Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дянков се поздрави с финансовата стабилност и по-големия резерв от 2012 г.

Европроектите и земеделските субсидии изтънили резерва до 4 млрд. лв.

83 коментара
Симеон Дянков, Сн: БГНЕС

“Няма никакви причини да се говори, да се спекулира с финансовата стабилност на България. За момента тя е една от най-стабилните държави в Европа. Във фискалния резерв има 4.7 млрд. лв.”. Така министърът на финансите в оставка Симеон Дянков отговори на притесненията на икономисти и политици от опозицията, че резервът е намалял застрашително и се поставя на изпитание финансовата стабилност на страната. Това той направи пред журналисти, преди да влезе на заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) при президента Плевнелиев.

Според Дянков опитите да се дестабилизира държавата са политически. “Както в миналото социалистите са довеждали държавата до фалит, така и сега се опитват да я доведат до фалит”, каза още министърът в оставка.

По сметките му във фискалния резерв има 4.1 млрд. лева плюс 600 млн. лв., които са авансови плащания и ни ги дължи Брюксел. "Така че фискалният резерв е 4.7 милиарда към днешна дата”, каза Симеон Дянков.

Във фискалния резерв има 4.010 млрд. лв. към 25 февруари, съобщиха обаче официално от Министерството на финансите. Законът за бюджета задължава да се поддържа фискален резерв от 4.5 млрд. лв., но в края на годината. Не е нарушение на закона, ако резервът е под тази стойност през годината.

Европроекти и земеделци смъкват резерва

Основната причина за намалението е предсрочното плащане от резерва на земеделските субсидии от 840 млн. лв. и европейски проекти на общините за 384 млн. лв., преди средствата да са възстановени от Брюксел, се посочва в разпространено съобщение на министерството. Освен това през януари беше платен външен дълг от 1.9 млрд. лева по държавни облигации, емитирани от правителството на НДСВ.

От така представените данни не става ясно къде се губят около 168 млн. лв. от фискалния резерв. Към края на 2012 г. средствата във фискалния резерв са били 6.081 млрд. лв. Като извадим от тях 1.9 млрд. лв. дълг по еврооблигациите, още 840 млн. лв. за земеделци и 384 млн. лв. за общините се получава 2.957 млрд. лв. Към тях прибавяме емитираните облигации от 885 млн. лв. от началото на годината досега и се получава, че във фискалния резерв би трябвало да има 3.842 млрд. лв., а не 4.01 млрд. лв.

Независимо от допълнителните тежести, в началото на 2013 г. равнището на фискалния резерв е по-високо от същия период на 2012 г., е посочено в съобщението на Министерството на финансите.

През февруари 2012 г. фискалният резерв е бил 3.8 млрд. лв., докато през предкризисните години 2007-2009 г.се е движел от 5.1 млрд. до 8.3 млрд. лв., показват данните на финансовото ведомство. Причината резервът да нараства в началото на предкризисните години се е дължало на по-високи постъпления от ДДС в резултат на огромните разходи в края на предходната година, се казва още в съобщението.

Данните показват, че Министерството на финансите ползва средства, на които няма право, за други цели като европейските пари, на здравната каса, на общините, коментира бившият зам.-финансов министър Любомир Дацов от НДСВ. Според него очакването за възстановяване на около 600 млн. лв. от Брюксел говори, че има проблем с планирането и разплащането по еврофондовете. Това означава, че някой по веригата задържа парите, смята Дацов. Според него нормално е бюджетът да чака възстановяване на не повече от 300 млн. лв.

ГЕРБ намалило просрочените задължения със 66%

В сравнение с началото на мандата просрочените задължения на правителство спрямо сега са намалели с 500 млн. лв., което е 83%. Тези на общините са паднали с 21 млн. лв. или с 11%. Така средното намаление на задълженията на държавата към бизнеса е 66%, отчете Дянков.

“Формираните до края на 2009 г. просрочени задължения по бюджетите на министерствата вследствие на политиката на предходното правителство за поемане на големи задължения, наложи предприемане на конкретни мерки за подобряване на финансовата дисциплина и непрекъснат мониторинг на финансовите потоци”, посочват от финансовото министерство.

В него е отбелязано, че трите министерства с най-много дългове – на отбраната, на регионалното развитие и МВР - са успели да ги редуцират значително. Отличник е Министерството на регионалното развитие, което трайно и значително е подобрило финансовата си дисциплина и от 238 млн. лв. дългове към края на 2009 г. ги е свило на 3 млн. лв.

В същото време задълженията на Министерството на отбраната все още остават големи – 68 млн. лв. в края на януари 2013 г. Основната причина за това са натрупаните дългове от Вонено-медицинската академия за 66 млн. лева. МВР е намалило просрочията от 45 млн. лв. от края на 2009 г. на 15 млн. лв. сега. Министерството на правосъдието също има дългове, се уточнява в съобщението.

Общините трайно с дългове за около 200 млн. лв.

И ако държавата успя да се разплати в известна степен с бизнеса по схемата със сконтиране на 10% от парите, които имаше да дава, то задълженията на общините остават постоянна величина в периода 2009-2013 г. - около 200 млн. лв., показват данните на Министерството на финансите.

