Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Едно убийство и двете лица на България

0 коментара

От два дни насам България изглежда като двуликия бог Янус. И проблемът е не толкова в двете лица, колкото в различността им, в пропастта между това, което България представя навън и онова, което се случва вътре в нея.

Разстрелът на Илия Павлов е насилственото премахване на дръзналия да се очисти символ на мафията. Така тя показа, че продължава да съществува и грозотата на нейното лице засенчи изкуствената самоувереност на другото, показвано на запад, лице на България.

Кое e от тях е истинското?

От все още незатворения саркофаг на миналото ще изскочат отново предразсъдъци спрямо един "нецивилизован" регион. Какво по-голямо потвърждение за отрицателния имидж на Балканите може да има от това, да застреляш на улицата, право в сърцето, един от най-богатите си хора, разпитан само преди ден за убийството на бивш министър-председател! Какво по-голямо потвърждение за дивия капитализъм на изток и за липсващия закон може да има от това, да разчистваш със снайпер открити политически и икономически сметки! И каква по-лоша оценка за демократичната зрялост на България може да има от това, да се опиташ да измиеш мръсната пяна на миналото с блатна вода!

Вярно, държавата България едва ли има общо с убийството на Илия Павлов. Пряко свързана с него обаче е държавността, обругана от размитите граници между власт и престъпност, тъпкана от беззаконията на изпълняващите закона и осмята от вписаните на хартия похвали за "напредващия процес на демократизация".

Че има криза в управлението на България е ясно отдавна. Сега стана ясно, че тази криза е на всички нива: не само в изпълнителната и законодателната, но и в съдебната власт. Как иначе би могла да се обясни самоувереността, с която нечия ръка дърпа спусъка на пистолета, за да раздава правосъдие - на три пъти през последните няколко месеца? Убийството на Илия Павлов бележи засега кулминацията в тази поредица. Не заради личността Илия Павлов, а заради влиянието, което той имаше върху политическата власт в България - в миналото и днес. В известен смисъл той се превърна в "галеното дете на демокрацията": израсна в мътните води на първоначалното натрупване на капитала, вървеше без усилие в зейналите дупки между липсващите закони, а после участва индиректно в създаването им, за да легитимира по свое осмотрение богатството си. Само едно издаваше несигурността му: желанието за влияние върху политическата власт, дори за обсебването ѝ. Дали защото самият той не бe повярвал в това, че с неговото легитимиране е сложен край на мафията?

Отвън наблюдаваха процесите в България с по-малко или повече разбиране, спомняйки си за Америка от 30-те години: за битките между мафиотски кланове, за ловкото заобикаляне на сухия режим, за беззаконието, довело до бума на нефтения бизнес, за мрежата вплела в едно власт и пари. Много от някогашните "съмнителни" фирми са днес в основата на могъщи американски концерни, естествено под други имена. Пресилено или не - сравнението между тях и "Мултигруп" се натрапваше: уличните престрелки между рекетьорски кланове, заобикаляне на нефтеното ембарго срещу Югославия, настаняването в бизнеса с газодобива и най-после: многократната, припряна смяна на името на фирмата. Дори и онези западни наблюдатели, които гледаха с навъсено лице случващото се в България, изоставиха постепенно опасенията си: излизайки на светло, зачитайки закона "Мултигруп" не можеше да вреди. Всичко изглеждаше така сякаш "гущерът наистина беше отрязъл опашката си", сякаш мафията беше останала в миналото.

На запад България започна да се появява все по-често с приветливото лице на една развиваща се демокрация, която полага успешно изпитите си и получава дори отлични оценки; едно усмихващо се с все по-голямо самочувствие лице на фона на ЕС, НАТО, ООН...

Лицето, обърнато навътре, ставаше все по-грозно, все по-несигурно, все по-истерично, сякаш някой злобно беше натиснал копчето на видеокасетофона на заден ход и на екрана започнаха да се завръщат стари познати методи, използвани от една паралелна власт, наместваща се удобно на мястото на отстъпващата държава. Самият Илия Павлов се оказа в ролята на изхвърлената в паника опашка. Остава въпросът, кой тогава е гущерът?

Каквито и да са мотивите за убийството на Илия Павлов, то би трябвало да се схване като последния предупредителен сигнал за криза в държавността. Знакът за обуздаването ѝ може да бъде разчетен в сливането на двете лица на бога Янус в една естествена, оправдана самоувереност на пречистването. За това е нужна политическата зрялост, но тя, за съжаление, все още липсва в България.

Коментарът е излъчен по радио "Дойче веле"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.