Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК готви изисквания за по-сигурни софтуерни и цифрови продукти

4 коментара
ЕК готви изисквания за по-сигурни софтуерни и цифрови продукти

Брюксел представи в четвъртък проект на нов законодателен акт за киберустойчивост. Той ще застави фирмите да покриват задължителни изисквания, чрез които създават по-сигурни цифрови и софтуерни продукти с цел защита на потребителите и предприятията от продукти с недостатъчни защитни функции. Това е първо по рода си законодателство за целия ЕС, което въвежда задължителни изисквания за киберсигурност за продуктите с цифрови елементи през целия им жизнен цикъл.

Глобални данни, цитирани от ЕК, показват, че на всеки 11 секунди хакерски атаки със софтуер за изнудване засягат по една организация в света. а очакваните годишни загуби от киберпрестъпления в световен мащаб достигат 5.5 трилиона евро през 2021 г.

На практика, законът ще гарантира, че цифровите продукти, като безжични и жични продукти и софтуер, са по-сигурни за потребителите в целия ЕС. В допълнение към увеличаването на отговорността на производителите чрез задължаването им да предоставят поддръжка в областта на сигурността и актуализации на софтуера с цел преодоляване на установените уязвими места, актът ще даде възможност на потребителите да разполагат с достатъчна информация относно киберсигурността на продуктите, които купуват и използват.

"Заслужаваме да се чувстваме в безопасност по отношение на продуктите, които купуваме на единния пазар. Точно както можем да се доверим на играчка или хладилник с маркировка “СЕ”, законодателният акт за киберустойчивост ще гарантира, че свързаните предмети и софтуер, които купуваме, отговарят на строги гаранции за киберсигурност. С него отговорността отива там, където ѝ е мястото – сред онези, които пускат продуктите на пазара.", коментира Маргрете Вестегер, изпълнителен заместник-председател с ресор “Европа, подготвена за цифровата ера”.

Заместник-председателят Маргаритис Схинас, отговарящ за утвърждаването на европейския начин на живот, също коментира проекта.

"Законодателният акт за киберустойчивост е нашият отговор на съвременните заплахи за сигурността, които вече присъстват масово в нашето цифрово общество. ЕС е пионер в създаването на екосистема за киберсигурност чрез правила относно критичната инфраструктура, готовността и реакцията в областта на киберсигурността и сертифицирането на продукти в областта на киберсигурността. Днес завършваме тази екосистема чрез акт, който осигурява сигурност в дома на всички, във всички наши предприятия и във всеки свързан продукт. Киберсигурността е въпрос от сферата на обществото, а не само на промишлеността", каза той.

Предстои Европейският парламент и Съветът да разгледат проекта за законодателен акт за киберустойчивост. След като той бъде приет стопанските субекти и държавите членки ще разполагат с 2 години, за да се адаптират към новите изисквания.

Изключение от това правило е задължението на производителите да докладват за активно използвани уязвими места и инциденти, което ще се прилага още от една година след датата на влизане в сила, тъй като това изисква по-малко организационни нагаждания в сравнение с другите нови задължения. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Според водещи американски специалисти, икономиката се променя от присъствието, развитието и разпространението на Интернет. Бизнесът, който работи изключително дигитално, генерира приходи, които са в пъти по-големи от разходите в сравнение с аналогични фирми, които присъстват физически на пазара. Интернет може да се разработи като бизнес за платено обучение по езици, изкуство, екикет и протокол, креативност, писане, уроци по математика, програмиране и каквото се сетите... Интернет може да стане място за бизнес, който разчита на вече изградени транспортни и логистични връзки, на бизнес, който чупи границите, културите, езиците и възможностите. Помислете върху това.

  2. pepe
    #3

    Закон за подобряване на потребителската сигурност на цифровите продукти и услуги /надявам се и услугите да влизат, иначе е все едно нищо/ е и важен и много закъснял. Заедно с това обаче си мисля какво точноп ще обхваща и за каква сигурност се отнася, защото понятието "софтуер и цифрови продукти" е прекалено обхватно - в него влизат и неща като игри и дори музика и видео /коио също са цифрови продукти/, а под "сигурност" може да се разбира и това колко често "крашва" една игра /само като пример, не че крашването на игрите е приятно, но не мисля, че трябва да се урежда със закон/. Опасявам се, че европейската бюрокрация ще действа грубо и с неразбиране.

  3. .text
    #2

    Крайно време е разните производителчета на боклуци от типа на "internet of things" и други подобни да бъдат задължени да спазват някакви професионални стандарти. Както в строителството и инженерните науки има стандарти и тук е време да се въведе някакъв ред.

  4. roser
    #1

    Представете си сега как някоя сърдита и лошо гледаща 55-годишна лелка в държавна или общинска служба, където от 30 години се работи само на хартия, трябва някъде да въведе потребителско име и парола :D

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.