Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК иска специални структури за разследване на корупцията във властта

48 коментара
ЕК иска специални структури за разследване на корупцията във властта

Европейската комисия (ЕК) очаква от новото българско правителство да създаде специални структури за разследване и наказване на организираната престъпност и корупцията по високите етажи на властта, които да са с ясен мандат и гарантирана независимост.

Това е една от препоръките във вече готовия проект на мониторговия доклад, който официално ще бъде публикуван на 22 юли.

Както се очакваше, той не съдържа препоръка за активиране на предпазна клауза, въпреки че посочва сериозни слабости,предаде в четвъртък БНР.

Еврокомисията обаче оставя в действие мониторинговия механизъм за неопределено време, докато бъдат изпълнени всички изисквания.

Корупцията по върховете на властта и организираната престъпност остават проблем номер едно, като наред с тях този път е многократно подчертана липсата на политическа подкрепа за преодоляването им. Това, според ЕК, създава сфера на несигурност в полицията, в съдебната система и в администрацията.

Експертите констатират, че уличните убийства продължават да са ежедневие в България и в същото време явни престъпници биват пускани от затвора или получават леки присъди и така изглеждат недосегаеми.

Експертите правят пряка връзка между напредъка, който трябва да се постигне България в борбата с организираната престъпност и корупцията и присъединяването на страната ни към Шенген.

Другите критики към България са за несъстоялата се реална реформа в съдебната система, за пасивността на прокурори и адвокати, които не се самосезират, а работят само по сигнали, както и за остарелия Наказателен кодекс и силно формализирания Наказателно-процесуален кодекс.

Брюксел препоръчва пълно преработване на НК и промени в НПК.

Настоява се отделните случаи на работа на съвместни екипи между разследващи и прокуратура да станат постоянни и да се създадат специализирани съдебни състави и прокуратури за корупцията по високите етажи на властта и организираната престъпност.

Както се очакваше, на остри критики е подложена кадровата политика на Висшия съдебен съвет. В доклада се подчертава, че три назначения на шефове в съдебната власт са предизвикали негативни реакции от страна на граждански организации. Пристрастност, липса на обективност и прозрачност са докладвани при конкурсната процедура за нов шеф на Софийския градски съд.

Посочва се също, че съдилищата не публикуват решенията си в Интернет, въпреки законовото задължение.

В проекта е отбелязано още, че има случаи на намеса в работата на прокурори и съдии, че съдебните производства се бавят без основание, че понякога се издават снизходителни присъди, които създават усещане за безнаказаност.

От ЕК настояват за активен подход, който да се прилага и от прокуратурата, и от съда, и от инспекторатите в различните институции, както и от Държавен фонд "Земеделие", Национална агенция "Пътна инфраструктура", одитната агенция, Агенцията по приходите.

На комисията за изземване на незаконно придобити доходи и имущество, известна повече като комисията "Кушлев, трябва да бъдат дадени повече правомощия.

Законът за конфликт на интереси трябва да се прилага по-ефективно и при равни условия. България трябва да започне да разследва и наказва прането на пари, смятат евроекспертите.

Критикува се и липсата на парламентарен контрол над ДАНС.

В доклада се критикува също така липсата на напредък в борбата с корупцията в чувствителни сектори като здравеопазването и образованието, а от Националната агенция за приходите и Сметната палата се изисквала по-голяма активност в превенцията.

Препоръчва се забрана за плащанията в брой за сделки с недвижими имоти и задължително вписване на сключените заеми в данъчните декларация.

В проектодоклада се говори и за първи резултати срещу корупцията и организираната престъпност. Един от посочените примери са смесените екипи срещу злоупотребите с еврофондове. Отбелязани са и промяна на подхода и по-открит и честен подход от страна на българските власти през последната една година, което се тълкува като знак, че когато има политическа воля, има и резултати.

Борисов поиска ЕК да даде гратисен период на правителството му

Бъдещият премиер Бойко Борисов съобщи, че е помолил посланиците на страните от ЕС у нас да не прехвърлят негативите на правителството на Станишев върху новия кабинет.

"Помолили сме пасивите от старото правителство да не се прехвърлят върху българския народ в близко бъдеще и да се даде един гратисен период. Аз съм убеден, че още на третия месец ще си проличат мерките, които ще предприемем”, посочи Борисов.

Министърът на правосъдието в оставка Миглена Тачева каза, че правителството е получило проектодоклада и той е много добър за страната ни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

48 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. МИ6
    #49

    Поздравявам Ви!

  2. отмечавам
    #48

    е угроза за транснационалната сигурност

  3. ирис
    #47

    да видим,думите ще се превърнат ли в дела

  4. Observer
    #46

    Европейската комисия (ЕК) очаква от новото българско правителство да създаде специални структури за разследване и наказване на организираната престъпност и корупцията сред своите представители.

  5. Алекс
    #45

    в ред държавата е твърде унизително.

  6. az
    #44

    Чети внимателно преди да коментираш нечие мнение. Не съм казъл, че ДАНС е независима, а че сама по себе си е именно такава нова структура и то точно с това предназначение.Какво още една ДАНС ли да си направим? Защото тази с благословията и по препоръка на същата тази ЕК, беше бетонирана с гаранции за несменяемост, както впрочем съдии, прокурори и администрация.Е каква реформа ще се прави? Не може да се сменят хората, които доказано не стават, а ни е виновен закона и международното положение.Който не става за нищо каквато и реформа да му направиш пак няма да става за нищо.

  7. az
    #43

    Явно ЕС окончателно е вдигнала ръце от територията БГ.Ако това е съдържанието на новия мониторингов евродоклад неговата безсмисленост е очевидна, да не говорим, че констатациите вътре са неверни.При положение, че под силното настояване на ЕС е създадена ДАНС да се говори за нови структури за борба с корупцията и организираната престъпност е пълна глупост.НПК е нов и е съгласуван със същата тази комисия, а в НК едва ли има кой знае какво да се иска. Да не забравяме, че механизмите за несменяемост

  8. Жан
    #42

    Кой Ви казва, че Комисията е искала това, а не Медияпул - след "БКП-БСП" ?

  9. Григор
    #41

    Докладът си е много смислен. Къде видя независимост на ДАНС от властта, че да разследва корупция по високите етажи? Критиките към правораздаването са съвсем основателни и обосновани. Само хора от управляващата досегашна клика могат да видят нещо положително в доклада.

  10. жана д`арк
    #40

    те станаха вече структура до структура, а пък на престъпността хич не й пука. Не е ли по-разумно вместо нови структури, най-сетне съществуващите да проработят ефективно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.