Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕБВР: Подкрепата за демокрацията намалява в новите членки на ЕС от Източна Европа

2 коментара

Световната финансова криза значително е подкопала подкрепата за принципите на демокрацията и свободния пазар в 29 страни от Централна Европа и Централна Азия, подкрепяни от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Това се посочва в оповестения днес доклад на банката, цитиран от Ройтерс във вторник.

В документа, който се основава на допитване сред 39 000 души, се отбелязва, че подкрепата за демокрацията и пазарната икономика отслабва в по-развитите икономики на страните членки на ЕБВР, а в по-слабо развитите, сред които и Общността на независимите държавни (ОНД), има изненадващо повишаване на подкрепата за тези принципи.

В новите страни членки на ЕС от Източна и Южна Европа подкрепата за демокрацията и икономиката, основана на пазарните принципи, силно се е понижила, се посочва в доклада.

"До голяма степен това е резултат от понижаването на жизнения стандарт на хората. В същото време в много страни от ОНД и държави от Южна Европа, които са успели по-ефективно да се противопоставят на сегашната криза, подкрепата за принципите на демокрацията и пазарната икономика се е увеличила по удивителен начин", се казва в документа.

Най-голяма подкрепа за демокрацията е отчетена в Турция, Черна гора, Монголия, Узбекистан, Албания, Таджикистан, Грузия, Казахстан, Беларус и Армения.

Много рязко е спаднала подкрепата за демокрацията в Словакия, Словения и Унгария.

ЕБВР посочва, че домакинствата в Централна и Източна Европа са били засегнати по-тежко от кризата, отколкото домакинствата в Западна Европа, тъй като имат по-слабо развити мрежи за социална защита, предпазващи населението от последиците при загуба на работно място.

Преди финансовата криза през 2008 година много потребители от Източна и Централна Европа са взели заеми във валута, след което са понесли ударите на рязкото поевтиняване на местните валути, отбелязва Ройтерс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    ами защото демокрацията не се оказа розовият зюмбюл за който я мислехме а същински магарешки бодил! оказа се, че не е само кореком до кореком, лъскави коли и луксозни къщи, а за болшинството е бедност, олиго_френско образование, липса на медицински грижи, мизерни пенсии и заплати, мръсна, нечовешка експлоатация, унищожаване на природата, ликвидиране на селското стопанство, армията, изплуване на най-долните индивиди и страсти в политиката а от там и в управлението на страната...мога да продължа до утре, уви!

  2. Анонимен
    #1

    До голяма степен това не се дължи единствено на понижаване на жизнения стандарт, но на грабежа, осъществяван от организаторите на "демокрацията". Нека не четем евангелието както го чете дявола...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.