Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Един на всеки петима европейци е пробвал канабис

10 коментара
Един на всеки петима европейци е пробвал канабис

Един на всеки петима европейци е пробвал канабис поне веднъж в живота си. Това показва изследване на Европейския център за наблюдение на наркотиците и наркоманиите, цитирано в четвъртък от информационните агенции. 13,4 милиона европейци са употребили този вид наркотик само през през май.

Според експертите Мароко остава главен източник на канабис за Европа. Тайланд, Афганистан, Пакистан и някои централноазиатски бивши съветски републики обаче също снабдяват нашия континент.

Културата на употребата на канабис у дома е започнала да променя облика на европейския пазар през последното десетилетие, се отбелязва в изследването. В някои европейски държави вътрешното производство вече е сериозен дял от предлагането. Така например то е над 50 процента във Великобритания.

Цената на канабиса варира в широки граници - от 1.4 евро за грам в Испания до 21.5 евро в Норвегия. "Тревата" по правило е по-евтина - в рамките на 1.1 до 12 евро.

В проучването експертите наблягат на културния феномен, какъвто е в наши дни употребата на канабис. Специалистите насочват вниманието към еволюцията на отношението към този вид дрога в политически, законодателен, икономически, социален, санитарен и медицински план.

Изследването е установило и големи разлики в националните законодателства по въпроса на отделните страни членки на Европейския съюз. Авторите прогнозират, че евентуалното хармонизиране на законодателната рамка ще е много бавно. Така например Португалия е декриминализирала консумацията на канабис през 2000 г., а година по-късно Люксембург е заменил наказанието за употреба и притежание на този вид наркотик с глоба вместо затвор. За сметка на това Дания и Италия са затегнали през последните години законодателствата си, а Холандия се е отказала частично от либералната си политика към заведенията, в които се продава канабис.

Базираният в Лисабон център отчита, че новите страни членки на Европейския съюз, приети от 2004 г., често имат най-строгите закони в тази област. Освен това в тези държави проблемите с наркотиците са смятани за по-малко тежки от безработицата и бедността, независимо че употребата на дрога там нараства с бързи темпове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Неучуден
    #11

    Тъй, тъй, днес "тревица", утре рязан хуй у гъзица !!!

  2. до Неучуден
    #9

    Ние знаем за теб, че си хомосексуалист. Пий си ракията спокойно.

  3. pushach
    #8

    kak ne sa minali na heroin veche vsichki probvali, kakto tvardyat nashtite experti i glupacite ot novoto Vreme koito promeniha zakona togava. cyala evropa palna s "narkomani" se okaza, no MVR znae nay-dobre i shte gi opravi!

  4. твърд
    #7

    Всички избягват въпроса: след като милиони пробват наркотици разни, защо пристрастените са няколко хиляди? Защо другите не се пристрастяват? Отговорете на този въпрос и въпросът с наркоманиите ще бъде разрешен.

  5. Адвокат
    #6

    Абсурдно е да бъдат съдени хора за това, че потребяват нещо, дори да си го отглеждат в собствения двор, без да го разпространяват и да причиняват вреди на друг. От правна гледна точка е направо скандално да се категоризира като престъпление действие или бездействие, от което не произтичат вреди за друг. Не може депутатите да задължават хората какво да правят със самите себе си и с подобни положения се нарушават основните права за свобода и неприкосновеност на личния живот.

  6. пиле със зеле
    #5

    :)

  7. Крум С.
    #4

    Не съм адвокат, но ми се струва, че не сте съвсем прав в твърдението си, че действията на употребяващите наркотици “не причиняват вреди на друг.” Употебата на наркотици от някой води до повишаване на разходите за здравеопазване, а оттам следва, че причинява вреди на всички, които плащат тези разходи. Това е пряка вреда. Допълнителни вреди се нанасят и с това, че тези хора нарочно или не, стават причина и други да започнат да употребяват наркотици. То същото е положението и с тютюнопушенато, но никотинът

  8. joni
    #3

    suhstoto vaji i za alkohola i cigarite ,i to v mnogo po golemi mashtabi

  9. Адвокат
    #2

    Разходите за здравеопазване все повече се плащат от съответния ползвател на услугата и ако не знаете реформата e насочена именно в тази посока. Но ако приемем че в рамките на солидарна система на здравеопазване тези разходи представляват аргумент за да може потребителите на наркотици да бъдат съдени, това означа да съдим и пушачите на тютюн и алкохолиците и да ги вкараме зад решетките.Що се касае до производството, може би не знаете, но канабисът е обикновено растение и за онези, които го ценят представлява

  10. obvinyaem
    #1

    се състои в това, че няма да ходиш да си купуваш от дилъра, ами ще си го произвеждаш сам.аз също съм на мнение, че никой не може да се разпорежда какво ще правиш със себе си, а вече от всеки сам зависи какви ще са последиците. хората още не са открили идеалния вариант за справяне с този проблем, но слагането на всички в един кюп и криминализацията на канабиса си е мракобесие и поощряване на репресивния апарат, но нищо странно за нашата страна май

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.