Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Един на всеки седем българи емигрира

141 коментара
Един на всеки седем българи емигрира

България трябва да реши коя група от емигрантите си иска да върне приоритетно и да се съсредоточи върху създаването на стимули българите да не напускат страната. Около това се обединиха представители на бизнеса, учени и представители на държавните институции на кръгла маса "Да върнем емигрантите в България" във вторник. На нея маса стана ясно, че един на всеки седем българи емигрира като в световен мащаб това съотношение е един на 35 души.

Според шефа на отдел "Демографски статистики" в НСИ Йордан Калчев и Господ не знае колко са българските емигранти. Той смята, че е въпрос на личен избор дали един емигрант ще се върне или не. По думите му ако на човек се погледне като на капиталова стока, то от търсенето на тази стока зависи движението ѝ. При това положение възниква въпросът можем ли да си го позволим и какъв ефект ще има от това.

Държавата може да си постави за цел връщането на 20-30 души поименно, които действително биха били изключително ценни за държавата, но не можем да върнем всичките си емигранти, защото не сме в състояние да им предложим благата, които имат навън, смята Калчев.

Да се определи кои са конкурентоспособните ѝ ниши в икономиката на страната и на тази база образованието да бъде пригодено към нуждите на сектора, предложи проф. Божидар Фотев. По думите му България може да почерпи от опита на Франция и Испания, които са разработили системи, чрез които на специалистите от конкурентоспособните ниши се предлагат същите условия на работа, каквото те биха получили в САЩ, където масово заминавали.

"Емигрантите не могат да бъдат третирани като хомогенна общност",коментира Росица Рангелова от Икономическия институт на БАН. Тя даде пример с това, че за възрастните в много по-голяма степен България притежава притегателна сила, тъй като по-голямата част от живота им е преминала тук. В същото време емиграцията в Европа се счита много повече за временна, отколкото тази в САЩ и Австралия.

Всички участници във форума обаче на едно мнение за това, че хората напускат България най-вече заради ниските доходи, получавани в страната . След това се нареждат фактори като несигурност заради липсата на защита и лошото правораздаване, лошото отношение на работодатели към тях. За младите хора, получили образованието си в чужбина, пък демотивираща за връщането им е липсата на възможност за реализация тук.

Дългогодишното мълчаливо поощряване на напускането на страната също според участниците във форума е причина за емиграция. Според Теодор Дечев от Съюза за стопанска инициатива обаче има и друг момент, а именно, че българите са склонни към самоексплоатация и много от емигрантите ни се насилват да работят в чужбина, за да купят жилища на децата си или за други разходи у нас.

Според Рангелова държавата трябва да се справи с няколко основни проблема, за да се върнат част от емигрантите ни – ограничаване на престъпността, подобряване на икономическата обстановка, приключване на здравната и пенсионна реформи. Дикран Тебеян, зам.-председател на Българската стопанска камара, допълни, че съотношението между доходите и издръжката на живот е водещо, за да предпочетеш един трудов пазар пред друг. Едва когато България постигне напредък в тази област, хората ще започнат да се връщат, каза Тебеян. По думите на Рангелова обаче нито в краткорсочен, нито в средносрочен план се очертава доходите у нас да да се доближат до средните за Европейския съюз (ЕС).

На дискусията не липсваха и радикалнни изказвания като това на доц. д-р Нако Стефанов от Софийския университет "Климентн Охридски", според който българският народ ще се самозатрие и около 2050 година вече няма да ни има. "Реалностите са страшни. Глобализацията ще ни погълне и е нужна мобилизация от страна на държавата", коментира той. Надя Василева от "Менпауър България" се присъедини към твърдението на Стефанов, че нацията се самозатрива и може да изчезне. Тя подчерта, че е необходимо държавата да си направи разчети, така че да бъдат компенсирани негативите, които емиграцията носи върху пазара на труда.

