Европейската комисия е поискала от САЩ "обяснения и разяснения" за своите програми за следене на комуникациите, които може да се окажат в противоречие с фундаменталните права на европейските граждани, съобщи Франс прес.
Европейският комисар по правосъдието Вивиан Рединг е поискала в писмо до американския министър на правосъдието Ерик Холдър обяснения за програмата "Призма" и други американски програми, включващи събирането и проучването на данни, както и за законите, които разрешават използването на такива програми.
Рединг настоява за "бързи и конкретни отговори" дали тези програми са насочени единствено към американски граждани или основно към европейски и чужди граждани, какъв е обхватът им, дали се ограничават до конкретни и индивидуални случаи и по какви критерии се избират те.
Комисията напомня, че "спазването на фундаменталните права и на върховенството на закона представлява основата на отношенията между ЕС и САЩ", и че "програмите като "Призма" и законите, които ги разрешават, биха могли да имат сериозни последици за фундаменталните права на европейските граждани".
Комисарят ще повдигне въпроса на планирана за петък среща между представители на ЕК и на правителството на САЩ в Дъблин.
След разкритията на Едуард Сноудън за строго секретните програми за подслушване на Агенцията за национална сигурност (АНС), Гугъл поиска разрешение от министерството на правосъдието на САЩ да публикува общия брой заявки на правителството за достъп до информация, свързана с националната сигурност.
Така Гугъл ще докаже, че не предоставя пълен достъп до данните на потребителите си, съобщи Ройтерс.
От изнесената информация стана ясно, че американското разузнаване следи телефонни и интернет комуникации чрез пряк достъп до сървърите на поне девет от най-големите интернет компании като Гугъл, Фейсбук, Скайп и Ютюб. Това разкритие предизвика мегаскандал в САЩ.
Междувременно Сноудън, за когото бе съобщено, че в понеделник е изчезнал от хотелската си стая в Хонконг, заяви пред изданието “Саут Чайна Морнинг Пост“, че смята да брани в съда всякакви намерения за екстрадицията му от управлявания от Китай град. “Аз не съм предател, но не съм и герой. Аз съм американец“, казва Сноудън. “Не съм тук да се крия от правосъдието, тук съм да разкрия престъпление“, допълва той. Намеренията му са да поиска от съда и от хората в Хонконг да решат съдбата му.
Ако Вашингтон поиска той да бъде екстрадиран, това ще се реши в съда, където Сноудън би могъл да приведе доводи за оставането си в Хонконг, коментират пред Ройтерс адвокати. Според тях обаче най-правилното решение за него може би ще е да напусне възможно най-бързо, преди САЩ да поискат екстрадиране. Отношението на тукашното правосъдие е следното: Ако Чичо Сам те иска, ще те получи, посочва местният адвокат Кевин Игън, който има опит с дела за екстрадиция в Хонконг.
Колегата му Джонатан Актън-Бонд допълва, че от правна гледна точка Сноудън е свободен да напусне Хонконг, но правителствените служби винаги могат да намерят основание да протакат или да го спрат.
Въпреки цялата неяснота хонконгски поддръжници на американеца организират протестно шествие с участието на видни правозащитници и политици с демократични разбирания, планирано за събота пред американското консулство в града, посочва АП.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
8 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Ало номер 7, след като смяташ, че е редно американски спецсъд да дава разрешения за подслушване на места които не попадат под юрисдикцията му, направо си признай, че е по-добре да отменим съществуването на всякакви съдилища и закони и директно да се обяви пред света че е законно само това което реши чичо Сам, а останалите ряпа да ядат.
А колкото това колко добре било да се подслушват разни мушмороци за борбата с тероризма, мога да ти задам един въпрос - като се подслушваха толкова хора, това предотврати …
ли с нещо атентатите в Бостън? Терористите не са будали и трябва да са много тъпи, за да не допускат че пощата им се следи. По същия начин и Бин Ладен го откриха не с подслушани комуникации, а по чиста случайност и чак след 10 години в резултат на физически наблюдения. Така че ползата от твоите любими подслушвания е кръгла нула, а като не ти пречат, иди живей в Северна Корея където всичко се подслушват, докато САЩ е глобална демокрация в която има човешки права, едно от което е тайна на съобщенията!
до номер 5 и като как имат наи силната икономика в света, а се притесняват от дръпнатите очи. Не те знам къде си но разходи се например в Луизиана, и ще се замислиш следващия път като пишеш
3, жалък си. нагли, не нагли, хората все още имат най-богатата икономика в света. а ти какво си имаш освен цървули, половин мозък и ракия?
Чичко Сам тоя път вече наистина оплете конците, и то яко. Писмото на Рединг е звучен и сърдечен шамар по наглата самоувереност на американските правителство и служби, които си въобразяват че могат безнаказано да правят каквото си искат.
Това да се следят безконтролно чужди граждани на територията на САЩ е скандално по много причини, но нещата изглежда далеч не спират дотам! Ако се съди по информациите изтекли дотук, явно следенето на електронни пощи и скайпове се е разпростирало и върху акаунтите …
на граждани на ЕС, които никога не са стъпвали в САЩ и нямат намерение да ходят дотам, и които следователно не биха могли дори теоретично да бъдат под американска юрисдикция - по какъвто и да е повод. Примерно вие живеете във Франция, пишете през Gmail на ваш приятел от Тамбукту, но комуникациите ви се следят от САЩ, защото ония смучат информация директно до сървърите на джимейл. Много ми е интересно по силата на какво право американски съд може да даде разрешение за подслушване на някой, който дори не се намира под юрисдикцията на този съд? ТОВА е причината за писмото на Рединг. Тия вече абсолютно се самозабравиха!
А наглите американци постоянно публикуват доклади, в които не са доволни от положението примерно на циганите и педерacите в България. И финансират подривни организации от рода на Български Хелзински Комитет. Първо да вземат да си оправят правата на собствените граждани.
България се разграничава от това искане за обяснение. На нас ни е приятно да ни подслушват. Такива сме си - подслушковци.
Да питат цвъцко, той че им обясни всичко за подслушванията и у нас, и в чужбина, физкултурничето многоимотно, хаха...