Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Джевдет Чакъров: Общините да глобяват граждани за смесен боклук

11 коментара
Джевдет Чакъров: Общините да глобяват граждани за смесен боклук

След като се въведе изцяло системата за разделно събиране на отпадъците, общините трябва да глобяват жилищните блоковете, които изхвърлят битовата си смет смесено в специалните контейнери за стъкло, метал, хартия и пластмаса. Това становище изрази министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров, който в сряда, след като обяви, че ведомството му започва разяснителна кампания за ползите от сепарирането на боклука. До месец и половина се очаква тя да стартира с брошури и клипове, които да популяризират разделянето на сметта паралелно с разполагането на контейнерите за рециклируемите отпадъци, които ще заменят все повече познатите ни контейнери.

Разяснителната кампанията няма да е еднократна, а ще продължи с години, дори и след изграждането напълно на системата за разделно събиране на сметта, обясни Джевдет Чакъров. Тя ще се финансира със средства от продуктовите такси, постъпили в държавното Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), и с част от лицензионните такси, плащани от фирмите, пускащи на пазара опаковани стоки, в организациите за оползотворяване на амбалажната смет. В момента се уточнява какви точно да са отчисленията от таксата “опаковки” за финансиране на тази кампания, допълни екоминистърът.

Целта на информационните мероприятия е хората да свикнат да си изхвърлят разделно боклука, обясни Чакъров. След обхващането на 6 млн. българи в системата за първично сепариране на отпадъците до края на 2008 г., което бе договорено във вторник с бизнеса, очакванията са 35-40 на сто от сметта да отива за преработка, а не да се депонира. Това означава по-малко сметища и по-чиста околна среда. От рециклирането на отпадъците общината ще получава дивиденти и съответно ще може да си позволи да намали местните данъци и такса смет, допълни той.

Чакъров обаче не можа да се ангажира с точни разчети с колко може да намалее таксата смет, ако в дадено кметство се преработват всички рециклируеми отпадъци, защото “това зависи от изпълнението на разделното събиране и преработката им, както и от конкретната община, тъй като отиваме към децентрализация на местната власт”. По думите му ако кметствата обаче искат да имат екологичен и икономически ефект от разделянето на сметта, те трябва да поощряват гражданите за това и да санкционират онези, за които се установи, че смесват боклука си. Последното може да се установи с идентификация на контейнера с неразделена смет по неговото месторазположение.

За да няма натоварване в цените на хранителните продукти от първа необходимост, Министерството на околната среда и водите в момента (МОСВ) обсъжда с бизнеса намаляването на продуктовата и лицензионната такси за опаковки от пластмаса до възможния минимум, каза още Чакъров. Той отново не пожела да говори с цифри, докато не се постигне споразумение, както и не може да се ангажира откога ще е поевтиняването на тарифите за пластмасовия амбалаж.

Екоминистърът съобщи още, че в момента се подготвят промени в Закона за управление на отпадъците и в поднормативната база, в които ще се прецизират начините за изпълнение на ангажиментите на фирмите, произвеждащи и внасящи опаковани продукти, за оползотворяването на отпадъците от амбалажа. Идеите в момента се обсъждат с браншовите организации, митници и данъчни.

В момента са регламентирани три начина – индивидуално изпълнение, при което конкретната фирма трябва да отчита преработка на част от своите отпадъци, заплащане на продуктова такса на държавата и членуване в организация за оползотворяване на отпадъците от опаковки. 

Именно различните възможности доведоха и до конфликта между МОСВ и бизнеса, който бе обвинен, че изпълнява ангажиментите си проформа и му бяха начислени наказателни такси за 2005 г. в размер над 150 млн. лв. Прецизирането на начините за изпълнение на задълженията по оползотворяването явно се налага и от факта, че около 40 на сто от фирмите, които имат задължения за оползотволяване на амбалажа си, нито са начислявали в цените си такса “опаковка”, нито са внасяли такава в ПУДООС или в организация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. jacko
    #12

    ami da, vdignete troino taksa smet, vdignete petorno globite, samo taka. onia tapak ot WOLF da kara kola za 5 miliona drugiat pyt, a ne za 1 milion ;) 5 leva kubik voda, 1 lev kilovat energia, samo taka, bylgarina moje i oshte da nosi! uraaaaa 70 leva pensi ;)))))

  2. Василев
    #11

    От снимката в началото на материала е видно, че има жълти кофи, сини кофи и зелени кофи, съответно за жълтите, сините и зелените боклуци.Само за червените боклуци нема кофи, а те са най-много! Това поставя червените боклуци в неравностойно положение и те сигурно се чувстват пренебрегнати.Въпросът ми към кмета и останалите в кметството е: Защо нема кофи за червените боклуци?

  3. Rrrr
    #10

    Как точно ще глобяват блокове? Кого, защо? Как ще се доказва?Аре, журналя, обаснете.

  4. aman
    #9

    Ми няма как да го обяснят, зашото и в МОСВ не знаят. То не са чипове, карти, пликове с етикети. Ама трябва да има стратегия, а не действия от сорта "ще строим завод". Къде са рециклирашите предприятия, които ще поемат разделно събрания боклук? Как ще се отделя биомасата, като има само 3 вида контеинери? Къде има контейнери за батерии? Аз имам място за две батерии в уокмена, ма не мога да си ги държа вечно там! И къде я цялата система стои превенцията?! По-ниски такси за пластмасите=никакъв стимул

  5. ГГЗ
    #8

    Стига сте плюли по Костов бе, ейййй! Не ви ли омръзна?! Щом се отвори нова тема и започвате. Умора нямате.

  6. Shtatelen
    #7

    Ne mozhesh da globish njakogo, ako ne mozhesh da dokazhesh, che e izvxrshila narushenie.Trjabva da slozhat po edno chenge do vseki kazan i toj prilezhno da se rovi vxv vsjaka torba i vsjaka kofa za bokluk. Samo taka shte mozhe da hvashta narushitelite. E, malko shte se vmirishe momcheto, no pone e istinska rabota, a i e za opazvane na okolnata sreda - blagorodna idea.

  7. НДБОП
    #6

    Не събирането на отпадъците разделено е проява на организирана престъпност. Ето защо е необходимо ГДБОП да се заеме с тази престъпност и изчисти българското боклуджийско пространство. На всеки контейнер по един служител на ГДБОП. Тъй като степента на риск в работата на тези служители е огромен съответно и заплатите би трябвало да се увеличат поне 2-3 пъти. Няма и не може да има престъпник изхвърлящ не разделен боклук който да не бъде разкрит и наказан.

  8. Клошар
    #5

    Супер тъкмо ще ми подредите амбалажа. Ще идвам с каруцата и хоп.. картони, стъкло. Супер Така ще ми повишите и моя стандарт на живот. А относно червените кофи за боклук... там си оставяйте дрехите и обувките.Предварително Ви благодаря.

  9. Василев
    #4

    До тук никой не разбра за какво говоря. Или - разбраха, но си траят...

  10. alexander
    #2

    aman ot tiq tapanari parvo gi izbirame posle ni globqvat!!! za tova li vi izbirame ???? za da ot4itat deinost vse 6te izmislqt ne6to za smetka na obiknovenite grajdani

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.