"В Италия са изчислили какъв процент от населението си ще загуби през следващите години и са установили, че или трябва да внасят по 350 000 емигранти годишно за нуждите на пазара на труда, или трябва да увеличат пенсионната възраст до 75 години. А ние какво правим", попита тя.

Христо Симеонов от Министерството на труда и социалната политика посочи, че държавата има Национална стратегия по миграция за периода 2008-2015 година, а също така са разкрити служби по трудови въпроси в посолствата ни в Берлин, Мадрид, Атина и Лондон, където българите получават конкретни съвети.

Предстои и пилотно проучване, което ще бъде проведено под формата на анкета сред българите в Испания за това при какви условия биха се върнали. От Държавната агенция за българите в чужбина пък изнесоха статистика, според която 1/3 от младите хора в чужбина искат да започнат собствен бизнес в България.

Изводите от кръглата маса ще бъдат предоставени на Народното събрание, Министерския съвет, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на образованието и науката, работодатели и синдикати.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

141 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. дария
    #145

    "Бих казала така, че повечето от емигрантите ни са авантюристи, търсещи сладък живот, така, че основните усилия трябва да се хвърлят за тук живеещите хора, които независимо от лошите условия на живот, продължават да работят в родината си!"а аз бих казала че ти никога не си работила в мизерни условия и за мизерно заплащане щом пишеш така. Патриотизъм не се изразява в гладуване или търпене на крадливото племе наречено бг политици

  2. PL5
    #144

    При средна продължителност на живота на мъжете под 70 години е много изгодно да се увеличи пенсионната възраст. Само че трябва да се спре внасянето на пенсионните осигуровки.

  3. ПОТЕНЦИАЛЕН
    #143

    АТМОСФЕРАТА НА ЕДНА ПРАВОВА, УРЕДЕНА ДЪРЖАВА, КЪДЕТО КАЗВАТ ДОБЪР ДЕН И ДОВИЖДАНЕ, А НЕ ПСУВАТ ПО ПОВОД И БЕЗ ТАКЪВ !!

  4. Вишински
    #142

    Именно това питам и аз - защо личното решение на всеки един човек къде да живее трябва да се превръща в тема на дискусия? Всеки сам за себе си е преценил кое е добро за него и не бива на очаква нито одобрение, нито порицание за своето лично и дори интимно решение, което засяга единствено и само него + близки и роднини.

  5. Rossi
    #141

    Значи, за да се върнат емигриралите, държавата трябва да им предостави същите условия, при които те сега живеят там? Добре, а за всички останали в държавата, какво? Те не са ли хора? Бих казала така, че повечето от емигрантите ни са авантюристи, търсещи сладък живот, така, че основните усилия трябва да се хвърлят за тук живеещите хора, които независимо от лошите условия на живот, продължават да работят в родината си!

  6. Вишински
    #140

    Грижат се за децата и пенсионерите. Все някой трябва да прави и това.

  7. Begal
    #139

    Hehe Bate az oshte imam edna gramatika i retcnici koito izpolzvah da utca angliiski. Kakvo da ti kaja palna skrab. Az nautcih angliiski vapreki vsitcki pretcki ot sistemata. No slabiyat mi angliiski e bil vinagi spiratcka da zapotcna ot po visoko nivo noviyat mi jivot v nova strana. Sashto taka nyamashe i mnogo informaciya za tcujdi universiteti prez kraya na 80-te i natcaloto na 90-te. tryabvashe da se hodi do amerikanskoto posolstvo, kogato beshe otvoreno.

  8. reakzioner
    #138

    Сега,ако имах пари!Стига да имах пари!...Бих си купил хлеб,масло!Ц,ц,ц,ц!

  9. reakzioner
    #137

    Eh, kakav si mi umnik samo!

  10. Поясняващ
    #136

    Никой не казва, че държавата ще им осигурява каквото и да било, за да се върнат, а че не може да им го осигури и точно заради това емигрантите ни няма да се върнат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.