Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Е-търгът свали 10 пъти цената на лекарството от скандала с частните болници

0 коментара
Е-търгът свали 10 пъти цената на лекарството от скандала с частните болници

Държавните и общинските болници вече ще купуват онколекарството Пеметрексед (Pemetrexed) не на 7 пъти, а на 10 пъти пъти по-ниска цена от регистрираната в позитивния лекарствен списък. Това стана ясно след проведения от Министерството на здравеопазването електронен търг за онкомедикаменти за нуждите на болниците в следващите 2 години. Най-ниската постигната цена в търга е 102.3 лв. за опаковка от 500 мг. Шестима дистрибутори са се явили на търга, но според правилата МЗ ще сключи рамково споразумение само с тези, чиито цени не надвишават с 10% най-ниската. В конкретния случай само трима дистрибутори отговарят на това условие.

Четвъртият надвишава с малко буферът от 10% с цена от 113 лв. за опаковка, докато петият и шестият са дали цени от 182 лева и пределната – 1063 лева, което ги дисквалифицира. Само дистрибуторите, дали най-ниските цени, ще могат да зареждат държавните и общинските болници с онколекарства в следващите 2 години.

На минипоръчките в самите болници цените могат да бъдат допълнително намалявани, но не и по-високи от постигнатите в е-търга.

Скандалът с цените

В средата на януари около медикамента Пеметрексед се завихри скандал, след като управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) д-р Дечо Дечев в края на мандата си оповести, че фондът плаща лекарството на частните болници на 7 пъти по-висока цена, отколкото на държавните и общинските.

Причината - официалната цена на продукта в позитивния лекарствен списък е 1063 лева и е най-ниската регистрирана измежду 10 държави в Европа, с които си сравняваме цените. Тя се поддържа изкуствено висока, за да не влияе на ценообразуването в други държави. В същото време на обществените поръчки у нас заради конкуренцията между много производители дистрибуторите свалят цените до 118 лева. Тъй като частните болници са освободени от обществени поръчки след лобистка поправка в закона през 2016 година, те масово купуват лекарството на пределната цена от 1063 лева, като Дечев обяви, че някои от дистрибуторите и болниците са с общ собственик и така печалбата отива в една икономическа група.

По-късно се видя, че държавните и общинските болници също купуват лекарството на много различни цени

С електронния търг това разхищение на обществен ресурс спира, но засега само в държавните и общинските болници. За частните болници все още има само обещания, че ще бъдат задължени да провеждат обществени поръчки и цените от електронния търг ще станат задължителни и за тях.

Икономиите от е-търга

Провеждането на е-търга се очаква от края на 2016 година, когато беше обявен за първи път, но постоянно се проваляше заради обжалвания и други постоянно излизащи неуредици около него. Първоначалните очаквания бяха той да намали разходите за лекарства с 20% с постигането на по-ниски цени.

В петък здравният министър Кирил Ананиев съобщи, че вместо първоначално планирания бюджет от 1.280 млрд. лева е постигната икономия от 57 млн. лева или около 5% от общата сума. Това прави 1.220 млрд. лева за онкомедикаменти в болниците за 2 г. или по 600 млн. лв. годишно. Икономията е далеч по-скромна от очакваното, но реално цените на лекарствата се очаква да падат допълнитено под договорените в търга цени. Първо, защото при конкуренцията на ниво болница, за медикаментите с много производители, ще бъдат постигнати още по-ниски цени. Второ, фармацевтичните компании се очаква да върнат по около 100 млн. лева годишно или 200 млн. лева отстъпки за онкомедикаменти за 2 години. Освен това се смята, че заявките на болниците са надценени като количества и реалното потребление може да е по-ниско.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.