Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Eдна четвърт от българите биха заминали да живеят в чужбина

Желанието за миграция сред нашите съседи е по-високо

11 коментара
Eдна четвърт от българите биха заминали да живеят в чужбина

Една четвърт от българите, участвали в глобално проучване на общественото мнение на агенция „Галъп интернешънъл“, заявяват, че ако разполагат с всички необходими документи, биха заминали да живеят в друга държава. Мнозинство от две трети (67%) отговарят, че биха останали да живеят тук, малцина (8%) са тези, които не могат да преценят.

Проучването на Световната асоциация „Галъп интернешънъл“ е осъществено в 57 държави. Общо 54 329 души са интервюирани в глобален мащаб. Във всяка държава през периода август-октомври 2022 г. са интервюирани около 1000 души по метода „лице в лице“, по телефона или онлайн.

Противно на популярната представа за нагласите за миграция в страната ни, България се нарежда по-скоро на задните места в желанието на гражданите за живот в чужбина, посочват от „Галъп интернешънъл“. Желанието за миграция сред нашите съседи от Гърция (40%), Румъния (38%) и Северна Македония (42%), например, е значително по-силно.

Близки до нас в своите нагласи пък са държави като Испания (27%), Нидерландия (29%), Швеция (23%) и Австрия (23%).

Обяснението за нагласите у нас може да се дължи отчасти на продължителната десетилетна миграция към държавите от Западна Европа и Северна Америка от 90-те години насам, довела до ситуация, в която, който е пожелал живот в чужбина, вече е заминал, коментират анализаторите. Фактори като възможност за дистанционна работа, повишаване на жизнения стандарт и достъп до услуги, начин на живот и стоки, не по-различни от тези в останалите държави от ЕС обаче, също не са за подценяване.

През последните години се наблюдава и известна промяна на миграционните нагласи в страната ни като цяло – запазват се високи нивата на желание за пътуване в чужбина с цел образование, развитие, квалификация, повече сигурност и по-високи доходи, но не толкова и за мигрирането за постоянно в друга държава.

Нагласите в страната ни са в съответствие със средните за ЕС, като там средно всеки трети би предпочел при възможност да живее в друга държава. Петдесет и девет процента от европейците предпочитат да останат в държавата, в която са и сега, показват резултатите от изследването на „Галъп интернешънъл“.

Една трета от гражданите по света готови да мигрират

Трийсет и шест процента от запитаните по света искат да мигрират, като най-вече младите хора в затруднена икономическа ситуация са сред потенциалните мигранти. Мнозинства склонни към миграция личат в Субсахарска Африка и Латинска Америка.

Според изследването на „Галъп интернешънъл“ младите (до 34 г.) респонденти са значително по-склонни да напуснат страната, в която живеят. Почти всеки втори (44%) млад човек, участвал в изследването, казва, че ако има възможност, би искал да живее в друга държава. При младите желанието за напускане е с 8 пункта по-голямо от средното и с 21 пункта повече от това при най-възрастните респонденти (над 55 г.), от които само 23% казват, че биха искали да живеят другаде.

Респондентите от държави с по-ниски доходи са значително по-склонни да емигрират. Шейсет и два процента от респондентите в държави с по-ниски доходи (тези, които са класифицирани от Световната банка като печелещи по-малко от 1085 щатски долара на глава от населението годишно) изразяват мотивация да живеят в друга страна. Мотивацията спада, ако държавата, в която човек живее, просперира. Сред държавите с високи доходи мотивацията да се емигрира е около 32%, т.е. половината на отчетената в най-бедните държави.

Анализът показва също, че личният доход на респондентите, образованието и заетостта се отразяват по-скоро слабо на мотивацията за мигриране. Именно общият доход на държавата обаче има значителна роля в нагласите по тази тема.

Сред различните региони по света желанието за мигриране в друга държава е най-силно в Субсахарска Африка (където 56% от респондентите биха искали да живеят в друга държава при възможност). Следва Латинска Америка (54%). Най-слабо е изразеното желание за живот в чужбина в Южна Азия.

