Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Джесика" стартира със спортно-развлекателни и научни проекти

Според потенциала, може да приемам пари от регионалната европрограма, казва Мартин Заимов, изпълнителен директор на "Регионален фонд за градско развитие"

9 коментара
Мартин Заимов, Сн: БГНЕС

Преди около месец министър Лиляна Павлова обясни, че има реална опасност България да изгуби 1 млрд. лева от еврофондовете заради забавяне на проекти от Оперативна програма "Регионално развитие" (ОПРР). Парите могат да останат в страната, ако се пренасочат към други механизми, един от които е фондът за градско развитие, финансиран по линия на европейската инициатива "Джесика", обясни Павлова. Средствата по "Джесика" не са безвъзмездно финансиране, а се предоставят на инвеститорите под формата на нисколихвени кредити или такива с голям срок на погасяване.

Фондът за градско развитие "Джесика" бе представен у нас преди около година, но до момента няма реализиран проект, нито дори проект, одобрен за финансиране. Според неговият изпълнителен директор Мартин Заимов обаче инициативата вече има пълна готовност да започне работа, както и да разпределя по-голям ресурс от наличния в момента – 100 млн. лева. Регионалният фонд, управляван от Заимов, отговаря за градовете Варна, Бургас, Русе, Плевен, Стара Загора и Пловдив.

Г-н Заимов, на какво се дължи забавянето с реалния старт на работата на фонда?

Банката, партньор по проекта – "Сосиете Женерал", спечели конкурса да управлява регионалния фонд през юни 2011 г. Сключихме договор с Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) през декември 2011 г. т.е. фондът съществува от 9 месеца. До преди две седмици – до обявата, с която формално стартирахме нашата работа, сме вършили три неща – първо, представяне на работата на фонда в шестте града – на общността там, на кмета, на потенциално заинтересовани лица. Вършили сме реална работа по идентификация и обсъждане на проекти, въпреки че формално не бяхме още стартирали. И трето, което ни отне повече време, отколкото очаквахме и има елементи, които още не са приключили – неочаквано голяма административна или по-скоро бюрократична дискусия с нашите партньори от Министерство на регионалното развитие от оперативната програма и с ЕИБ.

Не подценявайте работата по запознаването на общините с фонда, защото една обява или една публикация никак не достатъчна, в някои градове сме били по пет-шест пъти, което въобще не е много.

Освен това оценката за инициативата "Джесика" ще дойде в бъдеще, сега е много рано. Тя ще дойде най-рано след 3-4 години, не само за нашия фонд, но и за всичките близо 30 фонда в Европа, защото това е нещо съвсем ново.

На какви условия трябва да отговаря един проект, за да получи финансиране по "Джесика"?

Има четири важни условия за проектите, които ние бихме финансирали. Първо, трябва да отговарят на критериите и политиката на Оперативна програма "Регионално развитие" т.е. на целите на централната власт. Второ, трябва да отговарят на целите на местната власт – на общия устройствен план, на интегрираните планове за градско развитие, които се изработват в момента, на общинската политика, на волята на кмета и общинските съветници. Третото важно условие е, че проекта трябва да отговаря на инвестиционната политика на фонда, която е описана на нашия сайт и четвърто – естеството на самия проект и качествата на неговия лидер. На всяка цена искаме да видим мотивиран водач на проекта, който да има способността да има добра идея, да направи добър бизнес план и да го осъществи. Не бихме финансирали това, което на английски се нарича service providers т.е. ние финансираме този, който купува услуга – строителна услуга или друга, но не този, който предлага самата услуга.

Тези проекти не бива да са много рентабилни, защото тогава могат да се финансират по нормален начин – от търговска банка, но не бива да са нерентабилни – търси се една зона на дългосрочна възвращаемост.

С нашите клиенти имаме четири фази на взаимоотношение. Първата фаза е запознаване с проекта, оценка за това дали отговаря на необходимите условия, дали на нас от пръв поглед ни изглежда потенциален, изискваме допълнителна информация, запознаваме инвеститора с условията, той предоставя подробен бизнес план и чак тогава даваме окончателната си оферта и сключваме договор.

Казахте, че вече сте идентифицирали проекти, които могат да се случат с помощта на "Джесика". Кои са те за шестте града?

За сега имаме проекти, които са минали първата фаза, т.е. имаме готовност публично да кажем по няколко думи за тях. Съвсем скоро ще присъстват и на нашия сайт.

В Плевен – там има възможност да финансираме градската автогара, което е проект на общината, както и научен музей. Това е център, в който деца и възрастни хора могат да се запознават с научни открития и технологии. Проектът е частен – на млади хора. В Русе има една спортна зала много голяма, която е започната още преди 24 години (става въпрос за залата, която общината изгражда в партньорство с "Приста ойл" и "Денси строй").

