Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Предотвратихме най-лошото": Поправката "анти-Каракачанов" не влезе в доклада на ЕП за Скопие

ЕК призова за въздържане и бързо решаване на проблемите

22 коментара
Дебатите в Европейския парламент, сн. ЕПА/БГНЕС

Т. нар поправка "анти-Каракачанов" не влезе в доклада на Европейския парламент за Северна Македония. Групите на Зелените и европейските социалисти предложиха промени в доклада, които осъждат представители на българското правителство за "провокативни изявления по исторически въпроси" и ги призоваваха "да се въздържат от подобни изявления въпреки продължаващата предизборна кампания в България".

"Предотвратихме най-лошото. Мисля, че е голям успех, защото успяхме да мобилизираме толкова голяма подкрепа по това гласуване“, каза евродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев, цитиран от БГНЕС.

"Скандалната поправка 77а падна в ЕП!", обявиха и от ВМРО.

Евродепутати от БСП също се обявиха срещу поправката, но не можаха да убедят колегите си да ги изтеглят.

"Очевидно визират мои изказвания. Тези безсмислици, наречени политическа коректност, аз не ги признавам. Когато някой от Северна Македония се опитва да се гаври с България, да обижда българите и най-вече да мачка и да унижава българите в самата Македония, аз няма как да бъда политически коректен", коментира военният министър Красимир Каракачанов пред Нова телевизия.

Поправката бе отхвърлена с 353 гласа, подкрепиха я 232-ма, а 97 се въздържаха.

ЕК призова за въздържане и бързо решаване на проблемите

В рамките на дебата еврокомисарят по разширяването и добросъседството Оливер Вархеи призова договорът за приятелство и добросъседство между Скопие и София да бъде изпълняван добросъвестно и от двете страни.

По думите му Скопие и София да удвоят усилията си и да намерят решение на нерешените въпроси.

Призовавам за въздържане от изявления и действия в нарушение на по-широките европейски интереси, добави той.

Вархеи посочи, че Северна Македония осъществява реформи в областта на правосъдието и борбата с организираната престъпност, но остава много работа.

"Разчитаме да се приеме преговорната рамка и да се проведе първата междуправителствена конференция максимално бързо още по време на това председателство", каза Вархеи.

Миналата година България не подкрепи преговорната рамка на Северна Македония за ЕС и така блокира пътя му към ЕС. Засега няма сигнали, че София ще преразгледа позицията си бързо и не се очаква пробив в рамките на първата половина на годината, както се надява еврокомисарят по разширяването на ЕС. 

България твърди, че Скопие не изпълнява договора, тъй като там продължава езикът на омразата и дискриминацията към българи. Освен това не са решение историческите спорове, както се очакваше. Скопие от своя страна се оплаква, че София не е изпълнила ангажимента си да подкрепи Северна Македония за ЕС.

В дебата депутатите от ГЕРБ и ВМРО припомниха проблемите с езика на омразата и историческите спорове, а докладчикът за Република Северна Македония (РСМ) в Европейския парламент Илхан Кючюк отново заложи на умерен тон и коментира, че спирането на Скопие по пътя му към ЕС не е от полза за никой.

БСП на национално ниво подкрепя твърдото отношение към Скопие, но евродепутати социалисти се обявиха срещу решението на София да блокира пътя на Северна Македония. 

Илхан Кючюк: Нуждаем се от повече мостове 

Докладчикът за Република Северна Македония (РСМ) в Европейския парламент Илхан Кючюк изрази надежда, че страната ще възобнови конструктивния диалог с България.

Пред пленарната зала той каза, че се нуждаем от повече мостове, които да ни свързват вместо от стени, които да ни разделят.

"Когато едно доверие е нарушено, то безспорно трябва да бъде възстановено. И най-добрият начин за това е да се върнем към устоите на договора. Само той ще ни даде възможност да начертаем пътната карта на региона, който неминуемо и свързан с интеграцията на всички страни в Европейския съюз", каза Кючюк, цитиран от БНР.

"От това ще спечели регионалното сътрудничество, от това ще спечелят добросъседските отношения, от това ще спечели и целият Европейски съюз", добави той.

Блокирането на преговорите за присъединяване на Северна Македония (РСМ) към ЕС не е в интерес на никого, каза Кючюк.

Двустранните въпроси не са част от преговорната рамка, но са значителна част от преговорния процес, отбеляза той по повод споровете между София и Скопие. Двете страни трябва да намерят съвместно решение по историческите въпроси.

Трябва възстановяване на доверието, добави той.

По неговите думи докладът изпраща ясно послание, че са необходими проевропейски реформи. 

Андрей Ковачев: Историческата истина е табу

Евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ Андрей Ковачев посочи, че в Република Северна Македония продължава да се дискриминира всеки, който открито заяви своята българска идентичност и произход. 

Историческата истина е табу, а всеки, който открито я споделя, бива подлаган на натиск, обиди и дискриминация.

Проблемът не е културно-исторически спор, а потъпкване на основни демократични права от една страна кандидат като например правото на изразяване без очакване на негативни последици, каза Ковачев.

