Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Едрият петролен бизнес пише наредба, по която да работи браншът

Адвокат на "Лукойл" се явява като автор на регистъра на работещите с нефтопродукти

6 коментара
Едрият петролен бизнес пише наредба, по която да работи браншът

Единствено едрият петролен и газов бизнес е бил включен в работна група на Министерството на икономиката за изготвяне на наредба, по чиито правила ще се създава регистър на икономическите оператори, извършващи дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. Нещо повече, има основания да се смята, че самата проектонаредба е писана директно от хора, свързани с "Лукойл". Според източници на Mediapool от правителството, това не е нова практика и не рядко нормативни документи, които уж трябва да регулират отношенията в дадена индустрия, се изготвят от определени нейни представители и така правителството се превръща в лобист от първа инстанция на нечии бизнес интереси.

Въпросният документ определя начина за регистрацията на търговци на едно и на дребно с нефт и нефтопродукти; на фирми, които съхраняват такива стоки извън данъчни складове или в складови стопанска; на фирми, които транспортират нефт и нефтопродукти; на обекти за пълнене на бутилки с втечнени нефтени газове (LPG) извън данъчни складове; дистрибутори на LPG бутилки, както и за обекти, зареждащи селскостопански машини. Регистърът трябва да е факт от 28 януари 2019 г. и проектонаредбата за създаването му бе публикувана миналата седмица на портала за обществени обсъждания.

Интересен момент е, че след публикуването на документа на 30 октомври, като създател и автор на файла излизаше името на Юлиян Пекунов, който е представител на Българската петролна и газова асоциация и е известен като адвокат на "Лукойл". След като Mediapool поиска обяснение от Министерството на икономиката защо това е така, съпътстващите електронния документ атрибути бяха променени и вече като автор на проекта на наредбата фигурира Министерството на икономиката.

Ведомството посочи, че за създаването на документа със заповед на министър Емил Караниколов от 11 септември е била създадена работна група, за участие в която е била поканена Българската петролна и газова асоциация (БПГА), тъй като ведомството винаги си сътрудничело тясно с бизнеса. Изпълнителният директор на браншовото сдружение, в което членува едрия петролен и газов бизнес - Андрей Делчев отговорил на ведомството, че той ще участва в работната група, а при необходимост ще бъде заместван от юристите Светослав Бенчев и Александър Величков, сочи разменената с МИ кореспонденция, предоставена от ведомството на Mediapool. Пекунов не фигурира в това писмо на Делчев като представител на БПГА.

Според обясненията на министерството, изготвянето на наредбата е започнало с проучване и анализ на сега изискваните по Закона за устройството на територията документи за откриване на обекти за търговия с горива. С тази цел била поискана информация от БПГА. Получените от организацията електронни документи вероятно са били ползвани директно за изготвянето на наредбата и така името на Пекунов излязло като автор, твърди Министерството на икономиката.

Странно е обаче защо експертите от икономическото ведомство просто не са проверили сами в ЗУТ или не са изискали тази информация от регионалното министерство, а разчитат да бъдат информирани именно от организация, представляваща най-заинтересованата от наредбата бизнес група.

Дори и да се приеме версията на ведомството за това как Пекунов излиза като автор на проектонаредбата, факт е, че в работната група за създаването ѝ е била поканена само БПГА, според предоставената от МИ информация. Макар тя да засяга и транспортни фирми – автомобилни или железопътни, превозващи цистерни с петрол, земеделски стопани и фирми за пълнене на LPG бутилки, представители на този бизнес не са били поканени за участие.

Едва сега в рамките на общественото обсъждане на документа, което ще продължи до края на ноември, те ще могат да отправят своите бележки и коментари. В правителствената платформа за обществено обсъждане на проекти на документи такива все още няма.

Въпросната наредба за регистъра на фирмите, работещи с нефт и нефтопродукти, е изискване на приетия през юли 2018 г. Закон за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. Целта е операторите на подобни дейности да са ясни и икономическото ведомство да може да прави точни и бързи справки за съответната фирма, когато извършва проверки. "Несъмнено това ще допринесе и за по-висока събираемост на данъчни и митнически задължения", посочват авторите на закона, който предизвика шумен скандал поради подозрения, че обслужва лобистки интереси. Законът въвежда допълнителни изисквания за определен размер на капитала на всеки от операторите на този специфичен пазар, за образователен ценз за представителите на бизнеса и за вързване на фирмата с конкретен обект, който да отговаря на изискванията на Закона за устройство на територията.

Текстовете на наредбата са по-скоро технически и уреждат начина за създаването и воденето на регистъра на лицата, осъществяващи икономически дейности, свързани с нефт и
продукти от нефтен произход. Разписани са и изискванията към фермерите, получаващи субсидии, как да водят свои регистри за ползваните нефтопродукти.

Предвижда се регистърът да се поддържа в електронен вариант на страницата на Министерството на икономиката и в него да са вписани не само имената на фирмите и данни за обектите, където те осъществяват съответната икономическа дейност, но и данни за нефта и продуктите от нефтен произход, с които ще се осъществява съответната дейност – търговия на едро или дребно, транспорт, пълнене на LPG бутилки или зареждане на селскостопански машини.

Собствениците и управителите на фирмите, подлежащи на регистрация, ще трябва да покриват редица строги критерии, сред които и такива да не са притежавали или ръководили фалирали дружества. Те ще трябва да представят и копие, че са платили изискваната за съответната дейност банкова гаранция.

Според закона за административното регулиране на дейностите с нефт и нефтопродукти най-висока банкова гаранция от 500 хил. лв. ще трябва да внасят търговците на едро и фирмите за съхраняване на такива продукти извън данъчни складове. Дистрибуторите на LPG бутилки ще трябва да внесат като обезпечение за дейността си 100 хил. лв. Фирмите за пълнене на бутилки за втечнени нефтени газове и търговците на нефт и нефтопродукти ще се ангажират с гаранция от 20 хил. лв. за всеки свой обект. От банкови гаранции са освободени земеделските стопани и фирмите, транспортиращи нефт и нефтопродукти, предвижда законът.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. [email protected]
    #6
    Отговор на коментар #4

    Да не задълбочаваме,да търсим,кой е виновен,за данък Раша,а какво ще кажеш?Щото да не се окаже,някой друг виновен който е продал Нефтохим на рашките,и данъка по презумпция да е бил валиден от тогава!

  2. Коментарът е изтрит в 16:20 на 6 ноември 2018 от автора.
    #5
  3. simply blue
    #4

    Като ви пита някой, защо бензинът е по 2.50, обяснете му, че в цената е включен данък "русия", чрез местната им структура наречена "лукойл" и с любезното съдействие на "българското" правителство. Докога?

  4. Лизи Гугуткова
    #3

    Едрият бизнес на едрото червено азиатско говедо след няколко години ще пресъхне. Ще има нов собственик, които ще работи с чист нефт .

  5. Kamen Popov
    #2

    Може би е време експертите от Демократична България да подготвят и представят вариант на такава наредба - не може всичко да бъде оставено в ръцете на Валентин Златев и аверите му.

  6. Nikola Nikolov
    #1

    Гаулайтерът от Банкя трябва да е пределно наясно с това , че , колкото и да е "мъдър" , мат'рялът няма повече да търпи безобразията и своеволията му !!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.