Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Една от три жени над 50 г. с фрактура заради остеопороза

1 коментар
Една от три жени над 50 г. с фрактура заради остеопороза

Близо 450 000 българки страдат от остеопороза, а поне 500 000 имат граничното състояние на намалена костна плътност. Една на всеки три жени и един на всеки пет мъже над 50-годишна възраст ще имат поне по една фрактура през живота си, дължаща се на намалена костна плътност, обяснява ревматологът от УМБАЛ "Св. Иван Рилски" д-р Валентина Решкова по повод Световният ден за борба с осеопорозата, който се отбелязва на 20 октомври. Около 8.9 милиона фрактури в света годишно се дължат на остеопороза.

Болестта протича постепенно, без симптоми и когато костната плътност се намали под критичната, в съчетание с други предразполагащи фактори, се достига до фрактури. "Затова я наричат "тихата" епидемия на века", казва д-р Решкова, която е част от най-голямата Клиника по ревматология в България, в болница "Св. Иван Рилски", където заболяването се диагностицира и лекува.

Сред най-опасните фрактури, причинени от загубата на костна плътност, са тези на гръбначните прешлени. Намаляването на костната маса на прешлените може да доведе до смачкването им. Най-често това се случва при банални, битови инциденти. Симптом на тези фрактури е хроничната болка в гърба. Обикновено тя започва внезапно, остава в определена област на гръбнака и се влошава, когато човек стои или ходи. Засегнатата част от гръбначния стълб често е чувствителна при натискане. В Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ "Св. Иван Рилски" е въведен съвременен метод, който успешно се бори с тези поражения.

Той е щадящ, атравматичен и е подходящ и за възрастни пациенти (над 70 години), които са най-рисковата група за получаване на гръбначни фрактури. Става въпрос за вертебропластика, при която, под рентгенов контрол, увреденият прешлен се укрепва с т.нар. костен цимент. Процедурата трае около 20-30 минути, в зависимост от това на колко нива се извършва вертебропластиката. Миниимално иннвазивна е, ненатоварваща за възрастните хора, и връща качеството им на живот. Може да се извърши под обща или месна упойка и на практика за прилагането ѝ няма ограничения във възрастта.

"Само до преди десетина години възрастните пациенти с остеопоротични фрактури на гръбнака, които виждаме как постепенно се прегърбват, ги лекувахме с корсет и витамин Д. Това донякъде спира процеса, но не променя нищо – хората продължават да се измъчват от болка. Сега тези пациенти ги изправяме на крака само за няколко дни", обяснява един от най-добрите гръбначни хирурзи у нас доц. Васил Каракостов, който е и началник на Клиниката по неврохирургия в столичната болница.

За да не стигат до тежки фрактури, които могат да бъдат и животозастрашаващи, лекарите съветват пациентите над 50-годишна възраст поне веднъж да се подлагат на двойно енергийната рентгенова абсорбциометрия (DEXA). Това е най-точният метод за измерване на костната плътност на гръбначния стълб и тазобедрената става. При него се използват два рентгенови лъча. Единият от тях е нискоенергиен и може да преминава единствено през тъканите, а другият е по-мощен и може да преминава и през костите. Измерването на костната плътност се извършва като се отчете разликата в показанията на двата лъча. Колкото по-плътна е една кост, толкова по-малко рентгенови лъчи преминават през нея. Благодарение на това изследване може да се установи загуба на костна плътност дори по-малка от 2 %. А колкото по-ранна е фазата, в която е установено заболяването, толкова по-успешно е лечението и по-малка вероятността пациентът да стигне до тежки фрактури.

Как да проверим риска от остеопороза?

По Световния ден за борба с остеопорозата през месец октомври Международната фондация по остеопороза и фармацевтичната компания "Амджен" стартират информационна кампания "Спечели здраве за своите кости". Всеки желаещ да провери своя риск от развитие на заболяването може да го направи с бърз тест на онлайн платформата "Wheel of Bones". Повече за заболяването пациентите могат да научат на Facebook страницата "Внимание, чупливо".

За ранна диагностика на заболяването лекарите съветват да се извършва ежегодна профилактика чрез измерване на костната плътност (остеодензитометрия). Препоръката за превенция на остеопорозата е да се правят редовни упражнения (ходене, джогинг, танцуване и др.), да се консумира храна, богата на калций (мляко, сирене, зелени зеленчуци, ядки) и да се осигурят необходимите дневни дози витамин D, който помага за абсорбцията на калция.

В случай на диагностициране на заболяването, съществуват съвременни терапии, които позволяват на пациентите да продължат да живеят пълноценно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис
    #1

    Изследвания на съдържанието на витамин D в кръвта у нас не се правят (поне не масово), а гериатри вече отдавна няма. И това при положение, че човек около 1/3 от живота си е пациент на гериатри - обмяната на веществата след 50-55 г. се променя и е различна от тази в детска и зряла възраст. И затова в Западна Европа всяка добра болница има отделение по гериатрия и хората от третата възраст имат пълноценен живот и не са в тежест на близките си и на обществото.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.