Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Храните от една марка в ЕС имат еднакво качество, дори и при различен състав

Двойният стандарт е само при съдържанието, сочи проучване на ЕС на 1400 продукта в 19 държави

3 коментара
Храните от една марка в ЕС имат еднакво качество, дори и при различен състав

Макар и близо една трета от еднаквите марки храни в Европа да иматразличен състав в някои отразличните страни на Евросъюза, тяхното качество е еднакво. Това установи общоевропейско проучване на едни и същи марки на 1400 хранителни продукта в 19 членки на ЕС, сред които и България. Изследването е разкрило двойни стандарти в производството им и в западноевропейски, и в източноевропейски държави, но само по отношение на съдържанието, не и по качество, обявиха от Европейската комисия в понеделник.

Тестовете за състава на изследваните продукти са били извършени от Съвместния изследователски център – службата за научни дейности и познания към Еврокомисията. Обработени са били 1380 проби от 128 различни хранителни продукта от 19 държави от ЕС, сред които и България..

Резултатите сочат, че само 23% от проучените храни са имали еднакви опаковки и идентично съдържание. При 27% от марките е установено, че в различните държави се предлагат с различен състав и различни опаковки за съответните пазари. Девет процента от продуктите, представени като еднакви в целия ЕС, са имали еднакви опаковки в целия Евросъюз, но различно съдържание.

Не са били забелязани последователни географски тенденции.  А и откритите разлики в състава, открити в тестваните продукти, не означават непременно разлики в качеството, отбелязват от ЕК.

"Някои европейци смятат, че марковите хранителни продукти, които купуват, са с различно, може би по-лошо качество, в сравнение с тези, които се предлагат на друго място. Комисията призова нашите учени да помогнат за извършването на обективна оценка на тези различия в рамките на единния пазар", коментира Тибор Наврачич, комисар по въпросите на образованието, културата, младежта и спорта, отговарящ за Съвместния изследователски център.

"Резултатите са смесени – радвам се, че не бяха открити доказателства за разделение Изток – Запад по отношение на състава на марковите хранителни продукти, но в същото време у мен буди притеснение фактът, че една трета от тестваните продукти се продават под еднаква или сходна марка, но имат различен състав, допълни той..

"На европейския единен пазар не може да има двойни стандарти. С новите закони за санкциониране на разликите в качеството на храните и засилване на правомощията на органите за защита на потребителите разполагаме с необходимите инструменти за прекратяване на тази практика. Европейските потребители ще могат да пазаруват напълно спокойни, че купуват това, което виждат", допълни комисарят по въпросите на правосъдието, потребителите и равнопоставеността между половете Вера Йоурова.

В съобщението на комисията се припомня, че вече са предприети мерки на общностно ниво срещу двойния стандарт при храните. В одобрения наскоро Нов търговски механизъм за потребителите е изяснено кога наличието на разлика в качеството на продукти е заблуждаваща практика. Приета е обща методика за тестване на хранителните продукти, която ще позволи да се анализира всеки отделен случай дали са налице заблуждаващи практики.

В допълнение към предприетите действия, в понеделник от Брюксел обявиха, че заделят от евробюджета 1.26 млн. евро за укрепване на капацитета на потребителските организации да тестват продукти и идентифицират потенциално заблуждаващи практики. Крайният срок за участие е 6 ноември 2019 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Айде пак някоя голяма фирма е дарила пари за изследването на лабораторията?! Баницата винаги е мазна, но ако в нея вложите масло, мас, царевично или слънчогледово олио, имате различно качество и вкус. Съдържанието определя качеството. Не е все едно дали напитката Кока Кола е с глюкозо-фруктозен сироп, царевичен сироп, захар, Аспартам или захарин. Не е ли така?! Химиците вече са го доказали. Някой ще глоби ли тази комисия за подвеждаща информация и фалшива новина?!

  2. Дядо ми Петър
    #2

    Всичко това са абсолютни глупости, отклоняващи по познат начин вниманието ни от основния ни проблем - НАГЛАТА, АЛЧНА, НЕКАДЪРНА И КОРУМПИРАНА БАНДА, узурпирала нещастната ни Родина през последното десетилетие. Защо не се възмущаваме, че колите в Англия с десен волан, а нашите - с ляв? Или че електрическите уреди там са с техен си щепсел, който няма нищо общо с нашия? Кое е по-добро - може ли някой да каже? Пазарът е това, което решава. Защото, ако съм купил нещо, което не ми се хареса, следващият път ще купя друго. (А не както при "развития" социализЪм да вися на километрични опашки за череши или да чакам с мрежа в ръка да докарат бирата).

  3. Milenca
    #1

    Храни с еднакво наименование, но различни по вкус. Да, така е, българското телешко няма нищо общо с телешкото от Западна Европа. Техните вина са 12, макс. 13,5 градуса, у нас масово са над 13,5 градуса. Нашата мастика е 47%, гръцкото узо е 40. Истинските турски и гръцки баклави са по-сладки от нашенските. Гръцкият йогурт масово е 10%, у нас класическият е 3,6% Е и?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.