Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Е-гьолът в условия на пандемия

6 коментара
Е-гьолът в условия на пандемия

Лекари от Спешна помощ, трескаво прелистващи екселски таблици в опит да намерят свободно легло за тежко болен пациент. Джипита, въртящи телефони, за да уведомят за издадено направление за безплатен ковид-19 тест. Граждани, молещи се в аптеките да им дадат лекарства, описани в изпратена от личния лекар по Viber рецепта ...

Едва ли има смислено обяснение за тези покъртителни за XXI век картини. Не и след десетките милиони, похарчени за електронно здравеопазване. Не, и след годините пропиляно в спорове време. Не и след обещаната през 2015 година електронна рецепта, която през 2020 г. още липсва, а пореден здравен министър я обещава до края на декември. Не, и след бодрите рапорти, че всичко в безпрецедентната здравна криза, в която се намираме, е под контрол. Не и след оптимистичните обещания, че дори нещо да не е наред, в следващите дни то като с магическа пръчка ще се оправи.

Всъщност нищо не е наред. Към момента малко над 5% от електронните административни услуги, предлагани 2019 г. насам, са наистина такива.

Е-управлението стана е-гьол, по подобие на АЕЦ "Белене". И причината за това е простичка - няма как с аналогови управляващи да имаш електронно правителство.

За единна здравна информационна система се говори от 2002 г. Тогава, а и сега, планът е някой хубав ден всички да имаме е-здравни досиета, лекарите, болниците и аптеките да са свързани в единна система, да има е-рецепти, е-направления и т.н. И пациентите да получават, а медиците да осигуряват качествена грижа с възможно най-малко главоболия.

18 години и няколкостотин милиона по-късно имаме възможност единствено да проверяваме здравния си статус и платените ни от НЗОК прегледи, лечение и лекарства. А болниците, лекарите и аптеките могат да докладват в реално време в НЗОК назначените прегледи и лечения. Е-рецепта е в състояние на почти готовност от 2015 г. насам. Е-направления – също. Сега обещават малката стъпчица, нужна за финализирането на тези процеси, да бъде направена до края на декември.

Горчивата истина е, че бюрокрацията се бори със зъби и нокти срещу всеки опит да ѝ бъде отнета власт. А натоварените с изграждането на системата се интересуват много повече от усвояването и най-вече отклоняването на средствата, отколкото от реалното изпълнение на работата. Показателен за това е фактът, че през март IT фирми предложиха да дарят 15 000 часа безвъзмезден труд, за да довършат поне най-нужните в тази криза модули на е-здравеопазване. Резултатът? След тържествената PR пресконференция никой не пожела да се възползва от тази възможност. Обяснението? Абе, твърде е сложно, за да го дадем на специалистите. Току виж вземат да се справят и разобличат дългогодишните си усилия нищо да не бъде придвижено.

Сарказмът настрана! Досега бюрокрацията и липсата на е-правителство ни струваше много пари и време. Сега тя вече струва човешки живот! Колкото по-бързо управляващите осъзнаят това, толкова повече хора ще имат шанс да оцелеят в битката с болестите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Н
    #6

    Идея за скороговорка: Телк на телка телкува телкувай да телкуваме телкове да изтелкуваме глупаци да наумуваме

  2. Nikola Nikolov
    #5
    Отговор на коментар #4

    Престъплението , извършено за сметка на всички българи , се случи много отдавна - почти готовата (и изплатена почти изцяло!!!) електронна система в здравеопазването , по времето на министър Илко Семерджиев , беше саботирана и елиминирана , веднага щом мястото му беше заето от един гинеколог комуноид. Причините за това са посочени много точно от Вас! Съвсем не е случайно това , че системата за т.н. “здравеопазване” е в това трагично състояние - грабежът в нея е намерил благодатна почва.Разбира се , за сметка на здравето и живота на целокупния български “мъдър” мат’рял ...

  3. Диана Илиева
    #4

    Знам още преди почти 20 години вече, как умишлено отказаха и премахнаха вече създадената и инсталирана електронна система в НЗОК, защото още при тестването й се оказа, че веднага блесват пробойните, от които се източва. Това го знам от двама души, работили точно тогава в различни регионални клонове на НЗОК. Дупките били малко (примерно 6-8 лекари), но много ефективни, милиони изтичали през тях. Естествено тези думи не са само ЗС тях, по-голямата част потъва в джобове на други хора по веригата, осигуряващи схемата и партийни каси. Колко време ще спим и ще сме съгласни да ни смучат?!?

  4. Мунчо Велики
    #3

    За аналоговото правителство съм съгласен. Нека обаче разширя темата, като включа и аналоговите ни IT-специалисти. И ще стават още по-аналогови с това дистанционно обучение.

  5. rosenn57
    #2

    Здравната система работи на куц крак, но инвалидната количка вече е приготвена.

  6. безпартийна
    #1

    Защо да се направи нещо удобно и полезно за пациенти и лекари, ако може да се спъне от ненаситната бюрокрация?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.