Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК: Европа няма да спре заради обстановката в Германия

Експерти и политици са разтревожени, че политическата криза в Германия спира реформите в ЕС

0 коментара
Жан-Клод Юнкер

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер е разговарял два пъти в последните дни с германския канцлер Ангела Меркел и следи обстановката в Германия отблизо, съобщи говорител на комисията.

Европа няма да спре в този период, добави говорителят, цитиран от БТА. Ще продължим с предварително обявените предложения, свързани с икономическия и монетарния съюз в началото на декември, поясни той.


Комисията вчера изрази очакването, въпреки правителствената криза в Берлин, Германия да запази стабилността и приемствеността.

Германия навлезе в криза след провала на преговорите за съставяне на ново коалиционно правителство, оглавено от Меркел.

По-рано във вторник агенция Франс прес писа, че политическата криза в Германия оставя Европейския съюз без една от основните му движещи сили и навярно ще удари сериозно очакваните големи реформи - ще се наложи френският президент Еманюел Макрон да реализира своите планове съвсем сам.


"Твърде лоша новина за Европа", коментираха в един глас повечето наблюдатели в понеделник.


"Меркел излиза от тези избори омаломощена и оставя празно мястото на европейски водач точно в момента, когато ЕС бе започнал да си възвръща позитивните перспективи", посочва Олаф Бьонке, анализатор, работещ за "Расмусен глобал".

В Брюксел, няколко часа след новината за провала на коалиционните преговори, който остави Германия без управляващо мнозинство, високопоставен европейски дипломат заяви, че "още не е извънредно разтревожен". "Нека изчакаме", каза той пред АФП.

Но според Доминик Грилмайер, експерт от Френско-германския институт в Лудвигсбург (Германия), "никой не може да компенсира липсата на Меркел".

Това е проблем за френския президент Еманюел Макрон, чийто дневен ред включва дълъг списък с реформи на равнище ЕС.

"Макрон има нужда от Меркел, той не може да заеме мястото на силния човек в Европа вместо канцлерката", смята Грилмайер.

В понеделник сутринта Елисейският дворец изрази пожелание "в името на Германия и на Европа" неговият "основен партньор да е стабилен и силен, за да напредваме с общи усилия".
Същото пожела и Европейската комисия, според която въпреки срещнатите трудности в Берлин ще има "приемственост и сигурност".

"Освен германската криза, Франция среща проблем и с намирането на партньори, готови да действат", отбелязва Себастиен Майяр, директор на Института "Жак Делор".

В Испания не е приключила каталунската криза, Италия се готви за избори напролет, а източноевропейските партньори са "несигурни", без да споменаваме напускащите британци, изброява анализаторът.

И то в момент, когато ЕС се надяваше хоризонтът да се изчисти след френските избори през пролетта и германските след края на летния сезон - оптимален за работа, преди да стартира кампанията за европейските избори през 2019 г.

"В трите най-значими сфери - отбраната, Икономическия и валутен съюз и миграционната криза, няма как да напреднем, без да имаме действащ френско-германски мотор. Тук обаче има голямо забавяне в запалването, което не предвидихме", подчертава Майяр.

Например бъдещето на еврозоната и на Банковия съюз, днес твърде дискусионно, е немислимо без Германия с неизменната ѝ неохота да споделя банковия риск с държавите от Южна Европа и нестабилните им финансови институции.

"Германия е страна с голямо влияние в ЕС. Щом те нямат правителство и съответно мандат (да преговарят), мъчно ще може да се вземат трудни решения", резюмира в понеделник първият холандски дипломат Халбе Зейлстра, участник в среща на министри в Брюксел.

Според Иън Бонд, външнополитически експерт в аналитичния Център за европейски реформи, липсата на правителство ще бъде "препятствие в редица области от европейската политика, включително в подготовката за търговски дискусии" след развода между Обединеното кралство и ЕС.

"Англичаните ще се помъчат може би да извлекат политически изгоди от тази слабост. Германците обаче са сред най-силно подразнените от идеята за Брекзит, а са и най-решителни", отбелязва Себастиен Майяр. Той уточнява, че темата не е повод за разногласия между евентуалните участници в правителствена коалиция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.