
Въпреки стабилизирането на финансовия сектор през 2015 г. той продължава да представлява сериозен риск пред нормалното функциониране на икономиката на България. Това е заключението на Европейската комисия, записано в доклада към механизма за ранно предупреждение (AMR), който е първата стъпка от процедурата за установяване на макроикономически дисбаланси, информира "Капитал Daily".
И докато в банковия сектор има известно подобрение спрямо предходната година, проблемите в институциите и регулаторите, които се видяха ясно с фалита Корпоративна търговска банка (КТБ), все още не са решени адекватно, пише в новия документ от Брюксел.
През февруари 2015 г. Еврокомисията премести България от групата с най-леки макроикономически дисбаланси в групата с прекомерни дисбаланси, за които се изискват решителни политически действия и специален мониторинг. Като причини тогава отново бяха изтъкнати проблемите на банките основно с български капитал, както и финансовите регулатори, които позволиха това да се случи.
Европейската комисия продължава да посочва като проблемни области инвестиционната среда, дълга на частния сектор, разходите за труд и безработицата.
През февруари Европейската комисия ще обяви дали България ще остане в най-тежката пета група – само едно ниво преди нивото, при което се предвиждат дори финансови санкции.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент