Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Една неистина за протестите в България

17 коментара
Една неистина за протестите в България

Няма нищо по-естествено от това един масов протест да стане обект на всевъзможни упреци и нападки. Нещо повече дори: колкото по-силен и съответно неудобен за властите е един протест, толкова повече и по-агресивни стават упреците и нападките. Целите са очевидни. От една страна - да се компрометира протестът в очите на избирателите, които не участват в него. И от друга - да се обезверят, разделят и настроят едни срещу други самите протестиращи.

Дежурните придворни коментатори

Така е и с днешния протест, срещу който вече беше пуснат целият арсенал от стандартни обвинения. Най-напред по-елементарните и баналните: платени, купени, лумпени, партийно организирани, търсещи насилие, екстремисти, впрегнати от тъмни сили, които искат да "счупят" държавата...

Когато всичко това не помогна, дежурните придворни коментатори, обикалящи от сутрин до вечер телевизионните студиа, извадиха по-сложните и, така да се каже, "софистицирани" аргументи. Те са също толкова неверни, но далеч по-коварни и подвеждащи. Като за целта дори са завоалирани под формата на комплимент и лек флирт с протестиращите.

Повечето от тях, видите ли, били много симпатични, интелигентни, образовани. Даже за някои неща били прави (всеки от придворните коментатори задължително изтъква, че има приятели сред протестиращите), но пък били малко наивни. Което водело до някои слабости, които много им пречели и поставяли под съмнение смисъла на протеста.

Не знаят какво искат?

Например: нямат и не могат да формулират ясни и конкретни искания и да излъчат свое представителство и свои лидери. Тоест, искат някаква промяна, но не знаят каква, поради което няма как да се води диалог с тях. А толкова хубаво щеше да бъде, ако имаше как...

Истината обаче е друга: този протест има всъщност възможно най-изчистените, ясни, конкретни и недвусмислени искания. Дори може да се каже, че никога досега не е имало толкова точно прицелен протест. Той е взел на мушката си модела на превзетата държава в лицето на неговите създатели и носители и не желае да отклонява вниманието си от тяхното отстраняване като първа, задължителна стъпка към демонтажа на този модел. Протестиращите много добре знаят, че освобождаването на институциите не свършва, а започва с исканите от тях оставки. Но опитът още сега да бъде конкретизирана подробна програма за следващите стъпки само би ги разединил и би разпилял енергията им. Затова те нямат нужда от лидери и представителство. За тази роля ще трябва да се конкурират политическите партии на следващите избори - със своите стратегии и програми.

За властта всичко това е много неудобно. Защото няма за какво да се хване, за да започне да преговаря на дребно с протеста, да го разединява и разбива. Такъв протест няма как и с какво да го купиш, което явно е много неприятно.

Кой ще се възползва?

Другият модерен упрек към протеста е, че някои опитват да се възползват от него, за да се появят (или да се върнат) след това на разчистения от него политически терен. Отправящите този упрек се притесняват, че така вместо да се оправят, нещата в държавата може да станат още по-зле. Но опасността някой да се възползва неизбежно съществува при всеки протест и въобще при всяко действие на публичната сцена. Тази опасност не зависи от волята на протестиращите. Ако човек прекалено много се притеснява от нея, никога нищо не би трябвало да предприема. Тъй че подобни обезкуражаващи предупреждения работят всъщност в полза на статуквото. А и самият протест им отговаря достатъчно ясно: с плакати като "Не сме на Радев. Не сме на Нинова. Не сме на Божков"; с това, че Радев произнася революционните си слова само пред телевизионните камери и шепа хора; с това, че Нинова е освирквана на улицата и може да говори само по телевизията и от трибуната на парламента.

За смисъла на един протест

"Слабостите" на симпатичните, но "наивни" протестиращи всъщност са тяхната сила. Затова те не обръщат кой знае какво внимание на упреците на дежурните придворни коментатори. И дори им се надсмиват. Както се надсмиват на онези, чиито оставки очакват.

Не знам дали тази сила ще се окаже достатъчна за успех на протеста. Но знам, че успехът е нещо по-сложно, което не се измерва само с подадените или (временно) неподадени оставки. И вярвам, че нищо не е напразно. Понякога успехът не е видим веднага, а идва по-късно, когато протестите отдавна са приключили. Защото узряването на обществото за промяна не е еднократен акт, а продължителен и мъчителен процес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. дреалист
    #17

    Ама служебните правеха същото, а състава на секциите си е същия. Активна регистрация е добре. АМа като изкарат пак 1 млн невалидни бюлетини? И 2 млн живеещи в чужбина (без активна рег.)?

