Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият план на Борис Джонсън за сделка с ЕС изглежда пред провал още преди да я обявен

Той очаква Брекзит да се случи в края на месеца, но все още няма яснота как ще уреди спорния въпрос с ирландската граница

8 коментара
Новият план на Борис Джонсън за сделка с ЕС изглежда пред провал още преди да я обявен

Британският премиер Борис Джонсън ще представи до дни пред ЕС нов план за сделка по Брекзит, но вече има признаци, че той може да се провали. Джонсън обяви във вторник, че ще предложи промяна на споразумението с ЕС по спорния въпрос за ирландската граница. Представители на ЕС не очакват обаче това да доведе до пробив в преговорите, предаде Ройтерс.

Вече над три години политическа криза след референдума от 2016 г., Великобритания се доближава до датата 31 октомври, когато трябва да напусне ЕС, без да е ясно дали това ще се случи със сделка или без сделка или дали ще напусне въобще.

Както се изрази европейски дипломат, цитиран от Ройтерс, Джонсън е избрал стратегия "камиказде" за Брекзит. Друг допълва, че е трудно нова сделка да бъде постигната бързо, ако Лондон настоява за съществени промени в сегашната.

"Ще направим едно много добро предложение"

"Ще направим едно много добро предложение. Ще го направим официално много скоро", каза Джонсън пред Би Би Си, 30 дни преди планираната дата за Брекзит - 31 октомври.

В британски медии вече се появиха спекулации за новото британско предложение, целящо да остави отворена сухопътната граница между република Ирландия и британската провинция Северна Ирландия, отбелязва Франс прес.

Според една от версиите, появили се в британската преса, правителството обмисля въвеждането на митнически проверки на няколко километра от границата. Ирландският външен министър Саймън Ковини вече отхвърли този вариант и призова Лондон да направи едно сериозно предложение.

"Време е ЕС да получи сериозно предложение от британското правителство, за да може да бъде сключено през този месец споразумение за Брекзит. Северна Ирландия и Ирландия заслужават нещо по-добро", допълни той.

Мери Лу Макдоналд, лидерката на Шин Фейн, републиканската партия, която защитава идеята за обединена Ирландия, пък смята, че евентуалното въвеждане на митнически проверки на няколко километра от границата ще е равносилно на връщане на твърдата граница на остров Ирландия и ще саботира северноирландския мирен процес.

"Значима отстъпка" 

Борис Джонсън коментира пред Би Би Си, че информациите в британските медии не са изцяло точни и отрече, че планът му включва "центрове за освобождаване от митница".

Той потвърди, че неговото предложение предвижда "единна територия за земеделието, санитарната и фитосанитарната хранително-вкусова и селскостопанска промишленост, което е значима отстъпка от страна на британското правителство".

Относно селскостопанския обмен Джонсън каза, че "решенията за санитарните и фитосанитарните правила ще продължат да се взимат в Брюксел, без Обединеното кралство да има думата по въпроса".

 

Джонсън също така потвърди желанието си да осъществи Брекзит на 31 октомври, въпреки че британският парламент гласува закон, който изисква от него да поиска от Брюксел ново отлагане на Брекзит, ако не постигне споразумение с ЕС до 19 октомври, точно след следващата европейска среща на върха.

Всяко ново споразумение трябва да бъде одобрено от британския парламент, който на три пъти вече отхвърли договореното с Брюксел споразумение от предшественичката на Джонсън - Тереза Мей.

В интервюто за Би Би Си Джонсън каза също така, че очаква известни критики от противниците на Брекзит заради неговата роля като премиер.

"Малцина не искат Брекзит да бъде осъществен и тези хора мислят, с право или не, че аз съм човекът, който помага за осъществяването на Брекзит и е неизбежно да бъда подложен на известно количество критики", каза премиерът и допълни, че това не го притеснява, предаде Ройтерс.

Той заяви също така, че продължава да планира суспендиране на парламента с цел да постави началото на нов законодателен дневен ред, но допълни, че ще го направи, когато е сигурен, че това ще е в съответствие с неотдавнашното решение на Върховния съд.

Съдът обяви неговото предишно решение за суспендиране на работата на парламента за незаконно.

Джонсън отрече да е имало нещо неуместно в отношенията му с американска бизнесдама Дженифър Аркури по времето, когато е бил кмет на Лондон.

Представители на властите в британската столица съобщиха в петък, че полицейски контролен орган проверява връзките на премиера с американската бизнесдама по времето, когато той е бил кмет на столицата, от 2008 до 2016 г. Запитан защо сега са се появили такива твърдения, Джонсън каза, че ги свързва с онези, които искат да го спрат да осъществи Брекзит.

Премиерът увери, че си остава добър и великодушен човек въпреки напрежението, на което е подложен заради Брекзит.  

Борис Джонсън не е искал ЕС да блокира ново отлагане 

Борис Джонсън отрече да е искал от Европейския съюз да предотврати по-нататъшно отлагане на Брекзит.

"Ние не сме отправили подобно искане", каза той.

По-рано британският вестник "Таймс" съобщи обаче, че Джонсън иска от ЕС да блокира отлагането на Брекзит.

