Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Едва 15% от българите плащат за новини

6 коментара
Повечето българи се информират онлайн и не искат да плащат за съдържание

В България и Унгария за новинарско съдържание плащат едва 15.3 на сто от потребителите, показва доклад, представен в четвъртък от Европейската комисия и цитиран от БТА. Изследването е обхванало общо девет държави от ЕС, сред които също са Франция, Германия, Италия, Литва, Полша, Испания и Швеция.

За сравнение 34.7 на сто от шведите плащат за новини, а на второ място са поляците с 29.5%. У нас 86 процента от потребителите научават новините от телевизията, докато за ЕС този дял е 75%. В България и Швеция са най-много хората, които търсят новини онлайн (60 на сто). България води по информиращи се от социалните мрежи - 47 процента.

У нас повечето хора - 74 на сто, търсят безплатно новинарско съдържание, докато в ЕС средният дял на потребителите, които не искат да плащат за информация, е 70 процента. В изследваните девет страни най-често потребителите се интересуват от новини, свързани с политиката (56 на сто) и обществото (50,5 на сто), докато към разследващата журналистика интересът е около 22 процента, показват данните.

Гражданите на ЕС все още се доверяват на традиционните медии повече, отколкото на интернет, се допълва в доклада. Отчита се, че най-големите приходи все още се насочват към телевизиите, но делът на печалбите при онлайн изданията бележи ръст. Наблюдава се спад в броя на работещите в европейските медии с 30 на сто в последното десетилетие и днес с тази дейност се занимават около 600 000 души или 0.32 на сто от работещите в ЕС.

Повечето европейци следят новини всеки ден и са свикнали с безплатните вести онлайн. Миналата година печатните издания в ЕС са отчели печалби за 15.5 милиарда евро, докато новинарските сайтове са получили четири милиарда евро. При аудиовизуалните услуги приходите са били 91.4 милиарда евро през 2021 г., като се наблюдава отчетлив ръст на интереса към видеото до поискване (VoD).

Данните показват, че бизнесът с новините в ЕС носи годишни приходи от 20 милиарда евро през 2021 г. за печатни и цифрови медии, и 68 милиарда евро за телевизиите и радиостанциите. При онлайн медиите за последните шест години се отчита увеличение на приходите с 60 на сто.

Изводите от доклада показват, че телевизиите остават основен източник на новини за европейците (75 на сто), но потребителите постепенно се пренасочват към източници онлайн и те вече заемат второто място. Наблюдава се постепенно изчезване на малките медии, изразено в спад от 20 на сто от 2008 г. до 2019 година.

Прогнозата показва, че преходът на новинарските медии се сблъсква с осигуряването на приходи от онлайн съдържание. Въпреки нарастването на онлайн потреблението, повечето европейци не са склонни да плащат за новини от интернет и приходите се насочват към рекламата, вместо към създателите на новинарско съдържание.

Проучването сочи още, при филмите най-гледани са драмите – 19 на сто, следвани от трилърите и мистериите – 18 на сто, комедиите – 13 процента, приключенските и екшън филми – 12%, както и фантастиката – 7%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #6
    Отговор на коментар #2

    в кабелната, която плащаш, влизат и БТВ, и Нова, и всичките им ... "новинарски" деривати! ... ;-) ... ... А ти защо им плащаш и те да те лъжат - сам! си преценявай... - не питай мен... ;-)

  2. Ла153
    #5

    Ефирно излъчваните радио предавания имат и новинарски емисии, при това се приемат безплатно.

  3. Ла153
    #4

    Не разбирам дефиницията "Безплатно". В България държавната телевизия, излъчвана ефирно е безплатна, защото се финансира от държавния бюджет. Но държавния бюджет се пълни от данъците, които плащат всички. Е, безплатна ли е тогава ?

  4. pepe
    #3

    Медияпул, нима твърдите, че малко българи плащат на Шиши? Направо да не повярваш... Кои влизат в категорията "платени медии" в България бе, п.тки заспали /отнася се и/преди всичко за "Европейската комисия"/?

  5. случайно минаващ
    #2
    Отговор на коментар #1

    Само кабеларките ли лъжат? Я виж БТВ и Нова!

  6. Bлaдo
    #1

    глупости! За новини плащат всички, които плащат за кабеларка!, а те са много повече от 15%... Иронията е в това, че повечето кабеларки лъжат и мажат, та ... чак се пукат по шевовете.... Което значи, че повечето българи самИ! си плащат :-))), за ги лъжат... ... ... Ама никой никому не може да забрани да е тьn колкото си ще ;-)))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.