Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Египет плаща солената цена на атаките от 11 септември

0 коментара

Все по-малко туристи посещават Египет напоследък. Приходите от износ на петрол намаляват, а същото се случва и с фондовия пазар. Египтяните са предупредени - предстоят им тежки времена.

Най-населената арабска държава и един от най-близките съюзници на Вашингтон в Близкия Изток, Египет страда от ефектите на икономическото забавяне, породено от атентатите на 11 септември в САЩ. Туризмът и останалите ключови сектори са особено засегнати и десетки хиляди души вероятно ще се присъединят към ордите безработни.

Подновените дългосрочни икономически затруднения могат да се окажат рецепта за социални и политически безредици в един народ от 66,5 милиона души, в който поне 20% от населението живее в бедност, а почти всички останали едвам свързват двата края, като продължават да се стремят към повече свободи и граждански права.

Загубите на работни места или значителните съкращения на държавните разходи също могат да изострят настроенията в един период, в който мнозина в Египет се отнасят с гняв към онова, което според тях е война срещу исляма от страна на "християнския запад", а все по-голяма публичност придобиват случаите на корупция с бивши членове на кабинета, управители на провинции и бивши законодатели.

При голямата и все по-нарастваща популярност на мюсюлманските фундаменталисти, които обещават по-честно и по-отговорно управление, както и на фона на близката история, наситена с политическо насилие, стабилността на Египет отдавна се определя едновременно като уязвима и като основен елемент за сигурността в целия регион. Въоръженият мюсюлмански бунт през 90-те години струва живота на около 1200 души и бе потушен с особено твърда ръка от страна на полицията.

Президентът Хосни Мубарак направи от икономиката свой основен приоритет през последното десетилетие, но регистрира ограничен успех. Веднага след атентатите той призова египтяните да не пътуват на екскурзии в чужбина и да купуват произведени в страната стоки. Той каза и на министрите в правителството да спрат да пилеят и да намалят разходите си.

"Трябва да преструктурираме приоритетите си в краткосрочен план и да преосмислим някои аспекти от икономическата си политика, за да можем ефективно и ефикасно да се справим с извънредните условия", каза той в обръщението си към нацията на 11 ноември.

Промяната на политиката обаче може да се окаже нещо твърде малко, при това направено твърде късно, поне в краткосрочен план. Туризмът, който осигурява 10-15 процента от брутния вътрешен продукт или около 4,3 милиарда долара през 2000 г. с 5,5 милиона посещения, пострада тежко, като броят на посещенията след атаките се понижи с 40-50 процента.

Приходите от износ на петрол, които донесоха на хазната 2 милиарда долара през 2000 г., също се понижават, заради спада на световните цени на горивата. Египетската лира отново се оказа под натиск и това възроди черния пазар на американски долари, който изнася валутата от официалните банкови канали.

"Правителството трябва да предприеме малка девалвация или да влее повече долари, за да защити валутата си. Която и да е от тези две стъпки ще осигури едно особено нужно облекчение", казва Тахер Гаргур, анализатор на Близкия Изток от банка HSBC в Лондон.

Изгубеното доверие на инвеститорите в следствие на атаките също допринесе за страданията на фондовия пазар. Дневният обем, според пазарните анализатори, се е понижил до 30 милиона египетски лири (7,05 милиона долара) след атентатите от 11 септември, спрямо 50 милиона египетски лири (11,76 милиона долара) през август.

Пазарната капитализация сега е около 100 милиарда египетски лири (23,5 милиарда долара) спрямо 125 милиарда лири (24,91 милиарда долара) преди десет месеца.

Ефектът от атентатите през септември навреди на Египет точно в момента, в който пакетът икономически реформи, приет през лятото - валутна девалвация и серия насочени към привличане на инвеститорите закони и приватизационни сделки - започна да връща чуждите капитали и да поражда макар и краткосрочно съживяване на фондовия пазар.

Самир Рагаб, издател на вестник, известен с това, че е близък до правителството, неотдавна предложи в една статия, която бе само наполовина шеговита, Вашингтон да даде част от предвидените за догодина помощи на Египет още сега, при това в брой. Страната получава над 2 милиарда долара годишно икономическа и военна помощ от САЩ.

На 19 ноември посолството на САЩ в Кайро обяви незабавното отпускане на 400 милиона египетски лири (95 милиона долара) от тази годишна помощ на египетското правителство, "за да се облекчат икономическите проблеми, породени от отраженията на атаките от 11 септември". Египет е вторият по големина получател на американска помощ, след Израел.

Египет не е и единствената страна в региона, която понася тежките икономически последици от атентатите. В Саудитска Арабия, най-големият производител и износител на петрол в света, броят на поклонници, които обикновено се стичат към мюсюлманските светини Мека и Медина по това време на годината, е намалял с 50 процента и надеждите за първия балансиран бюджет от 20 години насам са разбити.

Инвестициите на саудитците в чужбина, които се оценяват на 750 милиарда долара (от тях 35% са на американските пазари), регистрираха около 50 милиарда долара загуби само през третото тримесечие на 2001 г.

В Кувейт пък прогнозите показват, че петролните приходи ще се понижат с 30 процента догодина, а в обеднелия Йемен 90 процента от туристическите хотелски резервации от сега до февруари 2002 г. са отменени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.