Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Една трета от българите биха живели в чужбина, но само 5% сериозно обмислят да емигрират

От 2008 г. потенциалът за напускане на страната расте, предпочитани са Германия и Великобритания

42 коментара
Една трета от българите биха живели в чужбина, но само 5% сериозно обмислят да емигрират

Едва при пет процента от най-активните българи има трайни нагласи за емиграция в търсене на по-добър живот в другите страни от ЕС, показва национално представително проучване на "Афис", направено по поръчка на българските депутати от групата на социалистите в Европейския парламент. Същевременно една трета (37%) от сънародниците биха живели в чужбина, показва още изследването.

 

То беше представено в петък в новата сградата на представителството на Европейската комисия в София в присъствието на евродепутата Ивайло Калфин.

 

В изследването са взели участие 1028 българи на възраст между 15 и 55 години. "Афис" отчита, че максималният емиграционен потенциал в България е 674 000 души, но реално около 5 процента от активните българи (около 193 000 души) сериозно обмислят да се преселят в друга страна от ЕС.

 

Калфин отбеляза, че целта на изследването е била да се разсеят страховете, основно във Великобритания, че емиграцията на българите ще бъде масова и ще нанесе тежки вреди на техните социални системи.

 

"Целта е да убеждаваме колегите (в Европейския парламент - бел. ред.), че емиграцията е в полза на техните страни и във вреда за България", допълни евродепутатът.

 

Данните показва, че от 2008 година досега потенциалът за емиграция в чужбина се увеличава и това се дължи на икономическата криза. Преди пет години едва 20% от хората са обяснявали, че биха живели в чужбина, докато сега те са 37.1 процента. Увеличение има и на желаещите да мигрират вътре в страната – от 15 процента на 19 на сто.

 

Има сериозно изместване и на предпочитаните дестинация за емиграция заради икономическата криза. През 2008 година българите са предпочитали да търся препитание основно в Испания и Гърция. Сега с огромна преднина са Германия и Великобритания. Общо 43.4% от българите, които обмислят да напуснат страната, биха отишли в Германия, следвани от 34%, които биха работили на Острова. Причината е в по-високите заплати. Франция и Италия се предпочитат от 12% от хората за всяка от тях. САЩ са на последно място с 3.2 процента.

 

Очакванията на българите от работата в чужбина не са особено високи. Мнозинството хора (34%) смятат, че ако напуснат България, ще получават до 1000 евро. Следва група от 29%, които смятат, че заплата до 1500 евро е реална, а съответно 19% и 13% мислят, че ще успеят да се преборят за доходи съответно 2 и 3 хиляди евро. Средната заплата, която българинът очаква от работата си в чужбина е 1650 евро, а след като си плати сметките, да му остават 900 евро. Това се покрива с реалността, защото в анкетата има участници, които са работили в страните от ЕС и средно са получавали и спестявали толкова.

 

Българите не са и особено претенциозни към работата, която ще извършват в чужбина. Малко над половината от анкетираните обясняват, че ще работят каквото и да е, а едва една четвърт смятат да си търсят работа само според квалификацията.. В същото време бе отчетено, че едва 0.5 процента от анкетираните смятат да отидат в чужбина и да разчитат на социални помощи. Това е един от основните страхове на британците и германците по отношение на емигриращите хора от България и Румъния.

 

Проблем пред българите, които смятат да напуснат страната в търсене на по-добра работа, е владеенето на чужд език. Това не е грижа само за тези, които смятат да отидат във Великобритания, защото 76% имат познания за езика. Далеч на второ място е Германия, където едва 15% могат да кажат нещо на немски, а останалите нямат никаква подготовка.

 

"Афис" са изследвали и базовите ценности на българите, които биха имали отношение към емиграцията. Сериозно впечатление прави фактът, че за последните пет години хората, които твърдят, че няма нищо по-важно от родината и родното място, са намалели от 74% на 54%.

 

"Това има пряка връзка с нагласите на хората да емигрират", обясниха от социологическата агенция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

42 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #42

    41 червено влечуго! Заради такива като теб напуснах Бг. Слабо грамотен си, примитив и злобен, само чрез наколенки нагоре по стулбицата. Не се ли виждаш сам колко си издухал? Ман-галите тепарва идват на власт в Манго-ландиа. Или си с тях, или ще те прегазят. Не ставаш дори за имигрант-невазвращенец. Последниат комунистически боклук си, познава се веднага. Там загивай между такива като теб, в комунистическата тиня на историята. Прост-ак загубен.

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #41
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #40
  4. Анонимен
    #39

    За да бъде предотвратена евентуална смяна на системата и да се запази статуквото, чрез подобни "проучвания" делегацията на българските социалисти се стреми да насочи мисленето на протестиращите българи към трайна емиграция. Това ясно показва антибългарската същност на тази метаморфозирала комунистическа партия. Гнус ме е от БСП и нейните уродливи членове.

  5. Анонимен
    #38

    E, българи, споделяйте, защото това ще е полезно за бъдещите емигранти или налудничави, глобални хора!!!:) Vankata

  6. Анонимен
    #37

    Вече 40 години сум в Германия, пенсьонер сум вече. Постоянно викат мен и жена ми да превеждаме в полицията или на други места. Такива отрепки идват от Родината, че се срамуваме от бившата си нацьоналност. Много малко са тези, които успяват, дори и с образование е трудно. Германците не са паднали на глава - използват ситуацията и взимат Булгари и Румунци да работят за стотинки. Който хвали Германците не ги познава достатачно. Има и изключения, но по принцип са такива, каквито са винаги били-ще те изцедят като лимон, ако може без да платят нищо. Лицемерие и алчност. Та внимавайте много каде отивате!

  7. Анонимен
    #36

    Това не е никакво, сериозно проучване, просто хората са усвоили едни пари. А ако говорим сериозно, в булгаристан липсва официална информация колко българи са напуснали страната от началото на демокрацията. Но не е трудно да се предположи, че сме около 2 милиона души...

  8. Анонимен
    #35

    Колко удобно само - не били емигрирали, ами просто свободно се придвижвали, демек глобализация, няма страшно, а у нас - циганизация...

  9. Анонимен
    #34

    Средната заплата, която българинът очаква от работата си в чужбина е 1650 евро, а след като си плати сметките, да му остават 900 евро. ---------------------------------------------------------------------------------- И как точно ще стане тая сметка като в Европа няма наем на двустасен апартамент в голям град за по малко от 1000 евро!? Ха честито на новите емигранти тръгващи с цървулите по запада ! ха-ха-ха!

  10. Анонимен
    #33

    няма страшно - нали същите тия управляващи щяха да си внасят виетнамци и бесарабски българи, та да им работят за жълти стотинки

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.