Във Варна има един съвсем конкретен централен кооперативен пазар, който общината ще обновява с пари от "Джесика". В Бургас има едни катакомби, по-скоро бомбоубежище, където местната власт иска да създаде място за развлечение. В Пловдив е гребният канал и в Стара Загора одобреният проект също е за общински пазар.

По какъв начин подпомагате проектите – нисколихвени кредити, банкови гаранции, дялово участие?

Банкови гаранции са малко вероятни, дяловото участие е много ограничено като обем от общия ресурс на фонда. Имаме тази възможност, но ще я приложим само, ако се появи проект, който може да се случи само по този начин. Основният начин за подпомагане е дългосрочен кредит и това е основната ценност на тези кредити – тежестта по изплащане на главницата се намалява значително (максималният размер на кредита е 18 млн. лева – бел.ред.).

По отношение на лихвите – много зависи от това каква ще бъде нотификацията. Това е един друг административен процес, който не е приключил – каква ще бъде нотификацията на т.нар. държавна помощ. За да може фондът да предоставя ниски лихви – това значи, че не са пазарни и ще се субсидират. Трябва да мине процес на оценка на тази държавна помощ, но ние не сме задължени да ползваме тези ниски лихви. Можем да работим с пазарни, но с по-дълъг период на разплащане.

Фондът разполага с малко над 36 млн, лева, но банката, която е основен акционер във фонда има и ангажимент да го финансира с още 73 млн. лв. Т.е. до юни 2015 г. имаме да разпределим 110 млн. лв.

Наскоро министър Лиляна Павлова обясни, че заради забавяне на проекти по програма "Регионално развитие" и опасност от загуба на 1 млрд. лева, част от средствата ще се пренасочат към "Джесика". Имате ли възможност да работите с двойно, тройно или четворно по-голям ресурс?

Имаме готовност да поемем допълнителен ресурс. Все пак реалната работа по проектите започва до няколко месеца. Ще погледнем внимателно потенциала в страната, спрямо това, което имаме като опит. Няма със затворени очи да кажем: да, щом има свободни пари, ще ги вземем.

Има ли възможност други градове да се включат към инициативата "Джесика"?

Не съм се замислял. За нас шестте града са достатъчно сериозна задача. Всички те притежават различни качества. Най-динамичните са Бургас и Стара Загора. Във Варна имахме изключително добро посрещане. Плевен има собствените си специфики и потенциал. Русе е прекрасен град с наполовина готов проект.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Подпомага ли програма Джесика азвитието на читалището като уникална културна институция и как се осъществява това

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #8
  3. Анонимен
    #7

    И аз гласувах за него. Мислех си, нищо, че е внук на ген. Заимов, вероятно има друго мислене. Но уви, като внук на генерала е обирал дълго каймака на млякото в соц. времената, живял е с майка си Клавдия в Женева покрай работата й в ООН. По баща е Голдсмит, но носи фамилията на майка си. Защо ли?? Та, явно пак му се иска да обира и той каймака. Жалко! Остава си с комунистическия манталитет - да лапа, да не работи много, да има достъп до пари, да се продава и да изменя на възгледите си!
    Кой е Мартин

  4. Анонимен
    #6

    С тази репутация какъв банкер е това?

  5. Анонимен
    #5

    този младеж няма ясна представа какво ще прави...проектът да е рентабилен, но не много...дялово участие не, но дългосрочни кредити с висока лихва да

  6. Анонимен
    #4

    въртиме в кръг, въртиме в кръг едни и същи, непременно с "висше" комунистическо потекло, "наше" момчета и момичета по на 45-55 годинки. ту са банкери, ту са политици, ту са финансисти, ту са администратори. за всичко стават. точно така. защото са НАШИ. другите магат само да слушкат, а ако не искат да слушкат, то нека само изпълняват. а ако не искат и да изпълняват - прав им път. кеф им да ходят в чужбина, кеф им да мизерстват в българия. свобода и демокрация, значи, дорогие товариШУТКИ, които

  7. Анонимен
    #3

    Мухльо.Купиха го за няколко сребърника.А аз гласувах за него на кметските избори срещу бойко престъпника.Сега престъпника го купи.Българска работа.

  8. Анонимен
    #2

    Винаги ми е интересно, когато подобни люде говорят за това, как не трябва някой комисионер да се възползва от услугите им. Ми да, не може никой друг освен банките да се възползва от лесните пари. На държавен гръб, голям успех. Такива са големите бизнесмени у нас.

  9. Анонимен
    #1

    Този навлек тук ли стана "директор"?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.