Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дянков предвижда регламент за свръхпечалби в земеделието

22 коментара
Дянков предвижда регламент за свръхпечалби в земеделието

Зърнопроизводителите у нас са изкарали милиони левове свръхпечалба от това, че цената на пшеницата се повиши на международните пазари, после падна със 100 лв. за тон, но в България остана без промяна. В същото време същите тези фермери ще получат милиони левове субсидии и протестират срещу политиката на правителството, заяви министърът на финансите Симеон Дянков пред журналисти в понеделник. Той обаче видя и ползи за България от скъпите зърно и храни, тъй като страната ни е нетен производител и износител на тази суровина и на хранителни продукти.

В понеделник по обяд зърнопроизводители в 20 области изкараха по пътищата стотици трактори, комбайни и друга селскостопанска техника с искане за оставката на министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов и за акцизни и данъчни облекчения. Те настояха и за среща с премиера Бойко Борисов, но такава отново им беше отказана с препоръката първо да изготвят съответните споразумения със земеделския и финансовия министър. Зърнопроизводителите първоначално отказаха да отидат на насрочената за 12 часа среща с Найденов и Симеон Дянков в Министерския съвет. После обаче размислиха и обявиха, че ще отидат на разговор с агроминистъра, който продължи три часа и към края в него дори се включи и премиерът Борисов.

Постигнати са частични договорки по исканията на фермерите, но какви са те не бе съобщено, тъй като разговорите ще продължат и във вторник, за да се подпише на обяд финално споразумение. От Министерството на земеделието и храните съобщиха, че “диалогът между двете страни никога не е прекъсвал и ще продължи“. Стана ясно, че ще се прави проверка в Държавен фонд “Земеделие“ за изплащането на субсидиите

Горивото ще се стабилизира, храните продължават нагоре

Дянков междувременно разясни, че докато цените на горивата ще се стабилизират, то тези на храните ще се увеличават дългосрочно.

Това се налага не само от производствените цени, но и от търсенето, посочи финансовият министър. Според него в дългосрочен план трябва да приемем поскъпването на храните и дори това може да е положително за страната.

В същото време той коментира, че не му е ясно защо у нас пшеницата продължава да е толкова скъпа. След като на световните пазари цените са паднали със 100 лв. за тон защо у нас хлябът не поевтинява, ако сме пазарна икономика, поинтересува се Дянков.

По този повод той обясни, че се предвижда изработване на нов регламент за свръхпечалбите в селскостопанския отрасъл у нас и даде да се разбере, че ще има промяна в начина на разпределяне на субсидиите за селскостопанските производители.

Нов регламент за субсидии

“Подпомагането в земеделието трябва да е справедливо – не само за зърнопроизводството, но и за животновъдите, за производители на зеленчуци, рози и т.н. Трябва да има регламент, който трябва да разработим за в бъдеще, какво става, когато в някои сектори има свръхпечалби определена година заради световното развитие на този сектор – както 2010 г., а и 2011 г. се очертава да е такава в зърнопроизводството, където имаше свръхпечалби и следователно точно тези хора, които сега нагнетяват напрежението, да получили милиони левове над това, което се очакваше”, каза Дянков.

Той и колегата му Мирослав Найденов заявиха пред журналисти, докато чакаха фермерите за разговори, че са готови с предложението за възстановяване на акциза върху горивото, използвано в земеделието, но се изчаквали разговорите с животновъдите, за да не се праща до ЕК искане за одобрение за облекчението за зърнопроизводителите, а след това за животновъдите.

Плащания на средства под натиск са неправилни, обясни Мирослав Найденов по повод претенциите на фермерите за издължаване на субсидиите им.

Той отхвърли обвиненията, че не е спазен ангажиментът за изплащане на фермерската субсидия от 1.018 млрд. лв. за 2010 г. Земеделците твърдят, че едва 20 процента от тях са си получили средствата.

Милиони левове за единици фермери с нарушения

Според земеделския министър обаче от дължимите пари на 91 хил. земеделски стопани, без животновъдите, на които отделно бе платена субсидията, до момента са издължени сумите на 71 хил. стопани. “Това е над 80 процента, а не 10 на сто както твърдят организациите“, заяви Найденов.

Той обясни, че по-малко от 20 процента не са си получили субсидията, тъй като имат проблеми или с изплащането на данъците или с грешки при очертаването на обработваемите площи в системата ИСАК. Агроминистърът посочи също така, че фирмите в отрасъла с най-големи по размер субсидии имат и най-големи нарушения, давайки пример с неназовано дружество, което ще трябва да получи 30 млн. лв. безвъзмездна помощ, но има проблеми с идентификацията на обработваемите площи.

Проверката на засечените площи на нивите вече е приключила и до няколко седмици парите и на тези земеделци ще бъдат изплатени. Той припомни, че заради платени на такива бенефициенти средства през 2007 и 2008 г. на държавата бяха намалени субсидиите с 40 млн. лв. и 50 млн. лв. съответно за двете години и с тези суми се намалят общите фермерски плащания.

Шествия на трактори и комбайни

На околовръстния път на Добрич, където са най-крупните зърнопроизводители излазоха десетки трактори, накичени с лозунги "Оставка на министъра на храните, искаме министър на земеделието!", "Искаме да бъдем европейски фермери" и др.

“Всяка година земеделските производители инвестират близо 4 милиарда лева в земята, което означава, че за годините на прехода сме "построили" поне пет ядрени централи, а не можем да си получим парите от Европейския съюз", заяви председателят на Асоциацията на българските зърнопроизводители и един от големите арендатори в региона Стелиян Стоянов, цитиран от БТА.

"Няма друг бранш, който да връща под формата на рента близо 700 милиона лева в населението, а да не са ясни правилата на държавната политика за развитие на сектора. Тези, които приватизираха заводите, отдавна нарязаха машините за скрап, а ние създадохме модерно земеделие", заяви на митинга председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Кирил Жендов.

Близо 60 селскостопански машини и 120 земеделци от Търговищка област се включиха в националния протест на зърнопроизводителите. На околовръстния път София-Варна край Търговище трактори образуваха колона и се наложи намесата на полицията, за да отклонява движението на автомобилите. И в Русе бяха извадени на пътя селскостопански машини.

В Оряхово също излязоха десетки трактори и комбайни, но не блокираха пътя към ферибота. Зърнопроизводители с около 150 машини преминаха в протестно шествие по улиците на Пловдив с искане за оставката на Мирослав Найденов за неизпълнени обещания. За 23 март те насрочиха второ протестно шествие, което ще тръгне от с. Труд и ще премине по някои от основните пътни артерии на Пловдив.

Протести със селскостопанска техника се състояха и в Силистренско, Видинска област, в Лудогорието – общо в 20 области на страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Big Papa
    #22
  2. баба Ванга
    #21
  3. N
    #20
  4. Земеделец
    #19
  5. Боко тиквата
    #18
  6. 123
    #17
  7. ФЕРМЕРКА
    #16
  8. Mickey
    #15
  9. биби
    #14
  10. бай иван
    #13

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.