Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Джанет Йелън оглави централната банка на САЩ

За първи път постът шеф на Федералния резерв се заема от жена

22 коментара
Джанет Йелън

Сенатът на САЩ одобри във вторник номинацията на 67-годишната Джанет Йелън за наследник на Бен Бърнанке на поста председател на Управлението за федерален резерв (УФР), предадоха световните агенции.

Решението, прието с 56 гласа "за" и 26 "против", бе очаквано, отбелязват агенциите.

Йелън е първата жена начело на централната банка на най-голямата световна икономика в 100-годишната ѝ история. Тя ще заеме поста на 1 февруари, наследявайки Бен Бърнанке, който ръководи институцията от 2006 година.

Кандидатурата на Йелън бе предложена през ноември миналата година от президента Барак Обама, който при обявяването на решението си, посочи, че за него то "е сред най-важните в икономически план".

Обама определи финансистката като висококвалифициран експерт, който "разбира отлично как работят пазарите и икономиката не само на теория, но и в реалността".

Йелън е заместник-председател на УФР от 2010 година. Като, на практика, дясна ръка на Бърнанке Йелън тя подкрепи решението на УФР от декември да започне да изтегля програмата за подпомагане на американската икономика.

Джанет Йелън е родена през 1946 година в Бруклин, Ню Йорк, в семейството на Ана Блументал и Джулиъс Йелън. През 1967 г. завършва университета "Браун" със степен бакалвър по икономика, а през 1971 г. получава докторска степен в Йейлския университет.

Омъжена е за известния американски икономист Джордж Акерлоф, професор в Калифорнийския университет и носител на Нобеловата награда за икономика за 2001 година.

Основна задача на Йелън ще бъде да контролира излизането от безпрецедентната либерална парична политика, като в същото време да се гарантира, че икономическото възстановяване не е изложено на риск, отбелязва ДПА.

Президентът на САЩ Барак Обама приветства решението на сенаторите да подкрепят кандидатурата на Джанет Йелън за председател на УФР, се казва в изявление на Белия дом.

"Джанет е отдадена на изпълнението на основната идея на УФР за задържане на инфлацията под контрол, както и на най-важните икономически въпроси, свързани с понижаването на безработицата и създаването на нови работни места", отбеляза президентът.

Йелън "разбира, че крайната цел на икономическата и финансова политика е подобряването на условията за живот и работа на американците", посочва Обама, определяйки я като "един от най-уважаваните икономисти в страната".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #22

    "Сенатът на САЩ одобри във вторник номинацията на 67-годишната Джанет Йелън за наследник на Бен Бърнанке на поста председател на Управлението за федерален резерв (УФР)". Ако зависеше от нашите късогледи политици, отдавна да е пенсионирана....

  2. Анонимен
    #21

    От "Наглите" през БКП до Фед технологията е еднаква. Лъжи, крадене, убиване... Само мащабите са различни!

  3. Анонимен
    #20

    N14, ти да не си Мелен Велчев? Точно такива дипломирани демагогстващи грабители докараха България до това положение!Като си голям ум какво си направил освен голяма ЛИЧНА банкова сметка?

  4. Анонимен
    #19

    Bush - junior ХА-ХА-ХА N16, бе ти си много късопаметен - дори и аз бях президент,забрави ли?

  5. Анонимен
    #18

    до агента на Фед 14,15 и 16 - пропуснал си да напишеш, 4е сьздаването на най голямата финансова пирамида в света и изсмукването на финансовите му сили е дело хуманно, благородно и гарант за просперитета на вселенските народи...

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #17
  7. Анонимен
    #16

    Мечката: Ха-ха-ха 14! Според мен и в САЩ болшинството са такива, а и навсякъде по света. Единствената разлика обаче е фундаментална - в САЩ не ги допускат до властта, а в СССР и сателитите му такива управляваха (и сринаха икономиките си, а и не само икономиките).

  8. Анонимен
    #15

    Мечката: ФЕД си е ФЕД! Прав е 8, че ние не го познаваме. Само едно искам да напомня. Преди г-жа Йелън бе пре дложен друг кандидат, но той се оказа сътрудник на Клинтън, който е отменил ограниченията за инвестиционните банки. А това отключи имотната криза от 2007, от която не можем да излезем засега. Затова кандидатурата му бе отхвърлена с гняв! Появи се г-жа Йелън като приемлив кандидат. Така че наистина решенията в САЩ имат глобален импакт (въздействие), особено ако си купиш джънк (боклук) облигации за няколко милиарда. Изводът е - уважение всекиму - вяра никому!

  9. Анонимен
    #14

    Чета коментарите и ми става безпощадно ясно защо България е последна във всичко. Ами ако приемемем че коментиращите са представителна извадка на българското общество излиза че то се състои само от: 1. отявлени малоумници 2. хора без образование но убедени че са велики 3. хора с манталитет на разбойници 4. хора с интелект 1/3 от средния за човешкия род. И май е вярно.

  10. Анонимен
    #13

    N12, написаното се отнася за всяка 3-степенна структура в Европа и САЩ и с нищо не повишава осведомеността ни относно фед...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.