Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК готви директива за прозрачност на заплатите

Българската жена ще взима равна заплата с мъжете през 2097 г.

6 коментара
ЕК готви директива за прозрачност на заплатите

На 15 декември Европейската комисия се очаква да обяви законодателно предложение за въвеждане на задължителна прозрачност на заплатите в частните фирми и публичния сектор на държавите членки.

Това става ясно от индикативната програма на комисията до края на годината. Така наречената "Директива за прозрачност на заплащането" се очакваше на 4 ноември, но бе отложена за средата на декември.

Прозрачността на заплатите се въвежда с цел да се преодолее дискриминацията при заплащането на мъжете и жените. "Еднакво заплащане за еднаква работа" е един от водещите принципи на ЕС. Жените често не са наясно с дискриминацията при заплащането в организациите, в които работят. Липсата на прозрачност на заплатите не дава възможност да се оценят причините за неравенството в заплащането", твърди Европейската комисия.

Премахването на дискриминацията в заплащането бе обявено като приоритет в мандата на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен. В последните години комисията имаше препоръчителни правила на прозрачност на заплатите, но се оказа, че въпреки това 13 държави от съюза, предимно от Централна и Източна Европа, нямат никакви стандарти за прозрачност на възнагражненията. Такива липсват в България, Кипър, Чехия, Хърватия, Унгария, Латвия, Полша, Румъния, Словакия и др. Затова комисията е решила да въведе задължителни правила за съюза.

Бъдещата евродиректива няма да съдържа изискване за публикуване на индивидуалните заплати на служителите, а по-скоро на нивото на заплащане за определена позиция в корпорациите и организациите.

"Заради липсата на прозрачност в заплащането дискриминацията не може да се установи и жертвите ѝ няма как да подадат жалби", посочва Европейската комисия.

Междувременно, на 5 октомври Европейската конфедерация на синдикатите представи проучване, според което при сегашните темпове разликата в заплащането на половете в ЕС няма да бъде премахната до началото на следващия век – 2104 година средно за съюза. "Ножицата" между заплатите на мъжете и жените се е затворила с едва 1% за последните осем години – от 15.8% през 2010 г. на 14.8% през 2018 г.

В България обаче неравенството се е увеличило – от 13% разлика през 2010 г. на 13.5% през 2018 г. Това означава, че най-малко 77 години ще са нужни на страната за преодоляване на половото неравенство, ако то изобщо тръгне в посока свиване.

Жените в Германия и Чехия пък ще чакат до 2121 г. за еднакво заплащане. Най-бавно разликата се затваря във Франция (0.1% от 2010 г.) и ако това продължи, на страната ще са ѝ необходими над 1000 години, за да постигне равенство, сочат още данните на конфедерацията.

Жените в други девет държави ще трябва да изчакат до втората половина на този век. Най-бързо неравенството ще изчезне в Румъния, Люксембург и Белгия - съответно през 2022, 2027 и 2028 г.

"Големият бизнес обича да се преструва, че постигаме напредък в намаляването на разликата в заплащането между половете чрез доброволни мерки. Но жените биха чакали над 100 години за равно заплащане в Европа, ако промяната продължи със сегашните си темпове. Жените, които са работили на първа линия по време на кризата Covid-19 в системно подценявани грижи, трябва да получат справедливост. Урсула фон дер Лайен повдигна надежда за реална промяна с обещанието си да обвърже мерките за прозрачност на заплащането в рамките на 100 дни, но това изглежда се изплъзва от дневния ред под натиска на онези, които са настроени срещу жените и равенството. Призоваваме председателя на Комисията да подкрепи комисар Дали и да даде приоритет на мерките за прозрачност на заплащането, които са спешно необходими за постигане на реален напредък към равенството. Предлагаме пълната подкрепа на синдикатите", коментира зам.-генералният секретар на Европейската конфедерация на синдикатите Естер Линч.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мунчо Велики
    #6

    Ама сте ми едни кученца на Павлов :-).
    На практика аз казах същото, като Борис Камов.
    Само че, с начина по който го казах, настъпих по мазола както комунистите с циментените глави, така и евролиберастите.

    Тъй като явно ви гони деменцията, нека ви припомня:
    - Заплата за "висшист" - 120 лева бруто на месец.
    Няма значение: мъж или жена, лекар или инженер, работи или си клати краката.

    И докъде доведе това:
    - Защо аз да си давам зор, когато другите си клатят краката и получават същата заплата?
    Забравихте

  2. Boris Kamov
    #5
    Отговор на коментар #3

    Много фирми, особено частните, се нуждаят от качествени служители. Те не могат да дават еднакви заплати при различно качество на работа, само защото имало закон за това. Навремето назначих с колебание едно черно момиче (креол) като администратор. След една година тя се очерта като лидер на нейното звено и скоро израстна в иерархията (а там имаше и мъже). Но тя и още една бяла жена бяха изключения от правилото. С две думи, закон не може да урежда заплащането в една компания. Това е работа на собственика!

  3. Мунчо Велики
    #4

    Да здраствует ЕврокАммунизм !!! Да здраствует уравниловка !!! Всички помним, докъде доведе уравниловката: - Защо аз да си давам зор, когато Пена седи и си клати краката, и получава същата заплата. А, да ви е честито!

  4. Практик от София
    #3

    Много често наемането на "персонал" се делегира на външни "роботърговци" и на такива места съществува диво текучество. Защото заплащането е смешно. Картелизацията и непазарната, шуробаджанашка среда способства за несистемно формиране на заплатите - отсъстват обективни критерии и информация относно длъжностни прагове и тавани. Комунистическа уравниловка и драстични диспропорции причудливо се преплитат и обяснимо съжителстват по строителни площадки,складове, в цехове, лаборатории и офиси. Страхотна мярка, ще извади на светло шуробаджанашки паразити,доносници, връзкари и масажистки... Приемайте, не се бавете!

  5. Teller
    #2

    Някой може ли да посочи място, където жените взимат по-малко от мъжете на едно и също щатно място. По-малко ли получават лекарките от лекарите, учителките от учителите, ватманките от ватманите и т.н. А може би депутатките от депутатите?

  6. Boris Kamov
    #1

    Някой да е правил проучване за ефективността в работата на мъжете, жените, различните раси и пр.? Либералите старателно крият някои неприятни факти и блокират излагането им чрез политическа коректност и прикрити репресии.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.