Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дянков: Южна Европа е свикнала да разчита на другите, ние от Централна и Източна Европа - на себе си

18 коментара
Симеон Дянков

Когато България изпълни всички критерии за членство и бъде приета в еврозоната, валутният съюз ще бъде по-силен и ще разполага вероятно с допълнителен политически инструментариум, който в момента липсва. Това заявява в интервю за авторитетния австрийски ежедневник Die Presse вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков, цитиран от Инвестор.бг.

Решението за създаването на еврозоната е било обосновано политически, а не икономически. "С поглед назад сега може да се твърди, че това е бил грешен подход. Аз лично обаче не споделям това мнение, но смятам, че е пропуснато доста, което сега трябва да бъде наваксано – например по-силен статистически надзор“, казва Дянков.

По думите му еврозоната е политическа конструкция от самото ѝ начало. "Наскоро приетият фискален пакт обаче дава нова насока. Смятам, че през следващите години той ще облекчи живота ни и ще бъде фундамент за едно стабилно развитие“.

Според финансовия министър и в краткосрочен план пактът може да помогне на еврозоната да се измъкне от кризата. По думите му веднага след ратификацията му от всички страни финансовите пазари ще реагират положително и ще се успокоят.

"Що се отнася до страните в криза – там нещата са по-комплексни. Трябва да е ясно, че например Гърция няма да успее в близко бъдеще да изпълни критериите за дефицит. Страната за пета година е в рецесия, а първото нещо, което всеки студент по политикономия учи, е, че правителството започва да губи контрол върху събитията, ако дадена рецесия продължава по-дълго от три години. Отнесено към Гърция, това означава, че процесът на реформи трябва да бъде завършен през следващата година или две, в противен случай ще има отново проблеми“.

За разлика от София, където са приети болезнени реформи, в други страни от Южна Европа това не се случва лесно, констатира Die Presse. "Там хората станаха тромави и свикнаха с трансферите от Брюксел. Властва мнението, че ако настояваме достатъчно упорито, те ще ни дадат още повече пари", казва Дянков.

Леко преувеличено, човек би си помислил, че това поведение е подобно на това на разглезено дете, което плаче на висок глас за все повече и повече бонбони. В Централна и Източна Европа ние сме свикнали да разчитаме на себе си.

В някои части на Южна Европа обаче се разчита повече на милосърдието на другите. Там се твърди, че реформите са трудни по една или друга причина. Да, точно така, те са трудни. Но те са осъществими. Дори в България ние трябваше да се справим с обществените протести и стачки, но се справихме. Но Южна Европа очевидно има проблем да разбере факта, че тази зависимост от чуждестранни пари отслабва техните собствени институции“, казва още Дянков.

Дянков критикува и идеите на френския президент Франсоа Оланд, който намира противоречие между схващанията за пестене и икономически растеж.

"Това е погрешна дихотомия. От политическа гледна точка много удобно, но лесно за дешифриране. Поглед в статистиката за БВП в Европа е достатъчен. През миналата година ръст отчетоха онези страни, които залагаха на бюджетна дисциплина – Полша, Швеция, Финландия, Естония, България. А страни с високи дефицити не помръднаха“, заключава още Дянков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #18
  2. Анонимен
    #17

    Време е да се развенчаят митовете за българското трудолюбие, добрина, гостоприемство и т.н. Всики тези черти, а и много други са измислени от самите българи и не се споделят от чужденците. Всички възпитани чужденци разбира се цитират гореспоменатите митове, просто защото българите искат да ги чуват. Когато ласкаеш простака, той е готов да те възнагради според възможностите си. Най-добре е да си признаем че сме доста изостанали от европа и почнем да градим на чисто. Няма нищо срамно в това. Срамното

  3. Анонимен
    #16

    "Българското племе го мързи, обича само да лъже и краде" A а ти от кое племе си бе безроднико, та да го съдиш?

  4. Анонимен
    #15

    През миналата година ръст отчетоха онези страни, които залагаха на бюджетна дисциплина – Полша, Швеция, Финландия, Естония, България. А страни с високи дефицити не помръднаха“, Какъв ръст наикономиката какви пет лева? Че ръстът миналата година е в рамките на грешката.

  5. Анонимен
    #14

    Българското племе го мързи, обича само да лъже и краде. Фиансовия минисър е култивиран на запад и донесе западна дисциплина в страната на на Бай Ганьо. Той знае всички мурафети на българите и ги неутрализира доколкото може. Българите го мразят за това. Българите са почти толкова прости колкото гърците.

  6. Анонимен
    #13

    11, напълно си прав. И какво ще стане след това? Гърците ще си платят сметката, до последния евро-цент! Нямаш предвид вариант, в който някой друг им плаща сметката?! Колкото повече го отлагат, толкова по-зле и за тях, и за нас! Спомни си 1997г.

  7. Анонимен
    #12

    Много е прав Дянков. Ако не беше той сега в България заплатите щяха да бъдат 200 лв, както и пенсиите. Гърция или ще си плаща данъците и дълговете или ще фалира окончателно.

  8. Анонимен
    #11

    До № 9 - според тебе, много държави биха се радвали на такъв финансист. Ако този финансист бе приложил методите си в Гърция, гърците щяха да го извлекат на улицата, да го залеят с бензин и подпалят.

  9. Анонимен
    #10

    Омразният на всички българи министър на финансите. Той мрази нас, ние мразим него - чувствата ни са взаимни. За да си полира имиджа, дава интервюта на чужди вестници.

  10. Анонимен
    #9

    Много държави биха се радвали на такъв финансист. Според мен, последният технократ в това правителство(след като изгони Трайчо Трайков). Представете си на какво ще заприлича кабинета БЕЗ него. Ще се възцари култ към, Веско Маринов, Цеца Величкович, Чък Норис, Брус Лий, чалга, боза и гювеч. Сбогом Гринго!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.