Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Едва 17% от българите смятат, че медиите са свободни

Борисов отново се радва на журналистическите симпатии

8 коментара
Орлин Спасов Сн.БГНЕС

Около 60% от българите не вярват на медиите, а едва 17 на сто смятат, че събитията се отразяват свободно, сочи годишното проучване на Фондация "Медийна демокрация" и Медийната програма на фондация "Конрад Аденауер".

Според проучването, проведено от "Маркет линкс" водещите теми през 2014 г. са били украинската криза и отношения между Русия и Украйна, изборите, енергетиката, банковата криза, бедствията и новото правителство.

Изследователите твърдят, че медиите трайно са загубили аудиторията си и тя е започнала да търси информация от социалните мрежи и блоговете. Измежду традиционните медии с най-голямо доверие сред българите се ползват телевизиите. След тях по обективност са онлайн медиите и вестниците, а последни са радиостанциите и списанията.

Орлин Спасов, изпълнителен директор на Фондация "Медийна демокрация", коментира, че и през 2014 г. журналистите често са били подлагани на външни влияния. Той припомни случаи, в които журналисти от различни медии са били заплашвани или подлагани на физически тормоз, сред които и този за повторно опожарения автомобил на журналистката Генка Шикерова от бТВ през 2013 г.

Независимо, че във втория си управленски мандат премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов спазва дистанция, не открива събития, не реже ленти и не участва в сутрешни блокове, той отново е любимец на медиите.

Ако в началото на 2014 г. отношенията на медиите към политика Борисов са негативни, то след втората половина на мината година те се обръщат и са изцяло позитивни, се казва в един от изводите на социологическо проучване, проведено от агенция "Маркет линкс".

Партия ГЕРБ и лидерът ѝ Бойко Борисов имат тотално присъствие в българските медии след втората половина на 2014 г., когато бе сформиран и вторият кабинет на ГЕРБ, този път коалиционен.

Самият Борисов има огромно превъзходство в медиите, като води с близо 80% пред президента Росен Плевнелиев, който също се ползва със симпатии, обясни директорът на Фондация "Медийна демокрация" Орлин Спасов.

Другите споменавани политици са Пламен Орешарски, Сергей Станишев, Лютви Местан и Николай Бареков.

По думите на Спасов пресата е в центъра на медийния ренесанс на Борисов, който в началото на миналата година е с отрицателен рейтинг, а в края - силно положителен. Като цяло медийната среда не се е променила и през 2014 г., добави Спасов.

"Като цяло вътрешната политическа ситуация през 2014 година се отрази пряко и на медийната среда. Може да се каже, че липсваше политическа и медийна воля за справяне с натрупаните проблеми и през миналата година. Това, което се случи през 2014-а, беше, че саморегулацията беше практически блокирана, огромна част от медиите продължиха да работят на загуба; остана недоизяснен въпросът за собствеността на много от средствата за информация. Факт, подчертан от редица изследвания, беше също така, че корупцията и влиянието на външни фактори върху медиите, сред които най-съществените са политическите, икономическите и административните, останаха неразделна част от българския медиен пейзаж", каза Орлин Спасов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  2. Радо Казаков
    #7

    Когато не сме се научили да ценим свободата, тогава няма голямо значение какво е свободно и какво не, за съжаление.

  3. boby1945
    #6

    Няма как да вярваш на медиите, щото те СМИ не се занимават с информация, а с правене на сензации и търсене на поръчки за реклами..... Чорбаджиите искат парета, не информация, те нещата си ги знаят и без СМИ.....

  4. Milev
    #5

    И този процент е висок, само на ДПС пасва. Каква гавра с гражданите във връкна с т.н. народен съд видяхме в понеделник в "История БГ". За вестниците да не говорим.

  5. daskal
    #4

    Ами... какъвто народът - такава и страната! Такава и държавата. Такива и медиите, и политиката, и икономиката, и образованието, и здравеопазването, и народните любимци...

  6. Apostol
    #3

    Бойко има харизмата да се харесва. Особено да бъде любим на продажни медии, които винаги тичкат след победителите. Нищо ново под слънцето. Преди четвърт век един виден демократ, Асен Агов, когато яхна телевизията, заяви, че медиите вървят след победителите. Страхотно откритие на демокрацията! Леле! По-добре дъртия тоталитаризъм, когато всичко беше ясно - отдел "Идеологически" на ЦК на БКП, др. Йордан Йотов - шеф на отдела и главен редактор на в. "Работническо дело". Сега е същото, само дето едни хора лапат чрез частните си медии от всяка власт. Какво е явлението Пеевски и майка му, ако не жив тоталитаризъм?

  7. Boriana Boneva
    #2

    дали ще ме отрежат ако кажа: просто медийна проститу....ция.

  8. Десен бесен
    #1

    Хората ще повярват в свободата на медиите, когато собствеността им стане ясна. Не е скрита зад офшорки и свързани лица, а пресата на Тошо, Блъсков и Пеевски отиде в небитието.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.