Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК е разочарована от газовите преговори между Киев и Москва

Русия обяви резервна готовност да удължи сегашния транзитен договор

7 коментара

Еврокомисията е разочарована от хода на газовите консултации между Русия и Украйна и вижда недостатъчно политическа вола за намиране на решение с изтичащия транзитен договор в края на 2019 г. Това заяви зам.-председателят на ЕК и отговорен за Единния енергиен съюз на ЕС Марош Шефчович пред журналисти в понеделник след поредната тристранна среща.

Според Шефчович руската делегация, присъствала на разговорите в Брюксел, не е готова на отстъпки. Той обаче добави, че участниците в преговорите единодушно са на мнение, че за прекъсване на доставките заради липсата на договореност не може да става и дума.

Той призова двете страни бързо да подпишат споразумение за газовия транзит. Шефчович уточни, че е убеден във възможността преди края на декември да бъде сключен нов договор.  Шефчович поясни, че се разглеждат възможности за взимането на временни решения след изтичането на действащия договор на 1 януари догодина, ако дотогава няма ново споразумение.

Заместник-председателят на ЕК отново е предложил новият договор да се основава на европейските правила в областта на енергетиката, както и да бъде сключен за срок от десет години. Руската страна не е била в състояние да потвърди съгласието си с този подход и е предложила след петата година цените за преноса на руски газ през Украйна да бъдат преразгледани.

Оставаме в готовност да посредничим, но времето лети, посочи Шефчович. По думите му ако има политическа воля, изход ще се намери. Напълно съм уверен, че може да бъде постигнато взаимноизгодно решение, добави той. Шефчович допълни, че през ноември е предложил нова среща с преговорните страни

На свой ред енергийният министър на Русия Александър Новак заяви, че по време на разговорите в Брюксел е заявил готовността на Москва да продължи сегашния договор за транзит като резервен вариант.

По думите му ако Киев е готов да работи по европейските правила от 2020 г., Русия може да обезпечи транзита по тези правила.

Обсъждани са били и доставките на газ за Украйна, допълни Новак в интервю за "Русия 24". "Ние виждаме готовност у нашите партньори и за преки доставки на газ от 2020 г., но конкретните числа ще се обсъждат", посочи той.

Русия и Украйна се били разбрали двете им компании да продължат интензивната работа, в това число по методиката за образуването на тарифите и правилата за работа в условията на правилата на ЕС.

"В най-скоро време ще проучим и методиката, публикувана на 25 октомври, за определяне тарифите за пренос на газ през територията на Украйна. за да анализираме тяхната конкурентоспособност", каза още Новак.

"Ако нашите партньори не успеят да приложат европейското законодателство, ние сме готови да работим и на базата на съществуващия договор с технически корекции, от 1 януари 2020 г. докато Украйна внедри европейските норми", каза руският министър.

Според него следващата тристранна среща между Русия, Украйна и Еврокомисията ще е в края на ноември. За разлика от Шефчович, той смята, че срещата е била конструктивна и страните са настроени конструктивно. "Има, разбира се, и въпроси, и рискове, но заедно ще решаваме тези проблеми по-нататък", каза Новак.

По думите му "Газпром" и операторът на газопреносната мрежа на Украйна трябва да проведат преговори по техническо споразумение за определяне на точките на двете страни за газовите доставки в Европа.

"Това е важен въпрос. Той е технически, но без него взаимоотношенията няма да бъдат уредени до края", отбеляза Новак.

Той също се обяви за по-активни проговори с Украйна за транзита на газ на ниво търговските компании.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #7

    Германското издание Die Welt публикува статия, в която посочва, че продължителната процедура за получаване на разрешение от Дания за изграждане на газопровода „Северен поток 2“ гарантира ползите на Украйна.

    Според журналиста Даниел Ветцел американската страна не е била в състояние напълно да предотврати изграждането на газопровода, но администрацията на САЩ е била в състояние да забави приключването на проекта за дълго време.

    Твърди се, че поради забавянето Русия няма да може да откаже транзита

  2. Лизи Гугуткова
    #6

    В США предложили ввести новые санкции против «Северного потока — 2» 29.10.2019 | 09:37 Членът на Републиканската партия на САЩ Анди Бар предложи в конгреса ЗАКОНОПРОЕКТ да се въведат санкции срещу тръбопроводи и чужди субекти, които участват главно в изграждането на газопровода "Северен поток-2".

  3. Лизи Гугуткова
    #5

    Само преди дни ситуацията бе усложнена от пореден запор на акциите на руската South Stream в „Турски поток“ в Нидерландия. „Нафтогаз“ се закани и с нови искове, които да предяви още на първи ноември. В случай, че не бъде постигнат напредък на тези преговори, а и не се постигне до края на годината ново споразумение и договорните отношения между Русия и Украйна се усложнят, газова криза, като тази от 2009 г. не се очаква. В това са категорични повечето експерти. Хранилищата на Европа по данни на GIE са пълни, вече действат и други правила на европейския газов пазар. ДАНО НАШИТЕ "РУСКИ КОНЕ" ВЗИМАТ МЕРКИ ЗА ЗАПАСИ И СКЛЮЧВАНЕ НА ДОГОВОРИ С ДРУГИ ДОСТАВЧИЦИ.

  4. Естествено
    #4
    Отговор на коментар #3

    Според правилата на ЕС не може да се ползва целия капацитет за пренос от един монополист. Така ще бъде от 01.01.2020 г. Правилата вече се отнасят и за "Опал". За да запазят търгуваните обеми (там има и дългосрочни договори със сериозни неустойки) трябва или да демонополизират позицията на "Газпром" или да удвоят капацитета на тръбите. Със СП-2 и "Турски поток" се опитаха да направят именно второто. Трябва да успеят до 31.12.2019 г. Но проектите боксуват - СП-2 е в режим на изчакване от сума време,

  5. Един препатил
    #3

    Нещо не разбирам - ако Русия и Украйна се разберат, както изглежда, че ще стане то какъв газ, колко, кога и за къде ще се транзитира по т.нар. "Балкански поток" дето усилено се строи? Някой знае ли нещо по въпроса? Защото като слушам Бойко Борисов и Теменужка Петкова те явно не знаят.

  6. Лизи Гугуткова
    #2

    Всъщност ЕК предлага да премине от дългосрочна схема на договор за доставка на газ, която е в сила в момента, на спот (от място - „сделка“) с периоди на плащане от 1-3 дни.
    Изискванията, посочени в Третия енергиен пакет, задължават "Газпром" да осигури достъп до своята "тръба" на трети страни, тоест алтернативни доставчици, които изразяват желание да доставят газ в Европа. Освен това, дори да няма желаещи, част от капацитета за пренос на газ все още трябва да остане в резерв. В случай, че се появи

  7. Лизи Гугуткова
    #1

    КОГА ЩЕ МОГАТ ДА РАБОТЯТ НА ТЕРИТОРИЯТА НЯ ЕС.. .Позиция на Европейската комисия: Никакви монополни доставки Изборът е обременен от факта, че Европейската комисия изисква енергийни и петролни и газови компании да проведат така нареченото „отделяне“ (от англ. Unbundling - отделяне, разгрупиране). Тоест, ситуацията (в опростен вид) изглежда така: доставчиците на енергия ще трябва да да се разделят най-малко две компании до края на тази година, отделно производство и съхранение на газ от транспортиране на газ. Европейската комисия формулира своите изисквания към участниците на европейския пазар в две директиви...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.