
Козметичният гигант “Джонсън и Джонсън“ (Johnson & Johnson) беше осъден да изплати 72 млн. долара на семейството на починала от рак жена, което обвинява компанията, че смъртта ѝ е свързана с употребата на тяхна бебешка пудра, съобщи ББС.
Джаки Фокс от Бирмингам, Алабама, починала от рак на яйчниците през миналата година на 62-годишна възраст, като в продължение на десетилетия използвала бебешката пудра на компанията.
Семейството ѝ твърди, че козметичният гигант е знаел за рисковете от употребата на пудрата, но въпреки това не е предупредил потребителите.
“Джонсън и Джонсън“ отрече твърдението и обяви, че възнамерява да обжалва решението на съда в Мисури.
“Съчувстваме на семейството, но твърдо вярваме в безопасността на козметичния талк и това се подкрепя от научни доказателства“, казва говорител на компанията. Той допълва, че са разочаровани от изхода на делото.
Това е първата подобна присъда, въпреки че повече от 1000 иска срещу пудрата са все още висящи и според адвокати след този развой могат да бъдат предявени още хиляди.
От години има опасения, че системната употреба на талка, особено в областта на половите органи, може да причинява рак на яйчниците. Доказателствата обаче не са достатъчно убедителни.
Международната агенция за изследване на рака е класифицирала употребата на талка по гениталиите като “вероятно канцерогенно“.
Минералният талк в своята натурална форма съдържа азбест и причинява рак, но в козметиката като бебешката пудра и други продукти се влага талк без азбест от 1970 година. Проучванията върху талка без азбест обаче дават противоречиви резултати.
Според някои изследвания има връзка между употребата на талк и онкологичните заболявания, според други – не.
Благотворителната организация Ovacome казва, че няма категорично доказателство за връзката и че употребата евентуално увеличава риска от рак с една трета. В същото време ракът на яйчниците е сравнително рядък и увеличаването на риска с една трета, прави опасността малка.
Според съдебното жури обаче има убедителни доказателства за връзката между употребата на талка и болестта, поради което е постановило присъдата.
10 милиона долара от присъдата е за директно причинени щети и 62 милиона долара е са присъдени като компенсация, че е допуснат риск. Близките може да получат част от сумата, а не цялата.
Журито заяви, че е огорчено от поведението на компанията в процеса.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент