Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Двойно повече сливания и придобивания в България

Стратегически инвеститори влагат в имоти, търговия и технологии

0 коментара
Двойно повече сливания и придобивания в България

Интерес към сделки по сливания и придобивания в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) от страна на стратегически инвеститори, отчита консултантската компания "Ърнст енд Янг" (EY) за първото полугодие на 2018 г. Изследването обхваща 12 страни от региона.

Общо са сключени 534 сделки, което е ръст с 13% спрямо предходната година. Стратегическите инвеститори са били по-активни от финансовите и са приключили с близо една четвърт (24%) повече сделки спрямо първото полугодие на 2017 г. Близо половината от тях са в секторите недвижими имоти, потребителски стоки и търговия на дребно и технологии.

Лидер в региона е Чехия

Седем от 12-те държави отчитат ръст в обемите на сделките с повече от 40% спрямо първото полугодие на 2017 г. Броят на сделките бележи ръст от повече от два пъти в България и Словакия, докато в Сърбия увеличението е повече от три пъти в сравнение с нивото през първото полугодие на 2017 г.

Лидер е Чехия със 167 сделки, което е 54 сделки повече спрямо първото полугодие на 2017 г. Този резултат се дължи на повишената активност от страна на местните стратегически инвеститори при стабилен макроикономически климат и недостатъчен производствен капацитет, което подхранва "апетита" към сливания и придобивания, посочват EY.

Полша и Румъния допълват топ три на този пазар в ЦИЕ, съответно със 73 и 72 сделки.


В България вече се работи върху подготовката на сделката

България отчита над два пъти ръст на сделките – 27 срещу 12. От тях 20 са дело на стратегически инвеститори. Официално обявените суми на придобиванията са на два южноафрикански фонда за покупката на търговски центрове у нас и възлизат на 106 млн. долара.

Страната ни е част от втората по-големина сделка - обявеното от чешката PPF Group придобиване на телекомуникационните активи на мобилния оператор "Теленор" в Унгария, България, Черна гора и Сърбия за 3.4 млрд. долара.

"В България пазарът на сливания и придобивания е активен и се работи по много сделки, макар и не в мащабите, в които виждаме в останалите държави от региона. Индустриите, в които наблюдаваме раздвижване, са медии и комуникации, недвижими имоти и технологии", коментира Диана Николаева, управляващ съдружник на отдел "Сделки" в EY за България, Македония, Албания и Косово.

Като положителна тенденция тя откроява по-сериозната подготовка на сделките, която все повече се оценява като необходимост от собствениците.

Половината от сделките в три сектора

Близо половината от сделките (48%) се падат на три сектора - недвижими имоти, потребителски стоки и търговия на дребно и технологии.

Недвижимите имоти са най-атрактивната цел по брой сделки – 95, което е близо една пета (18%) от всички сделки през първото полугодие на 2018 г. Най-голямата в сектора е придобиването на унгарската компания TriGranit Zrt. от базираната във Великобритания Revetas Capital за 348 млн. долара. Средната стойност на оповестените сделки в сектора е 136 млн. долара за първото полугодие на 2018 г.

Секторът на потребителските стоки и търговията на дребно отчита 86 сделки. Най-голямата е придобиването на словенското дружество Gorenje dd от китайската Hisense Group Co Ltd 760 млн. долара. Средната стойност на сделките в този сектор е 154 млн. долара.

Технологичният сектор отчита 74 сделки през първото полугодие на 2018 г. Най-значимите сделки включват придобиването на бизнеса по обработка на карти на First Data Corporation в Централна и Югоизточна Европа от базираната в САЩ компания SIA S.p.A. за 440 млн. долара, както и на Jive Communications by LogMeIn за 342 млн. долара. Средната стойност на оповестените сделки е 79.5 млн. долара.

В сектора на здравеопазването са отчетени 40 сделки. Най-голямата от тях е придобиването на базираната в Чехия Zentiva Group a.s. от базираната в САЩ компания Advent International Corporation за близо 2.2 млрд. долара. Средната стойност на оповестените сделки е 555.5 млн. долара.

Диверсифицираният сектор на промишлените стоки отчита 38 сделки. Най-големите сделки в сектора включват придобиванията на VUES Brno sro от базираната в САЩ компания Moog Inc. за 65 млн. долара и на Stera Chemicals S.R.L. от Omya A.G. за 29 млн. долара. Средната стойност на оповестените сделки е 22.8 млн. долара.

В телекомуникационния сектор сделките са 14, като най-голямата в сектора е обявеното придобиване на европейските активи на Liberty Global в Германия, Унгария, Румъния и Чехия (UPC Magyarország) от Vodafone Group PLC за 23 млрд. долара.

За малко над една пета от сделките (22%) са оповестени официално стойността им и тя възлиза на над 13.4 млрд. долара. Това са 116 сделки от общо 534 на пазара в ЦИЕ през първото полугодие на 2018 г,

В сумата не е включена стойността на пет сделки, защото те обхващат няколко юрисдикции и не е възможно да се отдели конкретно стойността на активите от ЦИЕ.

Това са обявените придобивания на европейските активи на:

- Liberty Global в Германия, Унгария, Румъния и Чехия от Vodafone Group PLC за 23 млрд. долара

- глобалния здравен бизнес на продукти за жени на Teva Pharmaceutical от CVC Capital Partners Ltd. за 703 млн. долара

- придобиването на AdsWizz Inc. от Pandora Media Inc. за 145 млн. долара

- Pack&Fly Group от Safe Bag S.p.A за 8.4 млн. долара

- OOO Karakash Agro от руски инвеститор за 3.8 млн. долара

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.