Над 130 000 са българските граждани по произход в РСМ като част от българската историческа общност, която до идване на Титовия режим представлява мнозинство там, каза още евродепутатът. Тези хора живеят в страх, те са притискани да не се пишат българи на предстоящото преброяване, посочи той.

"Да на разширяването към всички страни от Западните Балкани. Не на лъжите, омразата и дискриминацията", посочи той.

Евродепутатът от ВМРО Ангел Джамбазки каза, че в РС Македония се извършва драстично нарушаване на човешките права, което "не се случва в Африка, а в Европа под носа на Европейския парламент". 
 
"ВМРО винаги ще бъде на страната на историческата истина. Не може да промените факта, че до 1944 е Българска и тя ще остане такава“, посочи Джамбазки.
 
БСП: Темата се използва от  крайно фашизирани националистически партии 
 
Петър Витанов (СД/БСП) посочи, че изострянето на конфронтацията по въпроса за РСМ се ползва в България от крайно фашизирани националистически партии в предизборната кампания.
 
По неговите думи в РСМ това дава повод за допълнителен натиск над хората с българско самосъзнание. Ние сме за напредъка на РСМ, но той минава през добросъседски отношения, добави Витанов.
 
Представителите на парламентарните групи на Социалистите и демократите (СД) и на Зелените призоваха преговорите за присъединяване да започнат. Според СД българското вето е безотговорно и трябва да бъде оттеглено, отбелязва БТА.
 
БСП обаче подкрепя на национално ниво по-твърдата политика към Скопие.
 
Поправката срещу Каракачанов
 
Партията на европейските социалисти, която се води от бившия български премиер Сергей Станишев, внесе поправка в резолюцията на Европейския парламент, която "осъжда неотдавнашните провокативни изявления на български правителствени служители по исторически въпроси, засягащи Северна Македония, които противоречат на духа на Договора за добросъседски отношения с България".
 
Поправката явно е насочена към вицепремиера и военен министър Красимир Каракачанов, на който премиерът Бойко Борисов делегира темата за Северна Македония. Очаквано Каракачанов я превърна в основна за предизборната си кампания и не спира с острите коментари към Скопие.
 
Евродепутатът Петър Витанов коментира обаче, че "поправката е едностранчива и изпраща сигнал, сякаш позицията на Северна Македония е по-важна от всички притеснения на българите".
 
"Призовах тя да бъде оттеглена или казах, ако не бъде изтеглена, призовавам всеки един от вас, другари, да не я подкрепи. Ние ще направим и правим вече кампания, за да убедим колкото се може повече социалисти да не я подкрепят", каза той пред БНР.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #22
    Отговор на коментар #21

    ТеА по посолствата са същите комундели-двойкаджии като тези, които не са успели да долазят до сблужбица в посолство ...

  2. Тодор Станков
    #21

    Загубата е за нас, защото държава-кандидат в случая беше проактивната страна, а ние реагирахме на пожар. Дотам сме - ниво на държава-кандидат, къде са посолствата ни в скопие, брюксел, словения и т.н. те е трябвало да вдигнат алармата от рано...ниво уникум

  3. fantom
    #20
    Отговор на коментар #5

    Макар да не съм от \"другарите\", ще ти отговоря. Донякъде си прав, но изпускаш важни неща. Комисията е само част от договора. Тя е лакмус за състоянието на македонската политико-история. Тя показва несъстоятелността на тезата мак. да са едновременно антични александро-македонци, неславяни и без български корени, които Самуил освободил от българско робство. Никой не би повярвал до къде са стигнали в изопачаването на историята, ако не разгледа протоколите на комисията и анализиите по тях. Антибългарската

  4. fantom
    #19
    Отговор на коментар #13

    Защо си се лепнал за Каракачанов? Та той не е бил роден, когато Коминтерна реши да създава македонска/антибългарска нация и създаде някаква македонска азбука, която хем не била българска/Кирилица, хем била от "македонсците" Кирил и Методий. Кое от казаното от Каракачанов не е вярно? Не че е идеален, но познава проблема много добре и работо за БГ.

  5. fantom
    #18
    Отговор на коментар #16

    Знае ли някой това недоразумение ТОТО откъде се взе? Не само не знае български, ами комбинира разни думи по-лошо, отколкото би направила маймуна, ако ги изтегля от някое ТОТО.

  6. случайно минаващ
    #17
    Отговор на коментар #12

    Да, наистина имаше много материални пасиви, но Нефтохим не беше между тях.

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #16
  8. Коментарът е изтрит в 20:38 на 9 юни 2021 от автора.
    #15
  9. .text
    #14

    Да бяха предотвратили Каракачанов...

  10. Велислав
    #13

    Каракачанов е объл и мощен хибриден руски снаряд, метнат в българските окопи, за да нанесе пораженията, които нанесе: мечтания от Русия хаос и подозрение между две европейски държави, лепкаво и кално потъване на двете държави в историческото тресавище, замеряне на двете държави и европейските институции с декларации, доклади, изменения и поправки, обяснения и изявления, които теглят двете държави, но най-много България към дъното на изолацията, неразбирането и присмеха на нашите приятели и съюзници. И слепите вече провидяха: МВРО, Каракачанов и три синджира полезни идиоти работят с пот на чело против интересите на България и в полза на злите намерения на Русия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.