Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дянков отново потвърди в Брюксел нашата позиция за независими данъчни закони

4 коментара

Вицепремиерът Симеон Дянков отново заяви в Брюксел искането на България да запази независимост при определянето на данъците. По време на заседанието на Съвета на ЕС по икономическите и финансовите въпроси (ЕКОФИН) България е направила специална декларация с цел да защити независимата си данъчна политика, предаде БНР.

По време на заседанието е бил одобрен финален документ, който потвърждава намеренията за фискална консолидация и структурни реформи, както и за укрепване на конкурентоспособността и увеличаване на заетостта. Именно по този документ е декларацията на България за данъчна независимост.

Новият елемент в документа е, че "Евро плюс" вече се обвързва със задължителния за всички страни членки икономически семестър, който предвижда преглед и оценка на макроикономическите им параметри и фискалните им намерения.

Така изпълнението на ангажиментите по пакта вече ще трябва да е част от семестъра и съответно от националните програми на отделните държави, за да може Еврокомисията и Съветът да наблюдават и оценяват как се спазват поетите задължения. Оценката ще се прави през юни в рамките на Европейския семестър.

Документът предвижда и продължаване на дискусиите за данъчната координация, заложена в "Евро плюс", като според него особено внимание трябва да бъде отделено на това как данъчната политика може да допринесе за икономическата координация.

Финансовият министър Симеон Дянков не е коментирал решението и е отпътувал от Брюксел преди края на заседанието. След това България е била представлявана от посланик Бойко Коцев, като е била депозирана специалната декларация към текста за данъчната координация.

В нея се посочва, че за страната ни дискусиите по темата са с обхват "обмяна на добри практики и борба с измамите и избягването на данъци", но че техният размер, както предвижда и Лисабонският договор, остава изцяло национално правомощие и отговорност.

България е изразила резерви и към представения преди дни от Европейската комисия доклад по механизма за ранно предупреждение, който подреди страната ни сред общо 12 държави, застрашени от макроикономически дисбаланси.

Други страни също са имали забележки към данните и методиката за оценка на риска, затова детайлните дискусии по тази тема са отложени за следващия Съвет на финансовите министри през март.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    И 0% да ви е данъка пак никой не иска да идва в България. Като не ви отърва влезте в Евразийската общност на Русия!

  2. Анонимен
    #3

    Bravo na Djankov! Zasto imam chuvstvoto, che samo toj i vunshnia ni minustur imat akul v glavata si i zastitavat nashite interesi?! Tezi predlojenie za visoki danuzi nemzite mogat da si gi zavrut otzad!

  3. Анонимен
    #2

    "цивилизованите демократични държави, където прогресивният подоходен и корпоративен данък са основополагащ принцип." --много от тези държави се опитват да намалят данъците които убиват икономиката. А иначе тези "цивилизовани " страни се ипитват да наложат същите убийствени данъци и в Източна Европа за да я направят по-малко привлекателна за инвестиции и така да предоствратят делокализациите на много от техните индустрии на изток.

  4. Анонимен
    #1

    Както вече съм писал, това са последните гърчове на българската олигархия да защити най-дивашката форма на капитализъм, която наложи в България - 10%-ен плосък данък. Дянков, Борисов и работодателите им от "Глобална България" съвсем скоро няма да има накъде да мърдат и под натиска от Брюксел ще се върнем в редиците на цивилизованите демократични държави, където прогресивният подоходен и корпоративен данък са основополагащ принцип.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.