Към декември 2009 г. общият размер на просрочените задължения на общините достига 197 млн. лева, докато в края на януари 2013 г. е 176 млн. лв. Най-голям размер просрочени задължения общините са имали през ноември 2011 г. - 221.5 млн. лв., като причината за това са проведените местни избори.

Столичната община е с най-много задължения към края на януари 2013 г. - 18.4 млн. лв. В същото време обаче дълговете на София към бизнеса са намалели с най-голям темп от над 38 млн. лв. спрямо края на 2009 г.

Останалите общини с големи задължения са Перник (13.7 млн. лв.), Кърджали (11.3 млн. лв.), Сливен (7.1 млн. лв.), Дупница (6.4 млн. лв.), Видин (6 млн. лв.), Смолян (4.3 млн. лв.), Карлово (4.2 млн. лева), Силистра (4.2 млн.лева) и Белоградчик (4 млн.лв.).

С над 1 млн. лева са намалели просрочените задължения и на общините: Хасково (4.5 млн. лв.), Ямбол (4.3 млн. лв.), Бургас (3.2 млн. лв.), Шабла (1.7 млн. лв.), Карнобат (1.6 млн. лв.), Приморско (1.2 млн. лв.), Долна Митрополия (1.1 млн. лв.)

От друга страна общини с най-голямо увеличение на просрочените задължения с над 3 млн. лева са Перник, Сливен, Дупница, Кърджали, Ракитово, Велинград и Белоградчик, е посочено в съобщението на Министерството на финансите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

83 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #83

    Добър-лош, Дянков но БГ е с едни от най-стабилните финанси. Като дойдати анадолските комуноиди доволн ще останете, щото мозъците ви ПРОМИТИ и мислите с петите си. И не забравяйте да плиуете по Костов дето 2 пъти ви вади от кризата!

  2. Анонимен
    #82

    Леле, 67, що не се научиш да пишеш, мой човек, иначе излиза, че само неграмотни калинки могат да харесват Дянков... Някак не се връзва с инструкциите да работите за ГЕРБ в интернет...

  3. Анонимен
    #81

    67- ти си един прост, платен милиционер от средното пазарджешко училище.

  4. Анонимен
    #80

    ЛУД УМОРА НЯМА. жалкото е, че е за сметка на цял един народ, който СД дори не признава са свой, а децата му носят фамилното име на майка си.

  5. Анонимен
    #79

    Дянков, Дянков, и Рубини го каза вчера - едната финансова стабилност не стига. Ти това като че не ли разбра, макар че го има в основните уравнения на макромоделите. Ти нали уж ги знаеш тези работи и знаеш добре какво става като намалиш парите в икономиката - тя тръгва надолу, нищо че инфлацията се поукротява. Трябва да се правят разходи в дейности, които имат висока добавена стойност, за да може после да си платим заемите, с които сме финансирали тази работа. Трябва да се работи с "човешкия мат'риал" и същия да се развива, а не да се изнася. Не си ли чувал - прост народ - слаба държава. Или понеже ти живееш в Америка, си забравил тази изконна истина?

  6. Анонимен
    #78

    Този мискинин/Дянков/ като какъв раздава акъл илъжи?Няма ли кой да го изхвърли от МС, че и да понабие ?

  7. Анонимен
    #77

    67 какво му е доброто на Дянков. През цялото управление на ГЕРБ не предприе каквито и да са мерки за стимулиране на икономиката, а точно обратното - закопа малкия и средния бизнес и остави да се ширят само монополите. Според мен Дянков е най-слабото звено в цялото правителство. Жалко, че Борисов не го разбра по-рано. Това му изяде главата. Иначе според мен не се изискват кай знае какви финансови знания и умения да харчиш толкова колкото имаш. Така и баба ми може да управлява бюджета на страната. Въпросът е измислиш как да се увеличават приходите в бюджета и в домакинствата, но затова се иска акъл, какъвто очевидно липсва при Дянков.

  8. Анонимен
    #76

    Драги ми Дянков, аз просто не мога да си представя, че г-жа Меркел би се гордяла с 2 млрд евро фискален резерв, пък и Германия не е във валутен борд и когато реши, ще си напечата пари... Имам предложение, г-н Дянков - идете в сърцето на някой протест (ама истински, от бедни хора, а не от футболни лумпени) и ги успокойте, че сметките им нямат значение, след като Европа ни хвали за финансовата стабилност...

  9. Анонимен
    #75

    Може ли някой да каже колко беше фискалният резерв, когато Дянков дойде на власт?

  10. Анонимен
    #74

    66 и 67, що не "духате супата? Какви са тия простотии дето ги редите.Вие да не живеете в космоса?Е, никога не изключвам възможността да сте дебили, но от начина на писане личи, че сте поне от малка грамотни.Как може Дянков да е умен.Как го разбрахте?Какво го доказва?Всичко което направи беше да не дава пари.И същевременно пречеше да се поддържа икономиката.Верно, че не е само той виновен.Но чак пък умен.За Борисов не ми се говори.Уникално неграмотен.Учудващо безнравствен.Инякой го иска пак?Сами не си вярвате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.