Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Единици са луксозните имоти у нас, съизмерими по цена със световните топ места

Година е нужна, за да се продаде скъп дом у нас, на Лазурния бряг - 9 месеца, в Торонто - 1.5 месеца

36 коментара
Единици са луксозните имоти у нас, съизмерими по цена със световните топ места

Луксозните имоти у нас са около 10% от целия пазар на недвижимости, а по цени едва десетина имота в страната съответстват на цените в световните топ места, където са съсредоточени луксозните недвижимости. Това сочат данните от доклад на международната компания за продажба на луксозни имоти Christie's, представен в България от местния партньор Unique Estates.

В изследването влизат около 33 хиляди имота по света на стойност над 1 млн. долара. Изследването се концентрира върху 10 града в света, определени като най-желани и скъпи дестинации - Далас, Хонг Конг, Лондон, Лос Анджелис, Маями, Ню Йорк, Париж, Сан Франциско, Торонто и Лазурния бряг.

Дори да отговарят по качество на категория "лукс" в предпочитаните световни места, нашите луксозни имоти са с цени, които са десетки пъти по-ниски. Те обаче се продават и по-бавно, а най-скъпите не излизат на пазара изобщо.

Според цитирания доклад имотите от висок клас се продават в Маями за около шест месеца, в Лазурния бряг - за 9 месеца, а в Торонто - за около месец и половина след като излязат на пазара, а българските - за около година.

Анализаторите посочват, че луксозното жилище в София е около 25 пъти по-достъпно от това в Лондон например. Ако средната цена на лукс имот в столицата на Великобритания е 53 890 долара на кв.м, то в българската столица е 2 650 долара на квадрат, а в Далас тази стойност е 6 450 долара на кв.м, сочат данните от доклада.

За луксозни имоти в София се смятат къщите на стойност над 700 000 евро. С цена над 1 милион евро са едва 0.5 на сто или около 3 000 жилищни имота в столицата. Най-скъпите имоти, чиято стойност е съизмерима с тази в световните топ дестинации, са по-малко от десет и цената им рядко надхвърля 10 милиона долара.

Българският пазар на луксозни жилища е зависим от общата икономическа картина и макар да се развива добре за местните условия, все още е далеч от мащабите на големите световни градове, коментира Весела Илиева, изпълнителен директор на Unique Estates, цитирана от БТА.

По думите ѝ в София най-скъпият наличен на пазара имот струва 10 милиона долара, а в Ню Йорк през миналата година е сключена сделка за 88 милиона долара. В София жилищата между 5 и 10 милиона са малко на брой и рядко излизат на пазара. За тази стойност купувачът може да придобие изключително луксозна къща в района на Докторската градина, например.

По данни от доклада, "типичният" луксозен имот за 5 милиона долара в Торонто е средно 465 кв.м, с 4-5 спални, а в Париж за тези пари може да се купи 4-стаен имот в хубав район.

Масово най-високата цена, която се среща на пазара на луксозни имоти у нас, е около 1 млн. долара, като срещу тази сума купувачът може да се сдобие с къща, където пожелае, коментират наблюдателите. Къща в Бояна - около 600 кв. м с 1.5-2 дка двор може да се купи за около 700 хиляди евро, а апартамент в района на Докторската градина - около 200 кв. м, с три спални, е на цена около 450 хиляди евро.

Според доклада на Christie's този сегмент на пазара - луксозните имоти, е специфичен и е изолиран от движението на паричните потоци, които политическите промени предопределят.

Има лек спад на активността на пазара на луксозни имоти в България през последното тримесечие, коментират от Unique Estates.

Анализаторите очакват повишаване на активността на пазара след летните ваканции на домакинствата, тъй като за периода приоритетни са пътуванията.

В световен мащаб расте процентът на хората, които притежават повече от един луксозен имот, се посочва в доклада. В Париж тези хора са 40 на сто от притежателите на лукс имоти, в Лондон - 70 на сто, а в американските градове делът им е по-малък - около 20 на сто.

В София този процент е по-нисък, но все пак, макар и плахо, расте делът на хората, които притежават два и повече луксозни имота, коментират от Unique Estates.

Богатите българи от години се интересуват и от покупка на жилище извън страната, коментират още от компанията. Десетина сънародници притежават наистина луксозен имот в Лондон, единици са с къщи на Лазурния бряг, посочват българските наблюдатели. По-голям брой българи имат апартаменти във Виена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #36

    Хубаво, ама хората купуват 'луксозни' имоти не само по изпълнението на самия имот, а и по мястото, където се намира и не само доколко това място е богато, а и доколко е сигурно, чисто и така нататък. Честно казано, и аз не знам каква полезна информация носи тази статия.

  2. Анонимен
    #35

    Един имот е луксозен, ако му е остъклена терасата. Точка. Другото са празни приказки на псевдожурналисти и неграмотници като № 30.

  3. Анонимен
    #34

    Абе тези "журналисти"нямат ли си друга работа ,та взели да "си го мерят'с Ню Йорк ,Даляс Торонто и т.н.Толкова много българи си загубиха жилищата поради необслужвани кредити ,ипотеки и др...Какво ни занимават с така наречените лукс имоти!Тази зима още семейства ще загубят домовете си!..Това направо е ПРОСТАШКО .в тази криза да ни занимават с луксовете на бандитите!

  4. Анонимен
    #33

    32-ри подредена е Америка но в Орландо още живеят в мобил хоум след урагана Андрю през далечната 1994 ... абсолютни глупости си написал мой чивек ...

  5. Анонимен
    #32

    А като попрочетох другите мнения, та да кажа - №29 малко е попресилил, така е, но все пак се търпи в Америка. Животът е подреден и ако торнадо или ураган направят съсипии, след два месеца дори дърветата са сменени с нови. Дори българите стават по-трудолюбиви, като отидат там. Лошото при тях е, че обикновено стават расисти и много обичат да съжаляват нещастниците, останали тук. Това е, когато осъзнават, че всъщност не са успели и търсят някой дето е по-зле от тях. Доста съм спорил с такива.

  6. Анонимен
    #31

    Затова пък имотите за средната класа у нас са доста по-скъпи, отколкото в САЩ. Според града и щата дори в пъти. При това става въпрос за напълно завършени и обзаведени апартаменти и къщи там.

  7. Анонимен
    #30

    Интересно защо българската журналистика се постявя доброволно (сигурен съм че го прави само от глупост) в услуга на обудаляването на българското простолюдие по темата колко е скъпо в България, където реалноста е че България потъва в бездна от евтиния, предизвикано от евтинията в мисленето на нашенеца !? А евтинията на недвижимите имоти у нас скоро ще я опишат в учебниците по икономика защото в последните 4-5 години където цените на имотите потънаха с 50% а в точно същото време имаше над 40% ръст

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #29
  9. Анонимен
    #28

    Парвенюта, при това при това злобни.

  10. Анонимен
    #27

    26 Ха да се хванем на бас че си писал за 21 а не за 20! Ха да се хванем на бас че си от селата около София ( Горна Малина и т.н.)!! Ха да се хванем на бас че си див селски петел,а?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.