Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Ей И Ес": Издължаването на НЕК ще подобри инвестиционния имидж на България

80% от централите ни в света са с дългосрочни договори и това не е проблем, заяви президентът на компанията Андрес Глуски

4 коментара
Президентът на американската компания "Ей И Ес Корпорация" Андрес Глуски

Ако издължаването на НЕК към топлоцентралите "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица Изток 3" не бъде направено в новия договорен срок – до края на април, това ще е лош сигнал за чуждите инвеститори. Обратното – плащането на просрочията ще е много положително послание, а аз много бих искал да промотирам България като добра инвестиционна дестинация. Това коментира президентът на американската компания "Ей И Ес Корпорация" Андрес Глуски пред журналисти.

НЕК дължи на двете компании вече над 1 млрд. лв. забавени плащания по 15-годишните договори за изкупуване на електроенергията от двете т. нар. американски централи. Миналия април бе подписано споразумение, според което НЕК трябва да изплати дълга си, който тогава бе около 700 млн. лв., след което да влезе в сила намаление на цената на разполагаемост на мощностите с 14 на сто за "Ей и Ес" и 15 процента за "КонтурГлобал". Вземането на заем за уреждане на плащането обаче се забави и по последни изявления на енергийния министър Теменужка Петкова сумата до 650 млн. евро ще бъде получена от компанията майка на НЕК – "Българския енергиен холдинг", до 25-26 април и погасяването ще стане до края на месеца.

Задълженията на НЕК към "КонтурГлобал" към момента са за 501 млн. лв., съобщи преди ден пред Mediapool търговският директор на компанията Красимир Ненов. Дългът към "Ей И Ес" е за 300 млн. евро, каза президентът на "Ей И Ес Корпорация". Това прави около 588 млн. лв. От тази сума под 120 млн. лв. са за "Мини Марица Изток", около 200 млн. лв. ще бъдат изплатени към консорциума от 24 банки-кредиторки, каза Глуски.

По думите му подписаното от компанията му споразумение с НЕК за сваляне на цената за разполагаемост е необичайно и показва подкрепата за провеждащата се реформа в енергийния сектор в България.

Глуски заяви, че "Ей И Ес" в световен мащаб има 150 електроцентрали и 80 процента от тях работят с дългосрочни договори за изкупуване на произвежданата от тях електроенергия по фиксирани цени. Той посочи, че компанията работи с дългосрочни договори дори във Великобритания и в САЩ, които са едни от страните с най-добре развити свободни пазари и това не е проблем.

"Работим в 17 държави и съм бил свидетел на цени на тока от 30 до 1000 долара за мегаватчас и повярвайте ми това не е най-добрата ситуация", коментира президентът на американската корпорация. Според него много по-добре е за потребителите да няма сривове и драстични поскъпвания на цената на тока, а цените да следват плавни криви, което се постига именно с дългосрочните договори.

"Имаме дългогодишна история с работата ни на либерализирани пазари с дългосрочни договори", заяви Глуски по повод силно оспорваните у нас контракти на двете американски централи, за които обществото смята, че влияят върху повишаването на цената на тока. "Тези контракти са нужни за подкрепа на инвестициите, защото ако разчитахме на сегашните цени, нямаше да можем да изплащаме вложението си в България от 1.6 млрд. евро и просто тези най-модерни съоръжения – "позеленената въглищна централа" и вятърният парк "Свети Никола", нямаше да ги има в страната ви", заяви президентът на американската корпорация.

Той изрази убеждението си, че техният дългосрочен договор не съдържа неправомерна държавна помощ, както смятат Комисията за енергийно и водно регулиране и четирите национално представени работодателски организации. Те внесоха жалба пред Европейската комисия, която все още проучва въпроса.

Глуски заяви, че компанията му ще работи за прехода към новия пазарен модел на енергетиката у нас. Изпълнителният директор на "Ей И Ес България" Оливие Маркет допълни, че новата пазарна структура може да доведе до модификация на дългосрочните договори с НЕК, но няма да промени същността им. Президентът на корпорацията каза, че очакват анализа на Световната банка за промените на българския пазар и начина за компенсиране на дългосрочните договори. Той заяви, че "Ей И Ес Гълъбово" няма проблем да излезе на борсата за ток при съответен механизъм за погасяване на разликата в постигнатите на свободния пазар цени и фиксираните в договора.

"Ще се пригодим към промяната, но тя няма да стане от днес за утре", каза още Андрес Глуски и припомни, че компанията му е в България от десет години, има много социални проекти, не смята да се оттегля след приключването на дългосрочните договори, но още веднъж подчерта, че моментът с изплащането на дълговете на НЕК e много важен.

По думите му всички партньори, с които работи, постоянно го питат за проблемите на компанията със забавените плащания на НЕК и той много би искал да им каже, че те вече са решени. "България има добре квалифицирана работна ръка, устоя на кризисната ситуация в региона, особено със съседка като Гърция, има нисък външен дълг и дефицит и много бих искал да я промотирам като добра дестинация за инвестиции", каза Глуски.

$Много бих искал в страната ви да реализираме и проекта си за съхранение на електроенергия, от които в света вече са в експлоатация 106 МВ мощности, още 60 МВ ще се пуснат, а над 200 МВ са в процес на изграждане", каза още той по повод иновативните литиево-йонни батерии на компанията, които съхраняват произведената пред деня възобновяема електроенергия, за да я пуснат на пазара във вечерен час пик на потребление.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Имаме борса за ток, която определя ПАЗАРНИ цени! Имаме жалба за НЕдопустима държавна помощ срещу въпросните централи! Надявам се по-скоро ЕК да се произнесе, тогава марица 1 и 3 ще трябва да връщат, и то много! А за инвестиционния климат #№чибаофшоркаджии! Офшоркаджиите и ВЕИ-тата ми продават същото, но с калкулирани значително по-високи лихви. Възможности за ЗЛОупотеби/раздуване на цените/ А държавата е безучастен одобрител на всяка фактура на частника! Ако искаме пазар-тия на свободния пазар

  2. Коментарът е изтрит в 12:02 на 15 април 2016 от автора.
    #3
  3. Какъв е процента на дялово участие на офшорни фирми в тези централи, кой Костов стой зад това участие , защо бе сменен шефа на БЕХ и защо децата и децата на децата ни ще изплащат този най-голям обир в новата история на България от американските Ви господари на вас български подложки/ подложка е синоним на една друга дума, която се води нецензурна от цензурите на медиата, но е много подходяща и точна за случая/.

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.