Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК: Еврозаконите регулират достатъчно шистовия газ

6 коментара

Европейското законодателство засега е достатъчно, за да регулира проучванията за шистов газ, въпреки че вероятно ще са нужни промени за защита на околната среда, когато Европа навлезе във фазата на разработване на находищата. Това сочи изследване, възложено от Европейската комисия, цитирано от Ройтерс в петък.

Добивът на шистов газ в САЩ промени глобалния баланс между търсенето и предлагането на синьото гориво. В Европа обаче разработването на този тип гориво не е толкова напреднало и членките на ЕС България и Франция забраниха дейностите, свързани с шистов газ, заради опасения за околната среда.

 

"Юридическото изследване потвърждава, че няма непосредствена необходимост от промяна в законодателството на ЕС. Това се отнася до сегашната фаза на проучване", заяви еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер при оповестяване на проучването.

 

"Приемаме сериозно опасенията за околната среда и ще продължим да наблюдаваме развитието на добива на шистов газ в ЕС", допълни той.

 

Комбинацията от енергийни източници е прерогатив на страните членки и само те могат да решат дали да наложат забрана. ЕС обаче има възможност да затегне съответните европейски правила или да въведе нови.

 

Юридическата компания, провела изследването, посочва, че законовата рамка е адекватна, но препоръчва обществени консултации в ранен етап при планирани дейности, свързани с шистов газ, което ще допринесе да се гарантира правна сигурност за предприемачите.

 

В Европа най-големи залежи на шистов газ има Полша, чиито запаси се оценяват на 5.3 трилиона кубични метра, което би покрило нуждите на страната за стотици години, отбелязва Ройтерс. В страната са раздадени около 100 разрешителни за търсене и страната очаква да започне добива през 2014-2015 г.

 

Процесът на извличане на шистовия газ изисква използването на големи количества вода и химикали и създава опасения най-вече от замърсяване на подземните води.

 

Сегашното европейско законодателство не посочва конкретно шистовия газ, но има разпоредби, забраняващи замърсяване на водите, допълва Ройтерс.

 

Агенцията посочва, че в момента компании, сред които "ЕксънМобил" и "Тотал" в момента провеждат проучвания не само в Полша, но и в Германия и Швеция.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    "ДСБ да се преименува на ШСБ - Шистоваци за Съсипване на България." Откога Костов стана виновен и за решенията на ЕК? Хората разумно, спокойно и без истерии си правят анализа.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  3. Bira
    #4
  4. Анонимен
    #3

    ДСБ да се преименува на ШСБ - Шистоваци за Съсипване на България. А в."Драгалевски глас" следва да се именува "Шистовашки глас", защото ни проглушиха ушите с лобирането за добива на шистов газ.

  5. Анонимен
    #2

    "Агенцията посочва, че в момента компании, сред които "ЕксънМобил" и "Тотал" в момента провеждат проучвания не само в Полша, но и в Германия и Швеция" Щом Меркел и Иван Иванов, Швеция си дупчат спокойно за шистов газ, не виждам кой друг може да възрази, ако и Бойко започне да дупчи.

  6. Анонимен
    #1

    No panic!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.