Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Една четвърт от българите живеят в културно гето

10 коментара
Една четвърт от българите живеят в културно гето

Около 25% от хората у нас нямат достъп до основни културни блага като книгата и четенето и изпадат от основните културни практики. Това практически формира културни гета у нас. Делът на четящите в университетски библиотеки е тревожно нисък, но се покачва делът на хората, които ползват книги от местните библиотеки. Това показва социологическо изследване на читателските практики през 2014 г., проведено от "Алфа Рисърч" под ръководството на проф. Александър Кьосев от СУ, пише "Сега" в понеделник.

Според проучването едва 3 на сто от българите четат книги в училищните и университетските библиотеки. Прави впечатление, че националната библиотека се ползва от по-висок дял читатели, отколкото съвкупно училищните и университетските библиотеки. "Това по всяка вероятност означава, че се формира елитарна група на активно четящите, но учебните заведения не включват и не изискват четенето на книги като задължителна съставна част на своето обучение", констатират авторите на доклада. Оттам са стигнали до извода, че най-често използващи библиотеки е групата на тясно четящите (поне няколко пъти в месеца), високо образованите, завършили висше образование, с деца от 14 до 18 г.

За разлика от 2009 г., когато подобно изследване регистрира доста нисък дял на четящите в местните библиотеки (16%), през 2014 г. се наблюдава обратно връщане на българите към тях. Близо 22% посочват, че посещават читалищна или друга местна библиотека. Най-силният мотив за по-честото посещаване остава снабдяването с нови книги, което е показател за дългосрочен проблем с обновяването на библиотечния фонд в България, коментират изследователите. Сред останалите фактори са по-лесният достъп до книгите, наличието на повече информационни издания и обновяването на читалните. 71% от запитаните са заявили, че не посещават никакви библиотеки.

За 16 години у нас са закрити над 4000 библиотеки и информационни центъра, констатира още изследването. През 1989 г. са съществували близо 9800 библиотеки и читалища. "Все още тече частична, финансирана главно отвън, библиотечна реформа, засягаща не всички библиотеки, на която държавата и нейните културни политики остават по-скоро пасивен зрител", заключават изследователите. И посочват проблемите пред библиотечното дело у нас - драстична изостаналост на провинциалните библиотеки, остарял и неподдържан книжен фонд, липса на средства за нови книги.

Авторите открояват две групи - едната е малка прослойка културен елит, която е около 10-15%, а другата са културните илоти - близо 25% от хората, изпадащи от основни културни практики, без шанс за достъп до основни културни блага като книгата и четенето. Шансовете на маргинализираните групи, без значение по какъв признак - етнически, образователен, възрастов, да придобият необходимите културни компетентности, са намаляващи с времето и остаряването, като трудно може да се очаква промяна в читателските им практики, отбелязват изследователите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Един Чичо
    #10

    В и К,трагедията не е национална, а лично Ваша, защото не искате да знете откъде е дошъл Аспарух,кой е създал Кирилицата и кой я е разпространил по славянския свят, кой и как е възстановил държавността на България в края на 19 век, от една страна. От друга - да се отказваш от над 1300-годишната си история от тези които не искат да я научат, е един от показателите на проблема,който поставя тази публикация. Ако считате,че България трябва да води политика само под крилото на силните, а не да пази своето национално достойнство и история, то такава държава няма никакво бъдеще.Примери много по света...

  2. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #9
  3. Pilgrim
    #8

    Прост народ слаба държава - преклонена глава сабя не сече- кажи баби Thank you - все български фолклор. питам 14 момче компютърно интелигентно- кой град се е наричал Константинопол - При кой цар българите приемат християнството-........на същият тийнейджър- юноша! почерка и правописа му все едно че са на глаголицата!- това е предимно резултат на 25 год. псевдодемокрация и смяна на Големият Брат.

  4. RedDevil
    #7

    А един голям процент нямат желанието да се докосват до културни блага.

  5. В и К
    #6

    @Един Чичо#4 Още по-трагично за нацията ни е, че се увеличава броя на надписи и табели на руски.

  6. анита хегерланд
    #5

    Ако телевизията внушава на младите хора, че е по-добре да пътуват, отколкото да четат, че е по-хубаво да изпият бира с приятели, вместо да отидат на театър, ако чатенето и телефонните разговори са най-големият културен обмен между хората, то не е чудно, защо не четат. Това не е проблем на издателите или на държавата, а на обществото.

  7. Един Чичо
    #4

    Защо да ходят в библиотеки, когато по цяла София и другите градове на България се пише на латински, а в някои открито на турски. "Държавата" де, със своя национален СУВЕРИНИТЕТ не си мърда пръста на тези поразии, та обикновения човечец ли. На него в годините на прехода му е внушиха и продължавт да му внушават,че нищо свято няма, в т.ч. какво е дала България на света.

  8. Арсен
    #3

    Голяма работа, има къде-къде по-важни неща! Настроение - цинично.

  9. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Още при "Комунизъма" народа се държаше "проЗ" за да слушка. А 20 години от прехода РБ се управляваше от Луканов, Жан, Гоце, царя , доган , пеевски и ДРУГИ агенти и слуги ,под "мъдрото ръководство" на КГБ и ДС/!В СДС бъкаше от агент-провокатори! А споменатите продължиха "политиката" на живков на безпросветие и нищета и даже го надминаха!

  10. strobo
    #1

    Е така ще е, 26 години "Преход" и рИформи няма до какво друго да доведе освен и до "културно" гето, наред с гетото на оцеляването!?!? (да им имам израза на авторите)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.