Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Една четвърт от дърводобива – незаконен

От Изпълнителната агенция по горите обаче смятат, че незаконната сеч е в десетки пъти по-малко

4 коментара
Една четвърт от дърводобива – незаконен

Една четвърт от дърводобива в България е незаконен. Това обяви в сряда природозащитната организация WWF България, позовавайки се на експертен анализ на статистическите данни за периода 2006-2013 г.. При общ добив от 6,9 млн. куб. м към 2012 г. годишният обем на незаконната сеч достига 2.4 млн. куб. метра. Данните на организацията сочат, че става дума за генерирани от сивият сектор в горското стопанство приходи от над 100 милиона лева годишно.

Данните на екоорганизацията се разминават драстично с данните на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ). Присъстващият при представянето на доклада изпълнителен директор на агенцията Тони Кръстев определи посочените обеми на незаконен добив като абсурдни. Според данните на агенцията незаконната сеч възлиза на над 100 хиляди кубика годишно. Кръстев каза, че е трудно да се изчисли реалният обем незаконна сеч, при която става дума за изсичане на дървесина без разрешителни и без маркировка.

Въпреки че масовите бракониерски нарушения в горите намаляват, незаконните практики се случват като формално законни или документално скрити, обяви експертът по програма "Гори" на WWF инж. Александър Дунчев. Допълнителни фактори са корупционните практики, политическият натиск, както и размитата отговорност на участниците в дърводобива.

Проблемите в държавните гори се дължат в голяма степен на смесването на контролните функции и стопанския интерес в една и съща държавна институция - Министерството на земеделието и храните /МЗХ/, смятат природозащитаниците. Затова предлагат отделяне на отговорната за контрола Изпълнителна агенция по горите от ведомството.

Друг проблем, според тях, е несъвършената нормативна база, която позволява манипулиране на добивите, подправяне на маркировката на дървесината, неефективен контрол по цялата верига и ниска събираемост на наказателните постановления /под 15 на сто/.

Между 20 и 40 на сто от добива се губи при прехвърляне на отсечената плътна дървесина, в продадени на клиенти пространствени количества или за преработка, където се изкупува на тон, каза Александър Дунчев. По думите му съществуват практики за описване на хубава дървесина като нискокачествена, където щетите са до 50 лева на куб. метър, както и документирането на "скрити" запаси, които достигат 30 на сто от реалния добив или до 2 млн. куб. метра годишно.

Най-големите схеми са при експедицията и транспорта, там има най-голяма нужда от промени, подчерта Дунчев. Схемата е с един превозен билет да се правят няколко курса за доставка на дървесина, като едва в края на деня официално заявеното количество да бъде транспортирано до крайната дестинация. Според експерта и в тази схема много често са замесени и контролните органи.

От WWF предлагат на институциитe още няколко мерки за решаване на проблема - извършване на независима национална инвентаризация на горите, повишаване на изискванията за квалификация и отговорност на горските служители, увеличаване на наказанията за нарушителите.

Изпълнителният директор на ИАГ Тони Кръстев представи вече предприетите мерки за по-ефективно управление в горите, свързани със свободен достъп до издадените позволителни за сеч и други документи на официалния сайт на агенцията. Одобрени са средства за разработката на електронната система за проследяване на превозния билет, като се предвижда свързването ѝ и със система за проследяване на обекта, информира още той. По думите му до края на годината ще бъдат сертифицирани 40 на сто от българските гори, което също трябва да доведе до намаляване на нарушенията в горския сектор.

Може да се приеме за логично Изпълнителната агенция по горите /ИАГ/ да не бъде "под шапката" на Министерството на земеделието и храните. Това коментира заместник-министърът на земеделието и храните Георги Костов.

В историята на България мястото на горското ведомство е било различно, имали сме и Министерство на горите, коментира той. По думите му има различни идеи за мястото на ИАГ - да бъде на подчинение на Министерския съвет или на Министерство на околната среда и водите, чиито регионални структури контролират опазването на околната среда. По-съществено е обаче не къде е администрацията, а как се борим с незаконните практики, коментира той и отбеляза, че за тях вина имат всички, тъй като не изострят вниманието си върху тях, особено в провинцията. Голяма част от зрелите горски запаси у нас намаляват и горите ни стават все по-млади, каза още Костов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. StefanK
    #4

    Основната причина,не само за вандалската сеч на горите,но и за безнаказаното разграбване на цялата държава е липсата на ефективен граждански контрол.За да бъде създадена стройна система на такъв граждански контрол,трябва да регистрираме една обща гражданска организация - Национално движение "ИСТИНА И СПРАВЕДЛИВОСТ" на младите хора,подкрепена от техните родители.Студентите са единствената сила,способна да постави във фокуса на един широк обществен дебат в медиите най-важния проблем - за истината

  2. Kiril Kovatchev
    #3

    Повече от това ще да е незаконен. Просто тази една четвърт не се крие и го прави посред бял ден. Но съм сигурен че има и други които са предпазливи и секат по тайна доба и затова прородозащитна организация WWF не знае за тях.

  3. daskal
    #2

    Само толкова? Пълна изненада! Поне половината от сечта у нас е незаконна. Има известни региони, в които владеят дървените мафии и от десетилетия пълнят гуши - своите и на определени институции, за да не ги закачат.

  4. antana7
    #1

    а кога ще почнат да търсят убиеца на Семко Семков, ако изобщо имат намерение за това

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.