Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Егоизмът и недоверието между институциите са проблем в България

0 коментара

Някои институции в България трябва да преодолеят егоистичните си интереси и желанието да обсебят общественото мнение, заяви в отговор на въпрос на Mediapool председателят на Европейската асоциация на съдиите Герхард Райснер (австрийски съдия) в петък. Той води делегацията от трима съдии, която трябва да провери твърденията на Съюза на съдиите в България за наличие на непозволен политически натиск върху българския съд.

Съдийският съюз се оплака до европейската организация най-вече заради поведението на вътрешния министър Цветан Цветанов, който в продължение на година критикува съдебни решения и наскоро еднолично "осъди" пред парламента лекарите от Горна Оряховица.

Райснер заяви, че е извън съмнение желанието на всички в България да се постигне успех в борбата с корупцията и организираната престъпност. В същото време обаче заяви, че проблемите говорят за наличие на "структурни проблеми в българската съдебна система".

Европейската асоциация на съдиите трябва да излезе с доклад през май тази година. В зависимост от оценката на ситуацията организацията може да отправи препоръки до българските институции, Европейската комисия и Съвета на Европа. "Направихме точно това в една страна от бившия социалистически блок и резултат имаше", заяви Райснер.

"Изказвания, с които се правят опити да се предвижда изход от конкретно дело, не съответстват на европейските нормативи. Така се уронва авторитетът на съдебната власт в обществото", коментира още Райснер.

По време на посещението си в София експертите се срещнаха с вътрешния министър, преседателя на Върховния касационен съд, членове на Висшия съдебен съвет и Висшия адвокатски съвет и други. От предварителния план те не са успели да се срещнат единствено с председателя на правната комисия в Народното събрание Искра Фидосова, пред която са се появили "неотложни непредвидени ангажименти".

Тримата съдии отказаха да споделят конкретните си впечатления от срещите в България, като заявиха, че те ще намерят място в доклада им.

Те обаче разказаха как се отправят критики от политици към решенията на съда в собствените им страни. Холандският съдия Мартеен Стеенбек обясни, че би бил "много изненадан", ако чуе в своята страна публични обвинения, че определени съдии са част от мафията.

Той разказа, че в Холандия критики към съда се правят само в по-общ аспект, а не срещу конкретни съдии, още по-малко те да бъдат обвинявани, че са корумпирани или свързани с организираната престъпност. Стеенбек заяви, че донякъде разбира желанието и действията на правителството, защото в България ситуацията е различна.

Според него в България има напрежение заради обществените очаквания и решенията на съда, които трябва да бъдат съобразени единствено със закона.

Естонският съдия Меелис Еерик коментира, че в неговата страна дори за прокурорите е недопустимо да наричат някого "виновен", а говорят за "заподозрян", защото крайното произнасяне за вина е работа на съда.

В доклада си през май съдиите ще вземат отношение и по създаването на специализиран съд в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.