Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕБВР намали прогнозата за растеж в България до 2.3% през 2012 г.

2 коментара

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) преразгледа към понижение прогнозата си за икономическия растеж през 2011 и 2012 г. в бившите комунистически страни от Източна Европа и Централна Азия. Тези държави са поставени в неизгодни условия от дълговата криза в еврозоната, посочва банката в официално съобщение, цитирано от Франс прес.

ЕБВР е намалила прогнозата за растеж в България от 3.7%, посочен през юли, на 2.3% сега, се отбелязва в диаграма, публикувана от електронното издание на в. "Уолстрийт джърнъл" и цитирана от БТА.

Доста са се влошили и перспективите за Албания, Румъния и Сърбия, които са силно изложени на рискове заради проблематичната гръцка икономика, отбелязва ДПА. Банката е преразгледала към голямо понижение и растежа на Унгария и Словакия заради обвързаността им с еврозоната.

ЕБВР, чиято централа се намира в Лондон, вече залага на растеж от 4.5% за тази година в 29-те страни, в които инвестира, докато през юли очакваше ръст от 4.8%. Прогнозата на банката за 2012 г. пък се понижава от 4.4% на 3.2%.

Страните от Централна и Югоизточна Европа ще бъдат най-засегнати от забавянето на икономическия растеж, тъй като са особено уязвими на проблемите в еврозоната, отбелязва ЕБВР. Темпът на нарастване на брутния вътрешен продукт (БВП) в тези региони се очаква да бъде под 2% през тази и следващата година.

Растежът на икономиката на Русия обаче ще остане относително силен - 4% през 2011 г. и 4.2% през 2012 г., прогнозира ЕБВР.

"Ако поради някакъв шок еврозоната се върне към рецесия, и Източна Европа ще изпадне в рецесия ", заявава Жеромин Зехелмаейр, заместник-главен икономист в ЕБВР.

По-голям контрол над националните бюджети е пътят към избягване на нова дългова криза в еврозоната, смята главният икономист на Европейската централна банка (ЕЦБ) Юрген Щарк, който се оттегля от поста си. В изказване пред комисия на Европарламента Щарк отбеляза, че държавите в еврозоната трябва да бъдат готови да "се откажат от националния си суверенитет" над дефицитите и дълга. ЕС трябва да внесе детайлни промени в основния си договор, което може да отнеме години, смята Щарк.

Щарк е подкрепил идеята на президента на ЕЦБ Жан-Клод Трише за евентуално европейско финансово министерство, което да контролира разходите. Мандатът на Трише изтича в края на октомври.

Официално Щарк подаде оставка по "лични причини" през септември, близо три години по-рано преди да изтече 8-годишният му мандат. Неофициално се твърди, че причината за оттеглянето му е е несъгласието с решението на банката да подпомогне Италия и Испания, изкупувайки техни държавни облигации.

На 23 октомври се очаква лидерите на ЕС да одобрят окончателно назначаването на германския заместник-министър на финансите Йорг Асмусен на мястото на Щарк в Изпълнителния съвет на централната банка и като главен икономист.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Siberian mouse
    #2

    На кратко: Държави като България, Румъния и Латвия не могат да очакват повече от 2% растеж през следващите години, защото са твърде затънали в Евроатлантическата кочина. За разлика от тях, на изток страни като Русия, Украйна, Беларус и Армения могат да очакват растеж между 4 и 6%, защото се опазиха чисти и не затънаха в Евроатлантическата кочина. А помни ли Ганьо, когато Елцин канеше България в ОНД? Днес можеше да имаме икономически растеж като техния и работеща икономика като тяхната. Но, уви, де тоз акъл!? Сърбай сега, Ганьо, попарата на Запада!

  2. Анонимен
    #1

    Маскари! Нищо не разбират треба да питат наш Дянков - да видят!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.