Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Е-рецептата вече работи, но само в някои аптеки

Вече 50% от личните лекари издават електронни направления

2 коментара
Е-рецептата вече работи, но само в някои аптеки

След десетилетие празни обещания и отлагане електронна рецепта най-накрая има и от петък личните лекари и аптеките могат да я ползват. Все още обаче малък брой аптеки и лекари са актуализирали софтуерите си за работа с нея, което се очаква да се случи в следващите седмици, какъвто процес тече и при електронните направления. Това разясниха зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева и представители на фирмата разработчик “Информационно обслужване“. В момента е-рецептата работи в 5 аптечни вериги.

Начева съобщи, че са разработени специални стикери, които ще указват, кои аптеки поддържат услугата. За да се случи това и в останалите аптеки, от МЗ разчитат на добрата воля на аптеки и лични лекари да актуализират софтуерите си с помощта на фирмите, които ги поддържат. Този процес вече тече за електронното направление, което беше пуснато пилотно за PCR-изследванията.

“За по-малко от 2 седмици успяхме да обхванем 50% от общопрактикуващите лекари, които издават електронно направление без проблем. Т.е. електронното направление е факт и до края на годината очакваме всички общопрактикуващи лекари да работят с него“, отчете Начева. Тя обаче не се ангажира със срок кога това ще стане и за е-рецептите, срещу които може да има по-голяма съпротива и протакане.

“Електронната рецепта подпомага работата на лекари и фармацевти и улеснява пациентите. Ползата от електронната рецепта трябва да бъде разбрана от клиентите на софтуерните фирми (аптеки и лекари) и в най-кратки срокове да се включат. Тя дава яснота, прозрачност, наблюдение върху целия процес по предписване и отпускане на лекарствата“, каза Начева.

Тя коментира, че МЗ не иска да създава смут в системата като сложи краен срок за присъединяване към модула за издаване на е-рецепти. Здравните власти искат лекари и аптеки да осъзнаят ползата от е-рецептите и след като започнат да ги ползват, те могат да станат и задължителни. По думите на Начева това може да се случи във всеки момент с промяна в рамковия договор. Дотогава ще се работи и с хартиени рецепти.

Начева обясни, че електронната рецепта не отменя необходимостта от преглед на пациентите. Единствените случаи, в които пациентите могат да не присъстват в кабинетите на личните лекари при издаване на електронна рецепта са коронавирус или престой в болнично заведение.

Липсата на е-рецепти се оказа сериозен проблем в условията на епидемия, тъй като хората със симптоми и карантинираните нямаше как да бъдат преглеждани от личните си лекари, а същевременно аптеките нямаха право да отпускат лекарства без рецепта или с пратени във Viber и други приложения рецепти. 

Пациентите ще получават лекарствата си в аптеките по ЕГН и датата на издаването на рецептата или 12-цифрен код.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:57 на 7 януари 2021 от автора.
    #2
  2. rosenn57
    #1

    Има ли учудени? При това ниво на калинките работещи в здравната система, това си е в реда на нещата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.