Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Джефри ван Орден предупреди, че ЕК може да намали парите за родното правосъдие

4 коментара
Джефри ван Орден предупреди, че ЕК може да намали парите за родното правосъдие

Европейският съюз може да ореже парите, които дава на България за реформа в областта на правосъдието и вътрешните работи.

Това стана ясно от думите на бившия докладчик за България в Европейския парламент и британски евродепутат Джефри ван Орден. Пред БНР той обясни, че Брюксел продължава да има лостове, с които да влияе на българските власти и след присъединяването към ЕС. Повод за коментара му дадоха последните събития в страната ни със съмнителния избор на Венета Марковска за конституционен съдия, който стана въпреки предупрежденията на ЕК, че трябва пълна прозрачност и изясняване на сигналите срещу Марковска, както и това дали ЕК има адекватни механизми за реакция.

"Не е вярно, че Европа няма инструменти. В крайна сметка България получава много сериозна подкрепа от ЕС, получава много пари и конкретно за тези области, които попадат в обхвата на мониторинга, за да изпълни посочените там изисквания. Има възможности за преоценка как се харчат парите и какви суми трябва да бъдат отпускани занапред", заяви Джефри ван Орден пред БНР.

Веднага след избора на Марковска ЕК излезе с позиция, че може да бъде изготвен извънреден доклад за България преди края на следващата година, въпреки че такъв не се предвиждаше. Според бившия докладчик за България, тази реакция на ЕК е начин да изрази загриженост. Той посочи, че е нужно комисията да получи "нужната информация и уверения за това противоречиво назначение".

"Разчитам думите на комисията така: Не е казано, че непременно ще има извънреден доклад, но това може да се случи, ако съмненията по конкретния избор се окажат достатъчно основателни и сериозни", каза ван Орден.

Той не каза директно дали трябва по някакъв начин да се ревизира избора, или да бъде защитен пред ЕК, но българските власти трябвало да намерят начин да отговорят на съмненията.

"За мен основният проблем обаче е, че почти 6 години след присъединяването, в България продължава да няма достатъчно резултати във фундаментални области. Ако се върнем към юлския доклад и изпълнението на заложените по механизма шест показателя, факт е, че беше изразена тревога в редица области. Все още има да се прави много. При това положение много разочароващо е, че такива неща продължават да се случват в една толкова ключова сфера. Това пряко засяга отношението на хората към управлението и администрацията, засяга поведението и доверието на външните инвеститори, съответно влияе много и на икономиката на страната. Абсолютно необходимо за развитието на България е да има по-последователен и по-бърз напредък в съдебната реформа, борбата с корупцията и престъпността", каза още евродепутатът.

Той призна, че все още получава критики за това, че е препоръчал присъединяване на България към ЕС през 2007-а и към момента е разочарован, че страната ни не напредва достатъчно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Към №2 - вие, комунистите, вече не издържате. Мислихте, че ще се снишите10- 15 години, ще саботирате новото държавно управление, народът ще освирепее - и вие ще яхете народното недоволство- но "не би" !Сега се криете зад разни "анонимни" и пр. анархисти ,плъзнали по целия свят,но няма да ви огрее. Забелязвам в България, че най се активирате, ако в страната се случва нещо хубаво и хората са доволни! Ето там най-вече ви заболява- хората трябва да са нещастни и недоволни!!

  2. Анонимен
    #3

    Костов се оказа бойното оръжие на БСП! Просто да не повярваш!? Толкова смрад в предишните години в правосъдието - и нищо, сега седнал да сезира ЕС /открито и прикрито/. Ами яд ги е ,че ГЕРБ си прави политиката с европейски пари и са готови да окалят България, но да съборят ГЕРБ от власт. То поне да могат те да я вземат, а то ще я предоставят на БСП и Доган.

  3. Анонимен
    #2

    Уфф, обидно е да се четат такива отзиви за страната ни, все едно всички тук сме безнадеждно тъпи необразовани крадливи и страхливи цецовци и бойковци. И ако пак отнякъде чуя хора на глупаците, че "няма алтернатива" на тоз резил, дето ни е оглавил, и дето говори и действа ВМЕСТО НАС, ще отида довечера при младите НЕанонимни протестиращи. Защото са част от световната осъзнатост. У нас осъзнатостта среща стената на безразличието и гробовната инертност.

  4. Makedon4e
    #1

    Тая Марковска защо не се махне сама?! Не вижда ли е създава проблеми на България. А ГЕРБ направо се усират с подобни номинации.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.