Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Джипита искат повишение на таксите и редовни плащания, за да не банкрутират

16 коментара
Джипита искат повишение на таксите и редовни плащания, за да не банкрутират

Лични лекари настояват за повишение на потребителската такса, която пациентите плащат при всяко посещение, както и да получават редовно сумите за пенсионерските прегледи, които са субсидирани от държавата. От началото на годината, когато назря напрежение заради забавеното изплащане на разликата в потребителската такса на пенсионерите за месеците септември, октомври и ноември 2017 година, в средите на семейните лекари отново се заговори за увеличение на потребителската такса.

В момента тя е 2.90 лева и 1 лев за пенсионерите, като разликата за възрастните хора се доплаща от държавата през здравната каса. Децата и хората с ТЕЛК-решения за намалена работоспособност са освободени от такса.

Преди дни от Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив поискаха таксата да се увеличи на 5.10 лева, така че да е обвързана с размера на минималната работна заплата, както беше допреди няколко години.

“Не сме съгласни, когато трябва да се върши някаква социална дейност, тя да е за сметка на лекарския труд“, коментира в сряда пред бТВ д-р Николай Брънзалов от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари.

Той отрече искането за повишение на таксата на 5.10 да е официално искане на съсловната организация, но посочи, че увеличение е необходимо и минималната заплата трябва да служи като индикатор.

“За всички, които не заплащат пълната такса, държавата чрез здравната каса дължи разликата до 2.90 лв. в момента на личните лекари. Превеждането на парите обаче става по тромава процедура, която отнема около 4 месеца“, обясни д-р Брънзалов.

Аз не бих взел пари от много хора, но това е моята лична воля и тя не освобождава държавата от нейните задължения, посочи той.

Той припомни, че личните лекари обзавеждат сами кабинетите си, плащат наем и консумативи, както и на наети от тях други служители като медицински сестри.

Освен потребителската такса за всеки преглед обаче личните лекари получават всеки месец по 1.20 лева за всеки записан пациент в листата си. В пациентската листа на един общопрактикуващ лекар има средно по около 1000-1500 пациенти, но има и такива с по над 3 000 души.

Брънзалов обаче коментира, че педиатрите, например, които не получават потребителска такса за децата, положението е особено тежко, защото след като са прегледали множество пациенти за деня, накрая си тръгвали с празни джобове. За прегледите на децата обаче педиатрите получават пари по програмата на НЗОК “Майчино и детско здравеопазване“.

Брънзалов заяви, че лошото заплащане прави педиатрията особено непривлекателна специалност за младите лекари.

Средната възраст на личните лекари в момента е 58 г., като има и такива, които продължават да работят и след навършването на пенсионна възраст.

В отговор на въпрос той обяви, че личните лекари не искат да правят протести, а да бъдат чути.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #16
  2. виктория
    #15
  3. виктория
    #14
  4. xa_poznai
    #13

    Лекарите са едни от малкото хора, които могат да си позволят да живеят достойно тук, да карат нов автомобил и други благини непознати за останалата част от населението. Съвсем нормално ми се струва при повишаване на доходите у нас и тях да ги огрее. Лошото в случая е, че търсят парите не където трябва. В случай, че има растеж на доходите би трябвало да има повече пари в НЗОК. Защо точно потребителската такса ще скача не разбирам, при това почти двойно...

  5. dgd
    #12
  6. Vlade
    #11

    #10, който има ниски доходи да си повиши образованието. 5000 лв. за програмист е нормална заплата. В културните страни се стараят да водят здравословен начин на живот - здавеопазването е скъпо. Ние сме едни от последните по спортуване в Европа и едни от първите по пушене. В културните страни мислят кой им е изгоден да ги управлява, ние харесваме да ни оправят - царе, пожарникари, агенти на ДС и чужди - предимно източни - държави. Трябва да сме отговорни за действията си, а не да искаме безплатен обяд.

  7. boriana
    #10
  8. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #9
  9. Vlade
    #8

    Да, те не са благотворително дружество.С потребителската такса се таксуват всички дейности, предвидени в Националния рамков договор между здравната каса и GP-тата.Всички останали дейности се плащат допълнително според ценоразпис, който те определят и поставят на видно място в кабинетите си.По същия начин една бира Загорка не ви я дават ако имате карта за градския транспорт а на цена, която продавачът обяви в своя ценоразпис.Колегите-специалисти в болниците са на заплата, GP-то се сравнява с болницата

  10. dgd
    #7

    Бедничките,те така въведоха такса и за болнични за учениците.Ако случайно сте забравили.Все ни натякват че не са благотворително дружество,и едва ли не седят на соц.помощи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.