Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ефикасността на кръвната плазма при пациенти с Covid-19 е съмнителна

1 коментар
Ефикасността на кръвната плазма при пациенти с Covid-19 е съмнителна

Преливането на кръвна плазма от излекувани от Covid-19 на новозаразени пациенти с патогена не им гарантира, че няма да изкарат заболяването в тежка форма и няма да умрат от него, предава Франс прес.

Този метод е официално разрешен в някои държави, сред които фигурират Индия и САЩ.

Според публикувано индийско изследване кръвната плазма от оздравели пациенти е доказала ограничена ефикасност при лечението на пациенти със умерена форма на Covid -19.

Този извод бил направен по време на клинични изпитания, извършени на случаен принцип, в десетки индийски държавни и частни болници. Методът не е довел до понижаване на броя на смъртните случаи. Преливането не е помогнало и за възпрепятстване на болестта да премине от умерена в тежка форма.

Проучването е било финансирано от Индийския съвет за медицински изследвания. Били са проследени 464 случая на пациенти на средна възраст 52 години. Те били разделени на произволен принцип в две групи. Контролната група от 229 пациенти получила традиционно лечение срещу Covid-19, докато 235 заразени получили преливания с кръвна плазма от оздравели плюс обичайното лечение.

След 28 дни 44 участници /19 на сто/ на групата с плазмата и 41 /18 на сто/ от контролната група развили тежка форма на болестта или се споминали.

Но при пациентите с преливания били наблюдавани и положителни ефекти като облекчаване на дишането и на признаците на умора. Вирусът бил и по-рядко наличен на седмия ден от лечението.

Резултатите от изследването трябва да се приемат с известни резерви, изтъква агенцията, тъй като използваната кръвна плазма в Индия съдържала от 6 до 10 пъти по-малко антитела, от тази, прилагана за същата цел във Великобритания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Iliya Andreev
    #1

    Скоро няма да има кой да ни лекува. Бедствието в българските болници, в мирно време, е резултат от липсата на лекарствена профилактика на персонала. Личните предпазни средства много помагат, но не осигуряват пълна защита. Всички работят в страх, изтощени са и обезверени. Скоро надеждна и безопасна ваксина няма да има и демотивацията расте. Единствената надежда е лекарствената профилактика с българския регистриран и напълно безопасен MoriVid (хидроксихлорохин), която остава за сега без алтернатива. Положителният опит на БКИ е сериозно доказателство (вж. съобщението по-долу). Университетът в Оксфорд покани БКИ да участва в световното изследване COPCOV. http://www.bta.bg/bg/c/OT/id/2296045

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.