Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Едни нови избори ще засилят тежестта на националистите и ДПС

Най-странното нещо е внезапно появилата се загриженост на ДПС за "евроатлантическата ориентация"

2 коментара
Едни нови избори ще засилят тежестта на националистите и ДПС

Едни нови избори биха засилили позициите на националистическите партии и тежестта на ДПС – точно двата лагера, които в най-голяма степен са проблем при съставянето на сегашното правителство. Такава тези обоснова социологът от "Алфа рисърч" Боряна Димитрова в сряда пред БНР. Според нея кабинет ще има, но той ще е с трудна парламентарна подкрепа и под лупата на непрестанен контрол, което е по-скоро добре за обществото.

"Ако има нови избори, губи ГЕРБ като основна политическа сила заради това, че не е съставила правителство, а е имала изключителна силна преднина пред останалите. Ще загуби Реформаторският блок, ще загубят в голяма степен БСП. Вероятно имат шанс крайните радикални партии "Атака“ и "Патриотичният фронт“ да подобрят своя резултат. В никакъв случай няма да спадне влиянието на ДПС, защото една ниска избирателна активност, която може да се очаква при бързи следващи избори, да кажем в средата на зимата, ще доведе единствено до увеличаване на радикалните крила и на тежестта на ДПС, т.е. точно онова, което в най-голяма степен пречи на съставянето на правителството и ако видим какви са взаимните обвинения, които в момента се разменят – дали правителството ще бъде подкрепено от ДПС или от националистически партии като "Патриотичния фронт" - виждаме, че най-големите препъни камъни са точно в тези партии, които при едни скорошни избори биха увеличили своята тежест и биха направили съставянето на едно следващо правителство още по-трудно, а не по-лесно", коментира Боряна Димитрова.

"Много е трудна ситуацията - много неизвестни, много рискове, но още повече неизвестни, рискове и проблеми ще има, ако не бъде съставен кабинет", смята тя.

"Правителството ще е заето с една сложна парламентарна подкрепа, с необходимост да обосновава всяко свое решение, да бъде под един много жесток парламентарен, медиен и граждански контрол. Това след годините, които наблюдавахме в голяма степен безотговорно управление, бих казала, че е добро. Не бих казала, че е по-добрият вариант на едно абсолютно безметежно управление, в което е толкова висока степента на стабилност, че никой да не се интересува от мнението на гражданите, нито симпатизантите си. Ще е много трудно", добави Боряна Димитрова.

Тя не смята, че имената на министрите, изтекли преди ден, ще останат 100 процента същите.

"Самият факт, че в преговорите влиза и "Патриотичният фронт" – много е вероятно част от тези имена да бъдат сменени с други имена, но това не би променило цялостния характер на кабинета. Част от имената са спорни", коментира Боряна Димитрова.

По отношение на кампанията, подета от ДПС https://www.mediapool.bg/mestan-se-oplaka-na-predsedatelya-na-enp-ot-gerb-i-rb-news226842.html срещу подкрепата на "Патриотичния фронт" за кабинета, Боряна Димитрова каза: "Най-странното в поведението на ДПС е, че 1 година ДПС беше коалиционен партньор на БСП. Нямам спомен и проверявах в интернет, кога се появява за първи път словосъчетанието "евроатлантическа ориентация на страната“, която г-н Лютви Местан използва , за да обоснове подкрепата си или респективно оттеглянето на подкрепата си от това правителство. Не видях нито един път в тази една година, г-н Местан да е изразил съмнения или да е бил също толкова настойчив в отклоняването на евроатлантическата ориентация на страната, а поводи имаше не един или два пъти. За мен най-странното е в кой момент се появи загрижеността за евроатлантическата ориентация на страната на г-н Местан, при положение, че една година, докато беше в управлението, нито веднъж не изрази загриженост по този въпрос".

Първан Симеонов: Основният въпрос е докога ще има правителство

Първан Симеонов от "Галъп" е на мнение, че в сегашната ситуация въпросът е не вече дали ще има правителство, а докога ще има правителство.

"Струва ми се, че криво ляво правителството ще мине. От там нататък става по-интересното, защото може би за всяко свое по-важно решение то ще трябва да търси динамична подкрепа, а пък за няколко ключови гласувания, първото си гласуване и разбира се после бюджетните гласувания този кабинет ще покаже кои са всъщност онези сили, които истински застават зад него. Ако предизборната кампания беше безинтересна, следизборната се оказа доста интересна, най-интересното тепърва предстои", коментира той в сряда пред БНР.

Освен БСП и "Атака", които вече се заявиха като опозиция, според него всички останали партии извън ГЕРБ и РБ "малко или много също се мъчат да бъдат опозиция".

"Предстои труден управленски мандат, в който вероятно ще трябва да се вземат и болезнени решения, не особено популярни, но в тази ситуация всяка една от околните партии или подкрепящите партии ще държи да запази известна здравословна дистанция спрямо правителството, запазвайки доколкото е възможно своята идентичност, защото в такъв мандат винаги е по-изгодно да си в опозиция отколкото във властта", заключи Първан Симеонов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. nik
    #2

    Реалистична прогноза - извънредни избори след извънредни избори ще намалят влиянието на големите партии. Особено ако 2-3 дена преди тях токът пак се вдигне с 10%. Тогава ДПС вероятно ще е първа политическа сила, Атака - втора, а на трето и четвърто място ГЕРБ и БСП с по най-много десетина процента. За което стана дума в предишна форумна дискусия. Що се отнася до евроатлантическите терзания на Местан, отново много вярно наблюдение - наистина при управлението на втората тройна /БСП-ДПС-Атака/ Местан

  2. Alan Smithee
    #1

    "... в такъв мандат винаги е по-изгодно да си в опозиция отколкото във властта", заключи Първан Симеонов. Абе тия велики партийни политици толкова ли не се усещат, че покрай паническите им старания партиите им да не пострадат, страда не само народонаселението, ами и самият смисъл от съществуването на партиите?! Накрая и най-заклетите демократи ще поискаме силна ръка -- щом като партите не могат да произведат автентично програмно управление.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.