Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Само Великобритания може да се включи във френските бомбардировки в Сирия

3 коментара
Само Великобритания може да се включи във френските бомбардировки в Сирия

Великобритания е единствената страна в ЕС, която разглежда възможността да се присъедини към бомбардировките на френската авиация в Сирия. Всички останали страни, както изглежда, не са готови да участват директно в атаките срещу "Ислямска държава". Това обаче устройва Франция - третата световна ядрена държава, която иска да си запази пълен контрол над операциите, без необходимост да съгласува всяко решение със съюзниците, пише италианският в. "Кориере дела Сера".

Трябва да се признае великолепната яснота на мисленето от страна на френското държавно ръководство в толкова трагичен момент, отбелязва изданието. Президентът Франсоа Оланд и министър-председателят Мауел Валс за пръв път в историята решиха да се възползват от чл. 42 ал.7 на Лисабонския договор (заместващ Конституция на ЕС), който задължава всички страни членки да окажат "помощ и подкрепа с всички налични средства", в случай, че някоя от страните е обект на "въоръжена агресия".

Париж би могъл да се възползва от чл. 5 от устава на НАТО, но тогава Оланд би следвало да съгласува всяка военна инициатива с останалите 27 съюзници – от САЩ до Турция.

Сега Оланд и само Оланд ще решава какво, къде и кога трябва да бъде поразено от изтребителите Rafale. Оланд и само Оланд ще решава какво реално е нужно на Франция.

Независимо от това президентът и негови министри в близките дни ще проведат двустранни срещи с водещи съюзници.

В момента числеността на френската армия е 300 000 военнослужещи. Генералите могат да изпратят зад граница 30-хиляден контингент в течение на 48 часа.

Проблемът се състои в активната външна политика на Франция – в чужбина вече се намират над 13 000 нейни военнослужещи (в Мали, ЦАР, Джибути и др.). Освен това френски военни участват в силите на НАТО в Косово и в силите на ООН в Ливан.

Оланд смята да се обърне към големите страни в ЕС с молба да облекчат участието на Франция в други мисии. Така например Германия да изпрати допълнителни войски в Централноафриканската република (ЦАР). Ирландия съобщи в сряда, че е готова да прехвърли войски в Мали. Париж може да поиска от Испания и Италия да усилят своите мисии в Ирак и Ливан.

Друга партньори като Белгия, Холандия и отново Германия и Италия, ще трябва да сътрудничат по-активно в разузнавателната област.

В близките седмици френският министър на вътрешните работи Бернар Казньов ще се обърне към европейските си колеги с предложение за засилване на т.нар. "Шенген-2" – базата данни за движението на европейски (и неевропейски) граждани от Близкия Изток и към Близкия Изток. Тази система, освен това, може да осъществява монитроинг върху вътрешните авиопревози в самия ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #3

    "Всички останали страни, както изглежда, не са готови да участват директно в атаките срещу "Ислямска държава"."
    "...не са готови..." - глътнали са си езиците от страх!
    Ако нормалният свят не проумее, че трябва на мига да действа единно , сплотено и безкомпромисно срещу главорезите, бъдещето на всички, без изключение, е обречено - завърта се спиралата на новата световна война!!! За съжаление, ефектът от едни такива безкомпромисни действия става все по-съмнителен - "мъдрите" западни лидери проспаха

  2. Milenca
    #2

    До 1 когато нещата с медсестрите в Либия загрубяха, първо ЕС излезе с декларация в защита на България, а след Франция се намеси активно, принуди Кадафи да ги освободи, и с президентския самолет ги докараха в България (все още не бяхме член на ЕС). Иначе всичките ни желания за помощ опират по презумпция за енергийни проекти с Русия, я за АЕЦ, я за Ю.П., я за ХЪБ-че.

  3. Калико Джо
    #1

    Когато получаваме помощ от ЕС - така трябва, но когато трябва ние да дадем - всеки се покрива. Ега ти съюза! Това е по-зле и от 1939 година! Явно Европа за нищо я не бива!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.