Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕБВР скастри Пламен Петров за БТК

0 коментара

Европейската банка за възстановяване и развитие не е склонна да разреши изплащането на какъвто и да е дивидент от печалбата на БТК за 2002 г., става ясно от изключително остро писмо на финансовата институция до министърът на транспорта и съобщенията Пламен Петров, получено вчера. Министър Петров вече взе решение да внесе в бюджета 50% от печалбата, като това трябва да стане до средата на юни. Той обяви още, че скоро ще предложи на правителството държавата да прибере и останалата част от печалбата на телекома.

Писмото бе предоставено на mediapool.bg от източник от една от другите две финансиращи институции, които заедно с ЕБВР отпуснаха държавно гарантиран кредит на БТК от 70 млн.щ.долара. Това са Европейската инвестиционна банка и Световната банка.

ЕБВР е сред акционерите на компанията, която трябваше да изкупи "Вива венчърс" след края на сделката за БТК. Дъщерната на американския фонд "Адвент" компания щеше да стане собственост на още няколко големи финансови инвеститори, като "Адвент" си запазва контролния пакет. Надзорният съвет на Агенцията за приватизация обаче отхвръли парафирания договор с "Вива венчърс" и указа на АП да започне преговори за БТК с кандидата, класиран на второ място в приватизационния конкурс - "Коч холдинг" - "Тюрк телеком"

В писмото на ЕБВР до министър Петров специално се обръща внимание на договореностите с българското правителство във връзка с кредита за ребалансиране на тарифите на БТК (увеличаване цените на вътрешните и намаляване цените на международните разговори), които се съдържат в допълнително споразумение от 29 май 2002 г.

ЕБВР припомня, че първоначално е било предвидено ребалансирането да става на всеки три месеца, но е постигнат компромис за два пъти годишно - веднъж преди 1 май и веднъж преди 1 ноември.

Банката е отстъпила заради разбирането, че договорката ще се спазва твърдо. Въпреки това, от 29 май м.г. досега не се е пристъпило към никаква промяна на тарифите, напомнят остро от ЕБВР. Сегашните цени на БТК са в сила от 1 май миналата година.

Тогава БТК повиши цената на градските разговори от 6 на 7 стотинки без ДДС, а месечният абонамент за телефон поскъпна с 1,50 лева. Цените на междуселищните разговори бяха намалени средно с 11,5%, а на международните с 17.5%. Като цяло средното изменение на цената на телефонната услуга бе с 5,6 процента.

В началото на април 2002 г. изпълнителният директор на БТК Бойко Димитрачков заяви, че освен през май, цените ще трябва да се променят още веднъж през есента. Той припомни, че това е необходимо заради изтичането на монопола върху фиксираната телефонна услуга в края на годината. Цените на БТК за вътрешни разговори са едни от най-ниските в Европа, докато междуградските и особено международните са едни от най-скъпите.

До такава стъпка обаче така и не се стигна.

В писмото си до транспортния министър ЕБВР иска да получи от Пламен Петров предложение за изход от създалата се ситуация. Кредитната институция смята, че изплащането на дивидент ще навреди на финансовата ситуация на телекома и ще направи невъзможна нейната приватизация.

На финала на писмото до министър Петров се припомня, че ЕБВР запазва възможността си да упражни всички свои права по кредитното споразумение, и то без предварително предизвестие. Според Договора, при неговото нарушаване трите банки кредиторки имат право да поискат парите си веднага от Министерството на финансите.

Както нееднократно обясни заместник-министърът на финансите Красимир Катев, при подобна ситуация министерството ще трябва да си ги възстанови от самата компания.

Позицията на ЕБВР се подкрепя и от посредника по приватизационната сделка - Дойче банк. Източник на mediapool.bg от министерството на финансите предостави писмото на банката, адресирано до вицепремиерът Николай Василев, министрите Пламен Петров и Милен Велчев и до изпълнителният директор на Агенцията за приватизация Илия Василев.

Йън Логан пише, че в Дойче банк са разбрали, че ЕБВР няма да подкрепи каквото и да е плащане на дивидент, особено при сегашното състояние на приватизационната процедура. Той коментира, че ако се раздаде дивидент, то желанието на банката да финансира БТК като алтернатива на приватизацията, както предлага Пламен Петров, ще намалее значително.

Логан смята, че докато в миналото трите банки кредиторки са били готови да не обръщат внимание на неизпълнението на задължението за ребалансиране на тарифите на всеки три месеца, то сега ситуацията е изменена и те са готови да предприемат по-резки стъпки.

Дойче банк напомня на министрите, че раздаването на 100% от печалбата на БТК като дивидент ще накара компанията да увеличи краткосрочните си задължения. Друг ефект ще бъде ограничаването на средствата за изпълнение на инвестиционната програма на телекома и нейното отлагане във времето.

Всичко това ще направи трудно искането на по-висока цена при преговорите с "Коч холдинг". В писмото се казва, че резултатите от наскоро приключилата мисия на МВФ не показват наличието на фискален натиск, който да изисква прибирането на толкова голям дивидент от БТК.

Логан пише, че от това правителството няма да спечели нищо, още повече, че Надзорният съвет на Агенцията за приватизация е цитирал забавянето в инвестициите като причина за отказа на офертата на "Адвент".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.