Страните, в които желанието да се мигрира е най-голямо, са Сиера Леоне (84%), Гана (81%) и Нигерия (71%). Най-малко биха искали да живеят в друга страна жителите на Индия (4%), Виетнам (8%), Япония (14%) и др.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. обикновен
    #11

    25% е сериозна работа. При следващото подобно допитване, задължително трябва да се потърси отговор на въпроса: Колко процента биха искали да живеят в путлеристка, фашистка Русия? Сигурно ще са много, ако са верни тиражираните от десетилетия глупости и лъжи, с които се промива масовото съзнание, че българите много милеели за кочината на варварите. Копейко Копейкин може дори да организира и Референдум по въпроса

  2. Мюнхен
    #10

    Как няма да искат да емигрират, след като тук няма по същество никаква промяна. Първо, ни управляваха самите шумкари- Богдан Филов ги нарича "шумци"- после, техните деца, сега ни управляват внуците- на ред са децата на внуците, после ще дойде ред на децата на децата на внуците и т.н. За честния, справедливиия, културния почтен човек, тук няма място. За по-възрастните остава утешението на житейското правило, което е и естествено право, че човек не може да си избере къде да се роди, но пък може да избере къде да умре.Тъжна работа....

  3. ABV
    #9

    Ако 1/4 от населението на една страна иска да избяга от една страна следва да се зададе въпросът как е била управлявана през последните 10 години! Изглежда когнитивните функции на гласуващите за първата политическа сила на последните избори са напълно закърнели!

  4. ABV
    #8

    Една четвърт са имали достатъчно интелект за да осъзнаят че: 1. zадунайски циганистан е напълно безнадежно обречен!; 2. Откакто през 2001 мутромафията "взе страната на ръчно управлени" (думи на илия павлов) zадунайски циганистан е лишен от всякаква перспектива да се развива като съвремена, модерна, адекватна, демократична страна от европейски тип; 3. Огромна част от zадунайското общество желае да живее във вмирисано африканско гето и много успешно превърна страната именно в такова!; 4. Няма никакъв

  5. Гьорче Петров Н
    #7

    Един от Резултатите на почти 15 години "Стабилност", днес България можеше да бъде една Спретната, Развита и Модерна Просперираща Държава ако българинът беше избрал Честни, Интелигентни, Способни и Отговорни Политици, а не Фалшиви Герои, Назначени Шоумени и Откровени Лъжци Крадци и Чуждослужци! Българинът трябва да се Научи и най накрая Проумее, че от този Избор зависи Животът, Здравето и Благоденствието най вече на самият него, децата, семейството и близките му, да Гласува Доверието си и да Избира Политици с качества по същия критерий както би Гласувал Доверието си при Избор на Лекар Специалист в случай на нужда(да не се налага), Отговорността е същата.

  6. joro
    #6

    Аз пък питам кои са тия 67% желаещи да си останат в кочината, в която са? И без да питам е ясно...

  7. joro
    #5

    Аз пък питам кои са тия 67% желаещи да си останат в кочината, в която са? И без да питам е ясно...

  8. asdasdasd
    #4

    Една четвърт от българите, участвали в глобално проучване на общественото мнение на агенция „Галъп интернешънъл“, заявяват, че ако разполагат с всички необходими документи, биха заминали да живеят в друга държава. ================== Всички необходими документи, които ти трябват за да живееш в чужбина => Лична карта както и ... всъщност само лична карта.

  9. Коментарът е изтрит в 14:57 на 10 ноември 2023 от автора.
    #3
  10. Bлaдo
    #2

    тъжно е, но това е баш тая "една четвърт", която (обитавайки тоталното си игнорастство) представа! няма! за какво става дума... "Чужбина" просто им звучи .... някак ... приятно, загадъчно и от 'приказките' ....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.