Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕИБ дава до 10 млрд. евро заеми за прехода на региони, отказали изкопаеми горива

0 коментара
ЕИБ дава до 10 млрд. евро заеми за прехода на региони, отказали изкопаеми горива

Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) ще предостави до 10 млрд. евро заеми в подкрепа на безвъзмездните 1.5 млрд. евро от Европейския Механизъм за справедлив преход, които са предназначени за трансформацията на региони, отказали се от изкопаеми горива. Финансовата институция подписа с Европейската комисия споразумение относно механизма за отпускане на заеми за публичния сектор.

Споразумението трасира пътя за териториите и регионите, най-засегнати от прехода на Европа към неутрална по отношение на климата икономика, за да могат те да се възползват от безвъзмездни средства и заеми в рамките на Механизма за заеми за публичния сектор. Този механизъм е част от Механизма за справедлив преход на Европейския зелен пакт, който подкрепя справедлив отказ от експлоатация на изкопаемите горива, като никой не остава пренебрегнат, включително и общностите, които досега са разчитали на въгледобива и други замърсяващи промишлени дейности.

Така предприятия от публичния сектор, които планират инвестиционни проекти в засегнатите региони, ще могат да комбинират заеми от ЕИБ и безвъзмездни средства от ЕС.

До кредитиране ще се допускат проекти, включени в териториалните планове за справедлив преход на държавите членки, одобрени от Европейската комисия. В България такива планове има изработени за областите Стара Загора, Кюстендил и Перник, но те все още не са приети от правителството и не са изпратени за одобрение в Брюксел.

В по-слабо развитите региони (с БВП на глава от населението под 75 % от средния за ЕС) компонентът на безвъзмездните средства от ЕС може да достигне до 25 % от размера на заема от ЕИБ, отпуснат за всеки проект, посочват от банката.

От целия фонд за страните от ЕС на България се падат около 700 млн. евро.

Предоставеното от банката към безвъзмездните евросредства финансиране ще е налично до 2027 г. За подготовката и изпълнението на проектите потенциалните бенефициери могат също да заявят и консултантска помощ от Консултантския център InvestEU .

"Преходът към икономика с нулеви нетни емисии е свързан със сериозни социално-икономически предизвикателства за всички нас и особено за онези региони, които днес са силно зависими от дейности с високи въглеродни емисии. Големите предизвикателства изискват обединяване и координиране на усилията на всички заинтересовани страни, за да могат действията им да бъдат ефективни. Тук правим именно това - съчетаваме средства от ЕИБ и от Европейската комисия и работим в тясно сътрудничество с публични организации в регионите в процес на справедлив преход", коментира вицепрезидентът на ЕИБ Рикардо Мауриньо Феликс.

"Европейският зелен пакт е нашата стратегия за изграждане на икономика с неутрално въздействие спрямо климата и Политиката за сближаване ще спомогне за изпълнение на нашите екологични цели по справедлив начин. Благодарение на това споразумение с ЕИБ, Механизмът за заеми за публичния сектор ще предостави на най-затруднените публични органи в регионите и териториите изгодни заемни условия за проекти, които не генерират достатъчно приходи, за да бъдат финансово рентабилни", допълва комисарят по въпросите на сближаването и реформите Елиза Ферейра.

Механизмът за справедлив преход е основна част от Европейския зелен пакт и предвижда мерки за социалните и икономическите последици от преминаването към неутралност по отношение на климата. Механизмът подкрепя проекти, които се изпълняват в или облагодетелстват някой от регионите в процес на справедлив преход , определени като такива съвместно от държавите членки и Европейската комисия в териториалните планове за справедлив преход.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.