  2. Сократ
    #16
    Отговор на коментар #15

    Аз ще си позволя да оспоря последната точка.Доста служебни правителства се изредиха и статуквото все така се възпроизвежда и дори заяква.Трябва да се искат конкретни промени в избирателния закон (например задължителна активна регистрация) сега, докато енергията все още бушува по улиците!

  3. дреалист
    #15

    А ве..., господа другари... 1. УПравлението на държавата е завзето от мафиотска групировка. Някой да спори по въпроса? 2. Тя се възпроизвежда във властта чрез организирани от нея мафиотски избори. Някой да спори по въпроса? 3. ДОкато ТЯ организира изборите - ще ни управлява тя. Някой да спори по въпроса? 4. КАК може това да се промени - служебно правителство да организира изборите. Някой да спори по въпроса? Ясна и конкретна задача. НЯма място за философстване.

  4. KOH
    #14

    И все пак... Пилците се броят наесен. Ще дойдат избори - след 3-4 или след 6-7 месеца, и тогава ще се преброим, за да видим за каква промяна ще сме израсли. Протестът сега трябваше да налива вода във воденицата на една политическа сила, която решително да подобри представителството си в НС и в политическия пейзаж въобще. Това, обаче, е съмнително със старите ханъми начело. Нито едно качествено, просто изразено и разбираемо за обикновния селяк послание не се чу. Освен "Да си ходят!", което облагодетелства

  5. Edin
    #13

    DW е една ляволиберална медиа,скована от политическа коректност,всичко е черно бяло,не се представят различни мнения,място за дебат няма.Това е по-скоро пропаганда а не обективна,диференцираща,анализираща журналистика. Не бива да се взема мнго насериозно според мен.

  6. ivancho ivanov
    #12

    "Истината, цялата истина и нищо друго освен истината" - така е г-н Камов(11), българският президент Румен Радев се само-свали от президенство и се превърна в политик - странно е мълчанието на правителство, Конституционен съд, може да се самосезира, гл. прокурор на когото главното задължение е да следи дали се спазва закона, от начало Констиитуцията! Не разбирам друго, освен пълен хаос в страната, точно в съгласие с руските интереси - преврат извършен, преврат приет! Избори напролет - изглежда нйет! Господ обаче е и малко българин! Там ни е надеждата!

  7. Boris Kamov
    #11

    Протестите (по-скоро опитът за преврат) зациклиха и се превърнаха във фарс. По тази причина Я.Бояджиев от DW (поддържана с пари на Сорос) се хвърля на амбразурата да обяснява че това което виждаме не било същото.

    Виждаме че др.Радев поскочи и се нареди начело на преврата след като сгащиха негови служители да шпионират в полза на Русия. Ама това не било така!

    Виждаме че БСП/БКП яхнаха протестите и че едно временно правителство ги облагодетелств. Ама това не било така!

    Виждаме че без масовката

  8. savovzahari47
    #10

    Младите хора на България искат възмездие! За това е протестът. Ние по-старите свикнахме с орисията си, но младите искат друго бъдеще! Подкрепям ги безусловно!

  9. ivancho ivanov
    #9

    "Узряването на обществото за промяна..." зависи от това колко ясно съзнава какво иска и дали не го води някой за носа! Избори сега е лозунга на политикът екс-президент Радев, показва кому служи, даже футбол се играе на хоризонтален, не наклонен, терен! Прди няколко десетилеетия в Добринище пред кръчмата в клетка беше спасено станало грамдно мече, което светкавично изплюваше запалени фасове, който простаците му подхвърляха и също така бързо гълташе коматите хляб - да се надяваме, че е доживяло до мечето убежище на Бриджит Бардо, нещо като ЕС за България с полит-фасовете на Решеетников!

  10. Георги Бочев
    #8

    Тука виждам, че една чужда медия коментира протеста в България. И тая чужда медия е Ясен Бояджиев. И какво научавам? Научавам, че трябва да се махнат Бойко и Иван и след това ще му мислим, т.е. партиите тогава ще правят програми и ще ни ги предлагат. Ако партиите нямат програми за управление, едва ли ще им стигнат три месеца да ги измислят. И Ясен ни предлага да бъде същото след 3 месеца, каквото ще стане и след 6 месеца. Е и? Дотам ли му стига мисълта и анализа - само до оставките на двама? Искам

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.