Ако Джонсън не излезе с работещо предложение тази седмица, страната ще е напът да излезе от ЕС без сделка. Това би означавало стълкновение – и вероятно битка в съда между правителството и членове на парламента, които настояват Джонсън да отложи Брекизт до постигане на сделка.

Иън Блекфорд, лидер на Шотландска национална партия в Уестминстър, коментира пред Би Би Си, че свалянето от власт на правителството на Джонсън е единственият начин да се гарантира, че на 31 октомври Великобритания няма да напусне ЕС без сделка.

"Ние сме в ситуация на игра с огъня, тъй като имаме министър-председател, който може би е готов да наруши закона", коментира той.

Според него партии, които гласуваха закона, задължаващ премиера да отложи Брекзит, ако не може да осигури сделка, трябва да са готови да стигнат по-далеч. Идеята е да се внесе вот на недоверие и да се постигне съгласие за кандидат, който може да оглави правителство, което да отложи датата за напускане на ЕС и да свика незабавни избори.

Планът на Джонсън не се харесва на ирландците

Въпросът с ирландската граница е една от основните пречки за постигане на споразумение за Брекзит между Лондон и Брюксел.

Предложените от Лондон митнически центрове ще бъдат разположени на разстояние между осем и 16 км от границата, заяви редакторът на европейските новини на ирландската държавна телевизия Тони Конъли.

Според него информацията за британското предложение се базира на документи, изпратени от Лондон в Брюксел.

Правителствата на Ирландия и Великобритания, а също така и ЕС, са единодушни, че не трябва да се стига до пунктове за граничен контрол и физическо възстановяване на границата между Ирландия и Северна Ирландия, тъй като това може да възобнови напрежението, свързано с политическия статут на Северна Ирландия, отбелязва Ройтерс.

Тайният план на Джонсън за разрешаване на проблема с ирландската граница вече е бил отхвърлен като невъзможен, съобщава британският в. "Гардиън".

Той предвиждаше митнически обекти от двете страни на границата и устройства за следене на движението на камионите в реално време - идеи, които се равняват на отказ от обещанието му да не създава инфраструктура по границата, отбелязва изданието.

Има обаче признаци, че най-твърдите евроскептици в Консервативната партия са смекчили позицията си, отбелязва в. "Гардиън". Една от водещите фигури сред тях, консервативният депутат Марк Франсоа, заяви, че е готов да разгледа споразумение за Брекзит - дори ако то включва някакъв вариант на предпазната клауза за Северна Ирландия, на която евроскептиците се противопоставяха категорично.

Спад в оптимизма във финансовия сектор

В резултат на несигурността, свързана с Брекзит, през септември нивото на оптимизма в британския финансов сектор е достигнало най-ниското си равнище след международната финансова криза през 2008 г., отбелязва френският в. "Фигаро", цитирайки проучване на Конфедерацията на британската индустрия.

Спад или стагнация в равнището на оптимизма на британските финансисти са отбелязани през последните 15 последователни тримесечия, или близо 4 години.

"Секторът е перлата в короната на британския сектор на услугите. Заплахата от Брекзит без споразумение подкопава доверието", подчертава Рейн Нютън-Смит, водещ икономист на Конфедерацията. Той призовава отново правителството да избегне "твърдия" Брекзит на 31 октомври и да договори "амбициозно" споразумение с ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #8

    ... на бОджО му е през ... третия крачол за всичките варианти на брЭкзит... - със или без споразумение..., със или без нарушаването на собствените му британски закони - той НЕ! смята да спазва нещо... Нито ще плаща подписаното, нито ще спазва норми и граници... Важно му е да устсиска на власт до брЭкзита, за да почне след това да омайва населението си демагогски: "вижте как им се опънахме, излъгахме ги и нищо не могат да ни направят тия от ЕС"... ...никога няма да разбера защо британците си турнаха начело nYтиноиден uдuoт, за когото всеки средно добър психиатър би казал "болният е неконтактен"...

  2. Real ''Mickey''
    #7

    Дилемата, която шепата национални предатели поставиха пред британския народ с този "закон" е : Или лоша сделка за брексит(за радост на ес-зелките)- или никакъв брексит.

  3. Real ''Mickey''
    #6

    Както не веднъж съм казвал и както се доказва, ТРВЪРДИЯ БРЕКСИТ е най-доброто решение. Тъпотията,- "закон за бексит само със сделка" е национално предателство. Сделка се прави с две преговарящи страни ; (Британия и ЕС) С този "закон" предателите дават коз на отсрещната страна(ЕС), за която Брексит означава катастрофа чрез отнемане на една голяма цицка за бозаене, и никога няма да се съгласят на добра сделка с британия. Тъй че всякаква сделка на която ЕС се съгласи е ПРЕДАТЕЛСТВО за Британия. Сега само чакаме дали БоДжо не е поредната скрита лимонка.

  4. Димитър Мавров
    #5

    Кога? След 01.11 ли?

  5. Bлaдo
    #4

    ...а може би ще даде оферта за ... Гренландия...? :-)))

  6. перо
    #3

    Кой каквото сам си направи, никой не може да му го направи!(международна поговорка)

  7. Коментарът е изтрит в 10:09 на 2 октомври 2019 от автора.
    #2
  8. Коментарът е изтрит в 08:47 на 2 октомври 2023 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.