Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Един от СЕМ е доносник, твърди ОДС депутат

0 коментара

За един от членовете на СЕМ има данни, че е бил сътрудник на бившата Държавна сигурност. Това обяви депутатът от ОДС и член на Комисията по медиите Благой Димитров. Той посочи, че става въпрос за един от петимата членове на СЕМ, излъчен от парламентарната квота.

Запитан откъде разполага с данни, че член на СЕМ е сътрудничел на бившите служби при положение, че комисията по досиетата ще произнесе следващата седмица, Благой Димитров отговори, че има данни по вече проверен човек по друг повод от парламентарната квота.

Според Димитров, оттук насетне вече ВАС трябва да отреди дали решенията на регулаторния орган са валидни или не. По думите му ВАС може би ще обяви за нищожно решението за отстраняването на Лиляна Попова.

Председателят на медийната парламентарна комисия Милена Милотинова остро реагира срещу твърденията на синия депутат. Как един депутат от бившето мнозинство знае това, откъде разполага с тази информация, която няма право да има. Откъде? Кой му я е дал? Как я е получил? Всичко това легално ли е? Ако е незаконно, не трябва ли да се реагира по някакъв начин? Откъде е изтекла тази информация? Това си е чисто рекетиране - бе спонтанната реакция на Милотинова.

В разговор с журналисти на тема какво би станало, ако в СЕМ има хора с досиета, Милотинова каза, че вярва на новоизбраните членове на СЕМ, че са подали декларации с вярно съдържание. Иначе те попадат под ударите на чл.313 от Наказателния кодекс. Освен това, според Милотинова, ако някой се окаже само с картонче, но без други доказателства, излиза, че не съществуват неоспорими доказателства за сътрудничество с бившите тайни служби. По въпроса за необходимия трудов стаж тя спомена, че в комисията има "документ от БАН с приравнен трудов стаж" на член от СЕМ, който документ обезсилва евентуални претенции. Медийната комисия не е имала време предварително да повери кандидатите за СЕМ от квотата на парламента, защото е бързала да изпълни 14 дневния законов срок за назначения по ЗРТ.

Следващата седмица Комисията по досиетата ще разпространи докладът по проверката за сътрудничество на ДС на членовете на Съвета за електронни медии (СЕМ). Това каза пред журналисти в парламента председателят на комисията Методи Андреев. Вчера пристигнаха последните документи по проверката, уточни той.

Андреев каза, че от комисията по досиетата не е искана предварителна проверка нито за кандидатите за членове на СЕМ от парламентарната, нито за тези от президентската квота. Без да знам какви ще са резултатите от проверката, предварително отхвърлям всякакви "инсинуации, които евентуално биха се появили" след разпространението на доклада, каза Андреев.

Маргарита Пешева, председател на Съвета за електронни медии, придружена от колегите си от парламентарната квота Райчо Райков и Веселин Стойков доведе днес в БНТ новия и.д. генерален директор Кирил Гоцев. Вчера на извънредно заседание на СЕМ с мнозинството на парламентарната квота бе взето решение Лили Попова да бъде уволнена.

След кратък разговор с Лили Попова Маргарита Пешева каза: Не считам, че процедурата по освобождаването на Лили Попова е била непрозрачна, защото такива са условията и нормативната рамка, в която бяха събрани правните становища от много известни юристи, които имат много високи хонорари.

Лили Попова съобщи, че е подписала решението на СЕМ днес и то влиза в сила веднага. Пред журналисти Попова потвърди, че намира решението за "беззаконие" и че ще предяви претенциите си пред съда.

По думите на Пешева свалянето на Лили Попова не е политически акт. "Най-малкото, че ние оставихме Поля Станчева, а партийният цвят и на двете генерални директорки - на БНТ и БНР, е един и същ, което е публично известен факт". Пешева заяви, че не желае да коментира този партиен цвят, защото по думите ѝ "обществото е достатъчно убедено какви са политическите нагласи и на двете". По-късно Пешева каза, че никога не е казвала, че генералната директорка на БНР е партийно оцветена.

На въпрос кога ще стане ясно дали БНТ наистина е в "изрядно финансово и програмно състояние", както каза вчера Лили Попова, Пешева отговори, че това ще зависи от бързината на приемането на наличната документация.

След близо едночасов разговор Попова и Гоцев съобщиха, че са говорили по финансовото състояние на БНТ, което според Попова било "добро и стабилно". Кирил Гоцев обясни, че основната му задача ще бъде следващият след него "да не завари нещо, което да се чуди как да оправя, а да продължи напред". И двамата с Лили Попова сме на мнение, че хората идват и си отиват, но телевизията остава, каза Гоцев.

В срок от 7 дни Кирил Гоцев трябва да предложи членове на Управителния съвет на БНТ. Новият генерален директор ще бъде избран с конкурс, реши медийният съвет. Вчера оставки подадоха програмният директор на БНТ Невена Андонова и шефката на новините Мирослава Нейска.

Днес в парламента ОДС като единствена парламентарно представена опозиция изразяват тревога от грубото погазване на законността и личните саморазправи, които се превърнаха в недостойна практика на "новото време", се казва в декларация на ОДС, прочетена от парламентарната трибуна от председателя на ПГ на ОДС Надежда Михайлова.

Парламентарното мнозинство на НДСВ, БСП и ДПС не прие законите, от които зависи изпълнението на обещанията да се справят с бедността и корупцията, а се зае с поправки в медийния закон, водено от желанието да контролира и цензурира националните медии, смятат от ОДС. Това е обяснимо единствено със стремежа им да прикрият управленската си некомпетентност и неизпълнението на предизборните си обещания, се казва в декларацията.

Два месеца преди изтичането на мандата на генералния директор на БНТ Лиляна Попова управляващото мнозинство потвърди най-сериозните опасения на ОДС за целта на приетите поправки в Закона за радио и телевизия, заявяват от ОДС. Според коалицията е станало ясно, че единствените мотиви са изпълнение на политическа поръчка, дори и с цената на закононарушение, тъй като Лиляна Попова е била законно избрана да изпълнява задълженията си до февруари 2002 г.

Георги Първанов каза днес в Сливен, че не може да коментира кадровите решения на СЕМ, но според него националните електронни медии имат нужда от промени. В този смисъл новоизбраният президент приема първите стъпки на медийния регулатор.Така Първанов коментира пред журналисти предсрочното освобождаване на Лиляна Попова от БНТ.Той не пропусна и да изрази съжаление, че като бъдещ държавен глава не е бил консултиран за състава на СЕМ. Георги Първанов смята, че в регулаторния орган "има силни попадения". Мога твърдо да кажа, че нямам основание да създавам проблеми на този състав на СЕМ, каза Първанов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.