Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Едно споразумение с ЕС би било много полезно за Украйна, стига Москва да му даде зелена светлина

16 коментара

Евентуално споразумение за асоцииране с Европейския съюз би било "от голяма полза" за икономиката на Украйна, но само ако има зелена светлина от Москва, чиито икономически санкции, в обратния случай, биха свели до нула тези предимства, твърдят анализатори.

 

"Евентуално споразумение за асоцииране и за свободна търговия с ЕС би било много положително за Украйна и от голяма полза за украинската икономика, но при условие че Русия не е против него и няма да наложи ограничения върху вноса на украински продукти на пазара си", заяви Олександър Жолуд от Международния център за политически изследвания в Киев.

 

"Русия е най-големият пазар за Украйна, докато ЕС е на втора позиция", поясни той.

 

"Ако Русия реши да ограничи украинския внос, то това би бил тежък удар за Украйна и до голяма степен би превишил ефекта от всички предимства на евентуално споразумение с ЕС", което пък би отворило най-вече пътя за свободен износ на украински стоки към Съюза, подчертава анализаторът.

 

Това историческо споразумение между Украйна, бивша съветска република, и ЕС бе рязко отхвърлено миналата седмица от украинското правителство, което обясни решението си "изключително с икономически причини" преди да признае във вторник, че е било разубедено от Русия.

 

Москва, която притиска Киев да се присъедини към Митническия съюз, създаден от Русия заедно с други бивши съветски републики, не спря през последните месеци да заплашва Украйна с ограничения в търговията между двете страни, ако украинските власти подпишат споразумението с ЕС (което се очакваше да стане днес, 28 ноември, в литовската столица на срещата на лидерите на ЕС с техните партньори от Източна Европа - бел. ред.).

 

Украйна изнася в Русия промишлени продукти като вагони, тръби за газопроводи и петролопроводи и млечни продукти. Украинският експорт към ЕС е най-вече на земеделски продукти и метали.

 

"Ако бъде подписано споразумение с ЕС, заводът ни ще остане също толкова далече от европейския пазар, колкото е в момента.

 

Европа прекалено много обгрижва собствените си производители", посочва Георги Шкудар, президент и главен изпълнителен директор на Завода за тежко машиностроене в Новокраматорск (източната част на Украйна).

 

"Украинските земеделски продукти няма да бъдат конкурентоспособни и в Европа, защото ние имаме норми, които са много различни, за тази продукция", подчерта той в изказване, предоставено на АФП.

 

"В същото време подписването на това споразумение значително ще усложни търговията ни с Русия и (...) ще намали два пъти доставките на украински стоки (на този пазар)", подчертава Шкудар.

 

Той е един от украинските предприемачи и индустриалци, които поискаха на 12 ноември от президента на страната Виктор Янукович да отложи с една година подписването на споразумение за асоцииране с ЕС, за да може Украйна да се подготви по-добре за него.

 

Според Олександър Данилюк от Центъра за подпомагане на украинските предприемачи заплахата от руски санкции е преувеличена.

 

"Някои украински стоки са необходими в Русия. Ако Москва наложи санкции, то от тях на първо място ще пострада руската икономика", твърди Данилюк.

 

"Украйна се нуждае от реформиране на икономиката си. И ние можем да направим това, ако подпишем споразумението с ЕС. То ще даде на Украйна достъп до европейския пазар и ще позволи да се модернизира украинската икономика", посочва Данилюк.

 

"А освен това, ако Москва наложи санкции на Украйна, Киев ще може да внесе жалба в Световната търговска организация (СТО), чиято членка от 2012 година е Русия", допълва той.

 

"Разбира се, ще отнеме време" да се уреди такъв спор, признава експертът.

 

Присъединяването към Митническия съюз, за което настоява Русия, няма да отвори вратите на едно Елдорадо за Украйна, коментира Олександър Жолуд.

 

"Украйна ще бъде принудена да затвори пазара си за вноса от трети страни, които не са членки на Митническия съюз. И скоро ще се стигне до повишаване на цените за украинските потребители", подчертава той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #16

    Така ли. Ами споразумейте се с Москва.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #15
  3. Анонимен
    #14

    дpугapa Тoдap Живкoв Укpaйнa e 6,1 пъти пo-гoлeмa oт Бългapия, a изнocът й e caдe 2,6 пъти пo-гoлeм. Тeя oщe я кapaт пo цoциaлиcтичecки и нe paбoтaт кaт xopaтa. Изнocът им e 23,7% зa Pуcия, нaшият – 2,7%. Нaй-фpaпиpaщ e изнocът им зa EC (2011) – 14,5 млpд.eвpo, нaшият зa EC бeшe 12,6 млpд. Я мapш вeднaгa в EC, peзили тaкивa! Нaд 6 пъти пo-гoлeми, a изнacят кoлкoтo нaзe. И дa ca нaучaт дa пpoизвeждaт кaчecтвeни cтoки, aкo иcкaт дa дигнaт 5 пъти изнoca cи зa EC, та нас поне да стигнат! Бeз Cпopaзумeниe зa cвoбoднa тpъгoвия c EC, нeмa кaк дa cтaнe. Нapoчнo ги дpъжaт в Cpeднoвeкoвиeтo.

  4. Анонимен
    #13

    Някои си присвояват правото да се самооценяват като демократични, и в името на демокрацията си присвояват правото да съдят и даже да убиват. В същност отчаяно се борят за кокала със зъби и нокти, но той е мазен и бавно се изплъзва.

  5. Анонимен
    #12

    Няма бе, Запада не действа така. Русия и псевдосъюза му са като Османската империя. Отказват да се променят. Султаните са продължили да управялват Цариград до 1923 година и Кемалистката революция. Цялата империя се разпада просто, защото отказва да се промени, а иска да си живее с привичките от 16 век. Така е и Кремъл. Те още живеят в СССР и си мислят, че причината за упадъка на Москва е комунизма. сега като живеят във времето отпреди 1917 година и болшевиките не са заплаха и всичко ще им бъде наред! Западът няма нужда от тях, просто ще ги остави на агонията им и сектата им около мавзолея на Ленин, докато сами не се разпаднат напълно, както СССР.

  6. Анонимен
    #11

    Неикой не може да седи на два стола. Който иска да седне на друг стол, става от първия, на който е седял.

  7. Анонимен
    #10

    Новата студена война е за пазари.Всеки си върши работата. Украйна е обречена да върви редом с Русия.Никой не може да избяга от съседите си. Ние сме в същото положение с Турция.

  8. Анонимен
    #9

    Виктор Янукович да взима пример от съотечественика си Сергей Дмитрийевич Станишев как се води подмолна, окопна война срещу EU в полза на Путин. Сергей Дмитрийевич е специалитет в това занятие...

  9. RSB
    #8

    Относно изтритото в 7 : попитах-има ли в страната ми складирани руски конвенционални оръжия,химически такива,или `мръсни`бомби.Попитах от загриженост-това не е обида!

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.